اخبار گردشگری

همه چیز درباره سوئیس

کشور سوئیس منطقه‌ای محصور در خشکی با جغرافیای کوهستانی واقع در اروپای مرکزی است، این کشور با کشورهایی مانند اتریش، فرانسه، ایتالیا، لیختن‌اشتاین و آلمان همسایه می‌باشد. در کشور سوئیس سیستم دولت به‌طور رسمی یک کنفدراسیون نشان می‌دهد؛ اما از لحاظ ساختاری شبیه جمهوری فدرال هست و بر اساس قوانین کشور سوئیس رئیس دولت همان رئیس‌جمهور است. گرچه در این کشور چهار نوع زبان و فرهنگ اعم از آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانش مشاهده می‌شود اما به طور کلی زبان رسمی سوئیس آلمانی می باشد و هویت ملی کشور سوئیس ریشه در یک پیشینه تاریخی مشترک با آلمان دارد.

پایتخت سوئیس

برن دومین شهر پرجمعیت و پایتخت سوییس محسوب می شود. ریشه شناسی نام “برن” هنوز نامشخص است، اما بر اساس افسانه محلی، برچتولد پنجم دوک زورینگن، بنیانگذار شهر برن عهد کرد که نام این شهر را به نام اولین حیوانی که در شکار ملاقات کرد، بنامد اولین حیوانی که او دید یک خرس بود و برن در زبان محلی منطقه به معنای خرس است. برای بسیاری از مردم قابل هضم نیست که برن بسیار کوچک پایتخت سوئیس است، چرا که تصور همه از پایتخت کشور سوئیس زوریخ یا ژنو می باشد، اما برن دقیقاً برای جلوگیری از تمرکز قدرت، در 170 سال پیش به عنوان “شهر فدرال” انتخاب شد. بر اساس آمار ها برن پنجمین شهر بزرگ کشور سوئیس محسوب می شود که مردم آن دارای گویشی سوئیسی آلمانی یا آلمانی برنی هستند.

مساحت و جمعیت سوئیس

یکی ساده ترین پیش بینی‌ها در کشور سوئیس بررسی جمعیت این کشور است، چرا که در این کشور ناهنجاری حداقلی می باشد. بر اساس سرشماری افراد در سال 2020 جمعیت این کشور به 8.6 میلیون نفر می رسد که بر اساس شواهد آمار جمعیت در این کشور نسبت به مساحت سوئیس که حدود 41285 کیلومتر مربع می باشد، رو به کاهش است.

مذهب و زبان کشور سوئیس

بر اساس شواهد کشور سوئیس دارای جمعیتی فوق العاده مذهبی می باشد که مسیحیت همیشه تأثیر بسزایی در توسعه دولت داشته است، گرچه بیشتر مردم بر اساس دین مسیح به دو قسمت کاتولیک و پروتستان تقسیم می شوند، اما بر اساس قوانین کشور سوئیس مردم در انتخاب دین خود آزاد هستند و دولت درگیر تبلیغ دین خاصی نیست. آمارها نشان می دهد که حدود نیمی از جمعیت سوئیس خود را معتقد می دانند که تعطیلاتی نظیر عید پاک، کریسمس و عروج مقدس را به جشن و شادی سپری کنند. تعداد کاتولیک‌ها و پروتستان‌های این کشور نیز تقریباً یکسان است اما ایمان کاتولیک در مناطق مرکزی و جنوبی تیچینو بیشتر رواج دارد. تقریباً همه شهرهای بزرگ، از جمله برن، زوریخ و ژنو به پروتستانتیسم پایبند هستند؛ اما از سالها پیش اختلافات این دو ایمان متوقف شده است و مردم مدرن سوئیس برای هر دینی احترام قائل هستند که این دیدگاه سبب شده تا جوامع یهودی، هندو، بودائی و مسلمان نیز در این کشور زندگی کنند.

آشنایی با اخلاق مردم سوئیس

اغلب کسانی که از کشور سوئیس بازدید می کنند، محال ممکن است که از میان وعده های جدی این کشور که شامل شکلات و خوردن پنیر است چیزی نگویند، چرا که مردم این کشور به شدت پایبند به خوردن میان وعده هستند. از جمله دیگر اخلاق مردم کشور سوئیس می توان به حساسیت روی زمان و قرار کاری اشاره کرد، آن ها به شدت بر روی نحوه برخورد، لباس، استایل خود در قرار های کاری و قرارهای اول تمرکز می کنند. از دیگر خلقیات مردم سوئیس می توان به این موضوع اشاره کرد که موسیقی و شادی عضو جداناپذیر از زندگی مردم است. در آخر اینکه آنچه که کشور سوئیس را تبدیل به یک کشور معروف و ایده آل تبدیل کرده است، پایبندی و احترام مردم این کشور به اجرای قوانین است.

آداب و رسوم و فرهنگ مردم سوئیس

سوئیس در تقاطع چندین فرهنگ مهم اروپایی قرار دارد و آلپ نام خطه‌ای است، که نقش پررنگی را در تعیین و ماندگاری آداب و رسوم این کشور ایفا می کند. به طور کلی قوانین کشور سوئیس با آداب و رسوم و فرهنگ این کشور عجین شده است. به طور مثال سوئیسی میهمانی های پر سر و صدای خود را در محیط های باز نظیر پارک های مخصوص و جنگل ها برپا می کنند تا مزاحم همسایه خود نباشند، آن به شدت پایبند به احترام متقابل هستند. هم چنین بر طبق قانون کشور سوئیس و آداب و رسوم این کشور ریختن زباله و پسماند در محیط عمومی جرم محسوب می شود که همین قانون سبب شده تا این کشور دارای آمار بازیافت بالایی باشد.
سوئیسی ها در اولین جلسه یا اولین قرار دست می دهند اما از دوستان خود با سه بوسه روی گونه راست، چپ و راست استقبال می کنند. آن ها هنگام ورود و خروج از مغازه یا فروشگاه مؤدبانه سلام و خداحافظی می کنند. در فرهنگ کشور سوئیس وقت‌شناسی بسیار مهم است و دیر رسیدن به معنای بی‌ادبی تلقی می شود.
یکشنبه ها در سوئیس بسیار مقدس است و معمولاً در این روز استفاده از ماشین لباسشویی یا ماشین چمن‌زنی ممنوع است تا دیگر مردم محله دچار اذیت و آزار نشوند. بر اساس فرهنگ و قانون کشور سوئیس در فصل زمستان این وظیفه شهروندان است که مسیر های مملو از برف را پاک‌سازی کنند تا افراد بیمار یا سالخورده در هنگام عبور نلغزند.
هنر بخشی از زندگی روزمره مردم سوئیس می باشد، اغلب سوئیس ها در اوقات فراغت خود به دنبال سرگرمی های هنری می روند که این فعالیت هنری می تواند شامل نقاشی، کنده کاری، خیاطی، سفالگری، آواز خواندن، نواختن ساز و … باشد. با توجه به اهمیت هنر در این کشور اغلب کودکان از سنین کم موظف به تقویت مهارت های خود هستند.
این کشور بهترین انتخاب برای دوستداران انواع هنر است. میراث فرهنگی سوئیس در بیش از 600 موزه جمع شده است که مردم سوئیس به آن افتخار می کنند. فرهنگ سوئیس به هنر صنایع دستی نیز مشهور است. ساعت سازی یکی از جذاب ترین هنرهای دستی این منطقه است که در سراسر جهان از شهرت قابل توجهی برخوردار می باشد.

اقتصاد سوئیس

در هر جای دنیا که زندگی کنید، حتما آوازه کشور زیبا و قدرتمند سوئیس را شنیده اید. یکی از دلایل مهمی که باعث شده تا این کشور در سطح جهانی برای زندگی و مهاجرت یکی از گزینه های مهم پیش روی شما عزیزان باشد، اقتصاد فوق العاده قوی آن است. شهرهای سوئیس یکی از مراکز مهم تجارت جهانی هستند و به بانک های جهانی اش معروف هستند.

آثار تاریخی سوئیس

 قدیمی ترین آثار بشری و زیستگاهی در کشور سوئیس به دوران رومی و حدود 150،000 سال پیش بازمی‌گردد که قدیمی‌ترین شهرک‌های کشاورزی شناخته‌شده در منطقه Gächlingen سوئیس یافت می‌شوند، این کشور با وجود درگیری در جنگ های مختلف و تاریخ گره خورده با رومیان و فرانسویان امروزه به عنوان اولین اقتصاد مدرن در جهان و کشوری ایده آل برای زندگی در نقشه جهان می درخشد.

در سفر به سوئیس از کجاها دیدن کنیم؟

قله‌های سربه فلک کشیده کوه های آلپ، دریاچه های آبی پر زرق و برق، دره های زمردین، یخچال های طبیعی و دهکده های زیبا تکامل یافته در کنار دریاچه، افسانه ملت سوئیس را می سازد. لیست اماکن دیدنی و گردشگری در کشور سوئیس انتها ندارد، موزه ها و گالری ها، پیاده روی در سطح شهر، دوچرخه سواری، کوهنوردی، پاراگلایدر، اسکی، آب و هوای کشور و … تنها بخشی از جاذبه های دیدنی کشور سوئیس هستند که هر ساله گردشگران زیادی را به خود جلب می کنند.

کوه ماترهورن (Matterhorn)

قله تیز و برجسته سوئیس به عنوان یکی از مرتفع ترین کوه های آلپ شناخته می شود، این کوه که در نزدیکی مرز سوئیس و ایتالیا قرار دارد، هر ساله کوهنوردان زیادی را از سراسر دنیا به سمت خود می کشاند و جالب است بدانیم که چهار صورت شیب دار این کوه در جهت نقاط قطب نما قرار دارد. امروزه در هر تابستان هزاران کوهنورد باتجربه به ماترهورن سوئیس می آیند و در پای این قله قدرتمند و در دهکده جذاب Zermatt فارغ هر از مشغله ذهنی به استراحت می پردازند. از آنجایی که این روستا به جهت حفظ کیفیت هوا و فضای آرام فاقد هر گونه وسیله نقلیه است، پس می تواند یک تجربه عالی برای تمام علاقه‌مندان به کوهنوردی و گردشگران تور سوئیس باشد.

قله Jungfraujoch

سفر با قطار به یونگ فراوووچ، با لقب “قله اروپا”، با رصدخانه علمی در ارتفاع 3،454 متری، یکی از محبوب ترین کارها برای علاقه مندان به گردش علمی است. یخچال بزرگ آلتس طولانی ترین یخچال اروپا که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده نیز در همین حوالی واقع شده است.

اینترلاکن

اینترلاکن که بین دریاچه تون از غرب و دریاچه برینز از شرق واقع شده است، یکی از محبوب ترین استراحتگاه های تابستانی در سوئیس است. در مرکز این شهر 35 هکتار فضای باز شگفت انگیز با معماری جذاب باغ های گل، هتل ها و کافه های زیادی را در خود جای داده است که ترکیب این ها با چشم اندازهای کوهستانی این منطقه واقعاً نفس‌گیر و جذاب است.

سنت موریتز

سنت موریتز در واقع شامل دریاچه های آینه مانند، یخچال های طبیعی، قله های دندانه دار، جنگل های آلپ و … است که به عنوان یکی از برترین مقصدهای کوهستانی جهان محسوب می شود. این شهر تفریحی شیک همچنین میزبان دو دوره بازی‌های المپیک زمستانی در سطح جهان است. گرچه این خطه از کشور سوئیس بسیار برای کوهنوردان محبوب است اما می‌توان در این منطقه از تفریحات دیگری نظیر اسنوبورد، اسکیت و بوبسلیدینگ، ورزش های آبی و … نیز لذت برد.

برن

شهر قدیمی برن در واقع مکان خیره کننده، در پایتخت سوئیس است که معماری و خیابان های سنگفرش شده اش از قرون وسطی باقی مانده، این شهر که به ثبت فهرست میراث جهانی یونسکو نیز رسیده، بلندترین کلیسای جامع در سوئیس را در خود جای داده است. باغ رز، گاری برن، موزه هنر برن و پارک خرس برن از دیگر جاذبه های این شهر جذاب است.
همانطور که پیشتر گفته شد جاذبه ها و اماکن کشور سوئیس تنها محدود به عناوین فوق نمی شود بلکه از دیگر جاذبه های دیدنی کشور سوئیس می توان به دریاچه لوگانو، دریاچه مجیوره، منطقه تیچینو، دریاچه مگیوره، شهر زوریخ با عنوان گنجینه فرهنگی کشور سوئیس و … اشاره کرد.

سوغات سوئیس

از جمله سوغاتی های محبوب کشور سوئیس که مورد توجه گردشگران قرار گرفته است می توانیم به پنیر سوئیسی، شکلات های مخصوص، ساعت دیواری کوکو، زنگوله، چاقوهای ویکتورینوکس، ساعت سوئیسی، جعبه موسیقی، اسباب بازی های چوبی، محصولات آلتا ترا و کتاب‌ های هایدی اشاره کنیم که هر یک جذابیت های خاص خودش را دارد.

آب و هوای سوئیس

آب و هوای کشور سوئیس در فلات متوسط قاره و در کوه های آلپ و در کانتون تیچینو معتدل است. شهرهای اصلی سوئیس از آب و هوای متوسط قاره ای برخوردار هستند. بر اساس شواهد ژانویه سردترین و کسل کننده ترین زمان آب و هوای سوئیس محسوب می شود. به طور کلی آب و هوای سوئیس را می توان با زمستان های سرد و تابستان های معتدل و نسبتاً گرم بیان کرد. همزمان با آغاز بهار در کشور سوئیس و ذوب شدن برف ها از کوهستان ها می توان شاهد رعد و برق های ظهرگاهی علی الخصوص در ناحیه های کوهستانی بود.
از آن جایی که آب و هوای سوئیس تحت تاثیر بادهای اقیانوس اطلس نیز هست، پس می توان گفت این کشور دارای پاییز و بهار های دلپذیر و در مقابل زمستان های سرد و تابستان معتدل و دیدنی است. به طور کلی دمای هوای کشور سوئیس وابسته فصل بین منفی3 تا مثبت30 درجه سانتی گراد متغیر است.

مهم ترین شهرهای سوئیس

از جمله شهرهای سوئیس می‌توان به زوریخ، ژنو و بازل اشاره کرد که عمده دفاتر و سازمان های بین المللی مانند مقر فیفا، دومین دفتر بزرگ سازمان ملل و ساختمان اصلی بانک تسویه حساب های بین المللی در این مناطق واقع شده اند. هم چنین سوئیس زادگاه صلیب سرخ، یکی از قدیمی ترین و شناخته‌شده‌ترین سازمان های بشردوستانه در جهان می باشد که بسیاری از سازمان های بین المللی از جمله دفتر سازمان ملل متحد در ژنو، دومین سازمان در جهان را در خود جای‌داده است.

اقتصاد سوئیس

حدود دو سوم منطقه سوئیس پوشیده از جنگل، دریاچه و کوه است اما این کشور فاقد منابع معدنی می باشد، با وجود تعادل در آب و هوا کشور سوئیس و وجود زمین های زراعی مناسب به جهت کشت محصول اما رشد اقتصادی این کشور بیشتر بر محور “خدمات” می گردد، خدمات مهمترین بخش اقتصاد کشور سوئیس را شامل می شود. خدمات این کشور شامل بانکداری، تضمین و گردشگری است. بعد از خدمات کشاورزی کشور سوئیس نقش پررنگی را در رشد اقتصادی این کشور ایفا می کند. به طور کلی اقتصاد سوئیس به سه بخش تجارت و خدمات، کشاورزی و باغداری و صنعت تقسیم می شود که در جدول زیر این سه بخش به طور کامل تفکیک شده اند.
ردیف عنوان توضیحات
1 تجارت و خدمات بانکداری، گردشگری، صادرات کالا و …
2 کشاورزی و باغداری کشاورزی مدرنیته، دامپروی، پرورش انواع میوه و سبزیجات و …
3 صنعت نساجی، ساعت، اتومبیل سازی و …

قوانین کشور سوئیس

قانون موجود در هر کشوری می تواند به اشکال مختلف (کنوانسیون، قانون اساسی، قوانین (مصوبات پارلمان)، قوانین ثانویه (مصوبات) صورت گیرد و قوانین کشور سوئیس بر دستورات اولویت دارد. اساسی ترین قوانین سوئیس توسط اقدامات فدرال توسط پارلمان فدرال تصویب می شود. وظیفه اصلی هر پارلمان قانونگذاری (تصویب، رد، اصلاح یا لغو قوانین) است گرچه قانون توسط مجلس فدرال تعیین می شود اما هر شخص یا ارگانی که بخواهد قانون جدیدی وضع شود یا قانون فعلی تغییر کند، خواه شخصیتی تاثیرگذار خواه شهروند معمولی می تواند نسبت به این قانون اعتراض کند. بر اساس تحقیقات علی رغم چند کلاهبرداری جزئی و جیب بری، سوئیس یکی از امن ترین کشورها برای سفر به اروپا است. قوانین این کشور به حدی اصولی و محکم است که حتی در کوچکترین روستاهای سوئیس این کشور نیز مردم به این قوانین احترام می گذارند. از جمله قوانین کشور سوئیس می توان به موارد زیر اشاره کرد.
 1. شهروندان و بازدید کنندگان در سوئیس باید همیشه شناسنامه داشته باشند. اگر بدون شناسنامه معتبر در سطح شهر مشغول هر کاری باشند ممکن است توسط پلیس مورد مواخذه قرار گیرند.
 2. رانندگی بدون گواهینامه رسمی برابر است با بازجویی توسط پلیس راهنمایی و رانندگی
 3. سربازان سوئیسی می توانند اسلحه را به منظور درگیری های احتمالی در خانه خود نگه داری کنند.
 4. عدم عکس برداری از فعالیت های نظامی و تاسیسات در کشور سوئیس
 5. قبل از جنگ سرد دولت موظف است برای هر خانه پناهگاه هسته ای بسازد.
 6. هر شهروند باید لیستی از اقلام اضطراری داشته باشد تا برای خروج از خانه در زمان اضطرار هدفی داشته باشد.
 7. پیاده روی یا عبور از خیابانی با چراغ قرمز ممنوع است، اگر توسط پلیس گرفتار شوید، جریمه راهپیمایی در محل برای شما تعیین می شود.
 8. حمل مواد مخدر نیز بسیار جدی گرفته می شود و مجازات های سنگینی برای آن تعیین شده است.
 9. هر شهروند باید محل زندگی خود تمیز نگه دارد.
 10. در صورت پرتاب زباله در شهر سوئیس پلیس وارد عمل خواهد شد.
 11. عموم شهروندان به قوانین کشور سوئیس احترام می گذارند و آن را اجرا می کنند، اما اگر گردشگر خارجی با اتفاق ناگواری مواجهه شد می تواند با گرفتن شماره 117 پلیس این کشور را در جریان بگذارد.

نقشه سوئیس

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه