جاذبه های گردشگری خارجی

جمهوری چک، آداب و رسوم و جاذبه‌های گردشگری خاص

جمهوری چک نیز مانند سایر کشورهای حوزه اتحادیه اروپا مقصدی مناسب برای مهاجران ایرانی است. تحصیل، کار، سرمایه‌ گذاری، ازدواج و سفر گردشگری از جمله روش‌هایی هستند که می‌توانید ویزای این کشور را دریافت کنید. اما قبل از هر اقدامی پیشنهاد می‌کنیم با خواندن این مقاله که در آن به معرفی کشور چک می‌پردازیم با مقصد مهاجرتی خود بیشتر آشنا شوید. در ادامه به تاریخ کشور چک، اقتصاد، آداب و رسوم، زبان رسمی و مردم، جاذبه‌های گردشگری و انواع روش‌های دریافت ویزای جمهوری چک اشاره خواهیم کرد.

درباره جمهوری چک

کشور چک یا به عبارتی جمهوری چک، در بخش مرکزی اروپا واقع شده و یکی از کشورهای حوزه اتحادیه اروپا و شینگن است. جمهوری چک در سال 1990 جدایی خود از کشور چکسلواکی را اعلام کرد و در حال حاضر نیز در رتبه 115 بین کشورهای بزرگ جهان قرار دارد و شهر پراگ که پایتخت این کشور است، در رتبه 14 شهرهای بزرگ اتحادیه اروپا قرار گرفته است. شهر پراگ در قسمت شمال غربی جمهوری چک و بر روی رودخانه ولتاوا واقع شده است.

تاریخ جمهوری چک

کشور چک در سال 1989 و برپایی انقلاب مخملی توانست بدون هیچ جنگی از سلطه شوروی خارج شود و خودمختاری خود را اعلام کند. در قرن بیستم اما امپراتوری اتریشی مجار در کشور چک شکل گرفت و این کشور توسط نیروهای آلمانی مورد حمله قرار گرفت و مردم چک سال‌ها با نیروهای استالین جنگیدند. اما حالا جمهوری چک به کشوری تبدیل شده که هر ساله گردشگران و مهاجران بسیاری را به خود جلب می‌کند.

موقعیت جغرافیایی و جمعیت کشور چک

همانطور که اشاره کردیم در سال 1990 جمهوری چک جدایی خود را از کشور چکسلواکی اعلام کرد و در سال 1993 طبق تفاهم نامه‌ای از آن جدا شد. جمهوری چک با مساحتی حدود 79 هزار کیلومتر مربع در مرکز اروپا قرار گرفته و دور تا دور آن خشکی است. چک از شمال شرقی با لهستان، از غرب با آلمان، از شرق با اسلواکی و از جنوب با اتریش همسایه و هم مرز است. بیشتر مساحت این کشور شامل مناطق کوهستانی و جنگل است و به دریا دسترسی ندارد. جمعیت کشور چک حدود 11 میلیون نفر است و از این لحاظ نیز در رتبه 84 جهان قرار دارد. حدود 3 میلیون نفر از جمعیت این کشور در پراگ پایتخت چک اقامت دارند.

زبان رسمی و مذهب مردم جمهوری چک

زبان رسمی مردم جمهوری چک، اسلاوی است اما در برخی از دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی این کشور به زبان انگلیسی نیز تدریس می‌شود. بنابراین 95 درصد از مردم چک به زبان اسلاوی یا چکی، 3 درصد به زبان اسلواکی و 2 درصد به زبان‌های انگلیسی، آلمانی، لهستانی و مجارستانی صحبت می‌کنند. مردم چک به دین و مذهب مشخصی نیستند و حدود 10 درصد از آن‌ها مسیحی هستند.

آداب و رسوم و فرهنگ مردم کشور چک

در میان مردم جمهوری چک، خانواده از جایگاه بسیار بالایی برخوردار است و در بسیاری از خانه‌های این کشور یک خانواده ممکن است در کنار مادربزرگ و پدربزرگ نیز زندگی کنند. جالب است بدانید که مردم چک این نوع خانه‌ها را خانه‌های خانوادگی می‌نامند. جمهوری چک فرهنگی قدیمی و سنتی داشته و مانند کشور ما ایران، وظیفه تأمین معاش خانواده بر عهده مردان است. در این بین نیز وظیفه پرورش فرزندان و خانه‌داری بر عهده زنان خانواده است و به همین دلیل نیز هر خانمی که فرزندی به دنیا می‌آورد دولت چک به مدت 4 سال به او حق زایمان پرداخت می‌کند.

آب و هوای کشور چک

چک نیز مانند بیشتر کشورهای اروپایی آب و هوایی معتدل و مرطوب داشته و در زمستان‌ها سرد و در تابستان‌ها گرم و معتدل است. میزان بارندگی سالانه در این کشور بالاست و به همین دلیل نیز خاکی حاصلخیز با طبیعتی سرسبز دارد.

اقتصاد کشور چک و واحد پول آن

جمهوری چک عضو کشورهای حوزه اتحادیه اروپا است و قاعدتاً باید واحد پولی آن، یورو باشد. اما واحد پولی این کشور کرون است و مردم آن نیز برای تجارت با دیگر کشورهای حوزه اتحادیه اروپا نیازمند تبدیل ارز هستند.
تولید ناخالص داخلی یک کشور نشان دهنده میزان رشد اقتصادی و نرخ بیکاری نشان دهنده امکان اشتغال و کسب‌ درآمد آسان است. نرخ تولید ناخالص داخلی جمهوری چک سالانه 1.3 میلیارد دلار است که از این مقدار 4 درصد آن در صنعت کشاورزی، 9.5 درصد آن در بخش خدمات و 7.5 درصد آن نیز در بخش صنعت تولید می‌شود. نرخ بیکاری این کشور نیز حدود 6.5 درصد و نرخ تورم نیز 6 درصد است.

جاذبه‌های گردشگری جمهوری چک

بناهای قدیمی و باستانی در جمهوری چک آنقدر زیاد است که با سفر به این کشور گویی به اروپای سال‌های بسیار دور سفر کرده‌اید. در ادامه به برخی از این جاذبه‌های گردشگری و زیبایی‌های طبیعی کشور چک می‌پردازیم.
قلعه پراگ: یکی از معروف‌ترین و بی‌نظیرترین جاذبه‌های گردشگری کشور چک، قلعه باشکوه و تاریخی پراگ است. این قلعه در سال 880 میلادی و توسط پرنس بوریووج در شهر پراگ ساخته شد. از زمان احداث، در این قلعه پادشاهان بسیاری ساکن بوده‌اند که از آن جمله می‌توان به امپراتور روم و شاهان بوهمی اشاره کرد. البته یکی از رؤسای جمهوری چکسلواکی نیز در این قلعه سکونت داشته است. از دیگر جاذبه‌های اطراف این قلعه می‌توان به کلیسای سنت جورج و برج دالیبر اشاره کرد.

ساختمان شهرداری پراگ: این ساختمان در سال 1912 ساخته شده و در آن نقاشی‌های بزرگ و زیبایی در طاق و بالای ایوان طراحی شده است.
محله یهودیان در شهر پراگ: این محله که مخصوص یهودیان است، جوسفوو نام دارد. جوسفوو شامل موزه‌ها و کنسیه‌هایی است و به یکی از جذابترین محله‌های پراگ تبدیل شده است.
تئاتر ملی پراگ: تئاتر ملی پراگ یک ساختمان زیبا در ساحل رودخانه ولتاوا واقع و در سال 1881 به عنوان هویت ملی چک شناخته شده است.
کلیسای جامع سنت ویتوس: کلیسای جامع سنت ویتوس یکی از مهمترین کلیساهای جمهوری چک است. این کلیسا در قرن دهم میلادی ساخته شده و بسیاری از پادشاهان در این کلیسا دفن شده‌اند.
باغ وحش پراگ: باغ وحش پراگ، یکی از بزرگترین باغ وحش‌های اروپا است . گونه‌های حیوانی بی‌نظیری در این محل وجود دارد. مساحت باغ وحش پراگ حدود 58 هکتار است و در نتیجه برای بازدید از این محل باید از یک نقشه یا راهنما استفاده کنید
ساعت نجومی: ساعت نجومی در پراگ، یکی از قدیمی‌ترین ساعت‌های جهان است که در کنار آن 4 مجسمه به عنوان نمادهای زندگی، مرگ، غرور و حسادت وجود دارد.
موزه یادبود ترور راینهاد هایدریش: در این موزه می‌توانید لباس‌های سنتی، اسلحه‌ها و انواع وسایل زندگی مردم چک در زمان‌های مختلف را ببینید.
خانه رقصان پراگ: ساخت این ساختمان در سال 1992 آغاز و در سال 1996 به پایان رسیده است. این بنا، معماری شگفت‌انگیزی دارد و در دید اول این حس را به شما القا می‌کند که ساختمان در حال رقص است.
رودخانه ولتاوا: رودخانه ولتاوا، جمهوری چک را به دو قسمت تقسیم می‌کند و پل چارلز نیز بر روی این رودخانه بنا شده است.
پل چارلز: این پل در زمان سلطنت چارلز به عنوان یادبود شهر پراگ ساخته شده و در دو طرف آن یک برج وجود دارد که از بالای آن می‌توانید منظره زیبای شهر و پل چارلز را ببینید.
دیوار لنون: جان لنون از اعضای صلح طلب گروه موسیقی بیلتز بود و پس از اینکه به قتل رسید دیواری در نزدیکی پل چارلز به مکانی برای طرفداران این خواننده تبدیل شد و به عنوان دیوار امید، صلح و آرامش شناخته می‌شود.
قبرستان اولسان: قبرستان اولسان در سال 1680 و به منظور دفن افرادی که در اثر بیماری یا در جنگ کشته شده بودند مورد استفاده قرار می‌گرفت. جالب است بدانید که این قبرستان به دو بخش یهودی و مسیحی تقسیم می‌شود و از جمله افراد مشهور دفن شده در آن می‌توان به فرانتس کافکا اشاره کرد.
صومعه استراهوف: استراهوف دومین صومعه قدیمی در پراگ است و در قرن 12 میلادی ساخته شده است. در این صومعه ساختمان‌های مهمی چون کتابخانه‌های فلسفی و مذهبی به سبک باروک ساخته شده است.

انواع روش‌های دریافت ویزای کشور چک

مانند همه کشورهای حوزه اتحادیه اروپا و شینگن، برای ورود به جمهوری چک باید ویزای شینگن دریافت کنید. از جمله مهمترین ویزاهای کشور چک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ویزای کاری جمهوری چک
ویزای تحصیلی جمهوری چک
ویزای سرمایه گذاری جمهوری چک
ویزای بازدید خانواده و دوستان کشور چک
ویزای شرکت در کنفرانس و دوره‌های مختلف
ویزای ورزشی جمهوری چک
ویزای الحاق به خانواده یا ویزای همراه جمهوری چک
در مقاله دیگری به طور مفصل به روش‌های دریافت ویزای جمهوری چک خواهیم پرداخت.
جمهوری چک جاذبه‌ها و زیبایی‌های فراوانی دارد که هر مهاجری را ترغیب به بازدید از آن می‌کند. ما در این مقاله به معرفی کشور چک پرداختیم و از تاریخ، زبان و جمعیت، آداب و فرهنگ مردم چک، اقتصاد، روش‌های دریافت ویزای جمهوری چک و جاذبه‌های گردشگری باستانی آن گفتیم و امیدواریم با مقصد مهاجرتی خود بیشتر آشنا شده باشید. شما پس از ورود به خاک جمهوری چک می‌خواهید کدامیک از جاذبه‌هایی که معرفی کردیم را ببینید؟
بازگشت به لیست