اخبار گردشگری

هتل های شناور قطر برای میزبانی از جام جهانی ۲۰۲۲

هتل های شناور قطر از جمله هتل های معروفی هستند که در دنیا طرفداران زیادی دارند. همانطور که میدانید جام جهانی یا به عبارتی جام‌جهانی فوتبال مردان، فیفا، مسابقه ای در سطح بین المللی است که هر۴ سال یکبار برگزار شده و تنها در سال‌های ۱۹۴۲ و ۱۹۴۶ به دلیل رویداد جنگ جهانی دوم برگزار نشد. در حال حاضر قهرمان اخیر این جام، تیم ملی فوتبال کشور فرانسه است که در سال ۲۰۱۸ قهرمان جهان شد. این رویداد یکی از پر بیننده ترین اتفاقات در دنیای ورزش است که تاکنون میزبانان زیادی داشته است. در سال ۲۰۲۲ میزبان بعدی دوره جدید جام جهانی، کشور قطر است که در تاریخ ۳۰ آبان یا ۲۱ نوامبر تا ۲۷ آذر یعنی ۱۸ دسامبر ۲۰۲۲ این مسابقات را برگزار خواهد کرد. این اولین باری است که به طور رسمی یک کشور مسلمان و عرب نشین میزبان جام جهانی است.

هتل های شناور قطر

کشور قطر در دهه های اخیر تغییرات زیادی را در شهرسازی و معماری خود ایجاد کرده‌ و به وضوح توانسته‌ به منطقه ای بسیار مدرن و پر رونق برای گردشگری تبدیل شود. برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ می تواند یک فرصت دوباره برای این کشور باشد که پتانسیل های نهفته در خود را به مردم دنیا ارائه کند. قطر قصد دارد تا با ارائه هتل های شناور، هواداران جام جهانی را غافلگیر کرده و اقامتی سراسر هیجان و لذت را برای آنان ایجاد کند. ۱۶ هتل که به طور کلی از طراحی ویژه و منحصر به فردی برخوردار هستند و به صورت کاملاً شناور در ساحل جزیره ای شمالی با نام قطیفان مستقر شده‌اند که به هتل های شناور قطر شهرت دارند.

طراحی هتل های شناور قطر ویژه است و با ۷۲ متر طول و همینطور ۱۶ متر عرض، هر کدام به صورت جداگانه ۱۰۱ اتاق، یک سالن استراحت و یک رستوران مجهز را در خود جای داده‌اند. تمامی این ۱۶ هتل شناور در سواحل قطیفان، در ۴ طبقه یکسان طراحی و ساخته شده اند که به طور کلی ۱۶۱۶ اتاق برای آنها در نظر گرفته شده است. ساحل جزیره قطیفان در مجاورت ورزشگاه بین‌المللی لوسیل قطر قرار دارد، که قرار است میزبان دیدارهای افتتاحیه و اختتامیه این جام جهانی باشد. پس این امری طبیعی است که توریست ها و مهمانان بسیار زیادی به این جزیره سفر کنند و این یک فرصت منحصر به فرد برای قطر است تا بتواند تمام نیازهای میهمانان خود را برآورده کند.

اقامتی رویایی در هتل های شناور قطر

احتمال میرود که تعداد تیم های شرکت کننده در جام جهانی ۲۰۲۲ کشور قطر از ۳۲ تیم به ۴۸ تیم افزایش پیدا کند. به همین دلیل به طور حتم تمامی هتل های قطر پاسخگویی حجم انبوه تماشاگران و همینطور علاقه‌مندان خارجی فوتبال که به این کشور سفر می‌کنند، نخواهند بود. در سال ۲۰۱۴ قطر توانست میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ را به دست آورد و از همان موقع شروع به احداث پروژه های کلان مجموعه های اقامتی با زیرساخت های محکم و حساب شده کرد، که بتواند مراکزی مجلل و آپارتمان هایی مناسب و لوکس را برای گردشگران، تماشاگران و علاقه‌مندان به جام جهانی فراهم سازد.

در این بین خبرهای ضد و نقیضی نیز به گوش رسید که کشور قطر از ایران درخواست کرده که تا در اسکان جمعیت علاقه مند به جام جهانی به او کمک کند و جزایر کیش و قشم را در اختیار او قرار دهد. بدون شک قطر در سال ۲۰۲۲ به یکی از پر امکانات ترین و مجهز ترین کشور های دنیا خواهد بود که با قیمت ‌های نجومی از طرفداران و هواداران فوتبال پذیرایی می کند. این کشور به راحتی می تواند نظر هواداران پرشور ورزش فوتبال را به خود جلب کند و در کنار فراهم آوردن امکاناتی مفرح و شاد برای آنان آداب و سنت ها، فرهنگ و تکنولوژی بینظیر خود را به آنان عرضه کند، که بدون شک سفر به این کشور جذاب و دیدنی خواهد بود. هتل های شناور قطر می توانند نقطه عطف این رویداد جهانی برای این کشور محسوب شوند.

جامی جهانی با هتل های شناور قطر

با یک حساب ساده و سرانگشتی می‌توان فهمید که هتل های قطر به طور معمول جوابگوی خیل عظیم تماشاگران و هواداران جام ‌جهانی نخواهند بود. برای یک اسکان منحصر به فرد و شایسته،  قطر یک تصمیم کاملا آگاهانه و هوشمندانه گرفت تا هم بتواند قدمی در جلب نظر گردشگران برداشته باشد و هم بتواند خلاقیتی نو و جدید را به جهانیان عرضه کند. در این عملکرد کشور قطر تصمیم گرفت میهمانان جام جهانی را در کشتی های مجلل و باشکوهی مستقر کند که در اصل این کشتی ها همان هتل های شناور قطر هستند. این هتل های شناور به دلیل نزدیکی به دوحه، توانسته‌اند به شکل جزیره هایی کاملاً مستقل عمل کرده و آب، برق، گاز، سیستم بازیافت و دفع زباله و همینطور تاسیسات مورد نیاز و اختصاصی خود را داشته باشند.

اقامتی با شکوه به ونیز عربی

هتل های شناور قطر به طور کلی به قصد پذیرایی و اسکان طرفداران مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲، همینطور برای پوشش دادن کمی ها وکاستی های کشور قطر، طراحی و اجرا شده‌اند. شرکت Sigge Architects که به طور اختصاصی مجری ارائه این طرح اعجاب برانگیز معرفی شده است، اینگونه اعلام کرده که مسافران ساکن در هتل های شناور قطر به راحتی می توانند با استفاده از قایق رفت امد کرده و برای رسیدن به استادیوم محل برگزاری جام جهانی قطر، نقل و انتقالی کاملا ایمن داشته باشند. ترکیب شگفت آور هتل های شناور و منظره‌ای که  از کنار هم قرار گرفتن این ۱۶ هتل نمایان می شود، سبب شده که شهر ونیز در کشور ایتالیا را برای بازدیدکنندگان تداعی کند و درست مانند شهر ونیز مسافران برای حمل و نقل و دسترسی به سایر نقاط شهر، باید از قایق استفاده کنند.

اسکانی به وسعت ۲۵۰۰۰ هزار نفر

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم قرار است در کنار هتل هایی که در شهر قطر قرار دارند، از هتل ‌های شناور نیز برای اسکان مسافران و تماشاگران جام جهانی ۲۰۲۲ استفاده شوند، به عبارتی هتل های شناور قطر قرار است نیروی کمکی برای اسکان میهمانان این بازی ها باشند. در برآورده آخر کشور قطر این اینگونه اعلام کرد که قادر است در هتل های شناور خود امکان اسکان ۲۵۰۰۰ هزار نفر در بهترین شرایط را، فراهم کند. نکته قابل توجه در طراحی و ساخت هتل های شناور قطر این است که بعد از به اتمام رسیدن جام جهانی، می‌توان به راحتی هتل ها را با شناور به نقاط دیگر و یا حتی انباری های مخصوصی که برای آنها در نظر گرفته شده منتقل کرد، تا در آینده بتوان آن ها را برای مسابقات و یا رویدادهای عظیم دیگر نیز مورد استفاده قرار داد.

مزایا و معایب ساخت هتل های شناور قطر

بدون شک هر طرح معماری و شهرسازی بواسطه اجرا در سطح کلان، مزایا و معایب خود را به همراه دارد. هتل های شناور قطر نیز از این قاعده مستثنی نخواهند بود. در این قسمت مزایا و معایب این کار را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

مزایای ساخت هتل های شناور قطر

هر کشوری فارغ از قرار گرفتن آن در قاره آفریقا، آسیا، آمریکا، اروپا و  اقیانوسیه، اگر کمی هوشمند باشد و شمه اقتصادی داشته باشد می داند که برگزاری یک رویداد مهم مانند جام جهانی تا چه میزان می‌تواند برای او سودآور و مهم باشد. این یک فرصت است که کشور میزبان بتواند با ارائه رسوم، فرهنگ ها، باورها، اعتقادات و حتی دستاورد های چندین ساله خود به مهمانان و گردشگران، به خوبی کشور خود را معرفی کند و در نتیجه در کنار ایجاد فرصت های اقتصادی مختلف و متنوع برای خود، لحظاتی شاد و پر خاطره را برای مهمانان و گردشگران رقم بزند.

کشور قطر نیز به خوبی توانسته از این فرصت استفاده کند و باز ساخت و ارائه هتل های شناور قطر، مهمانان و گردشگران این کشور را شگفت‌زده کند. البته جاذبه های تفریحی و گردشگری این کشور تنها به هتل های شناور محدود نمی شوند و به جرات می توان گفت که این کشور توانسته در سال های اخیر به خوبی خود را در صنعت گردشگری ارتقاء بخشد. رویدادهایی که به واسطه آنها مردم از سراسر دنیا به یک کشور و یا یک شهر سفر می کنند همگی می توانند پایه و اساس اتفاقات مهمی برای آن شهر و کشور باشند.

 معایب ساخت هتل های شناور قطر

بدون شک ساخت هتل های شناور قطر و ارائه آنها در بهترین موقعیت مکانی و با بالاترین میزان سرویس دهی مطابق با استانداردهای جهانی، به راحتی می تواند ضعف و کمبود هتل های این کشور برای اسکان مسافران و هواداران جام جهانی را پوشش دهد، اما این طرح معایب خود را نیز به همراه دارد. به طور حتم صرف کردن هزینه هنگفتی برای ساخت این ۱۶ هتل، تنها برای استفاده یک ماهه نمی‌تواند اقتصادی و مقرون به صرفه باشد از طرفی دیگر کشور قطر با ساخت این هتل ها آرامش و ثبات زندگی در سطح دریا را به هم خواهد زد و اختلالات بسیار زیادی در محیط زیست ایجاد خواهد کرد که از معایب دیگر ساخت هتل های شناور قطر است.

هواداران فوتبال با جمعیتی ۱/۵ میلیونی

خب قانونا و قاعدتاً کشور قطر برای میزبانی از جام جهانی ۲۰۲۲  علاوه بر هتل هایی که دارد، مجبور به ساخت هتل های دیگری نیز خواهد بود تا بتواند به راحتی خیل عظیم مسافران در کشور خود را اسکان دهد. هتل های شناور قطر ساخته شده اند تا تعداد هتل ها و اقامتگاه ها در این کشور افزایش پیدا کرده و در نهایت این کشور برای اسکان مهمانان با مشکلی روبه‌رو نشود. بر اساس آخرین آماری که قطری ‌ها اعلام کرده‌اند این کشور توانسته ۴۵ میلیارد دلار هزینه را برای ساخت هتل ها، بزرگراه ها و راه های جدید اختصاص دهد. از این مبلغ، فقط ۳۶ میلیارد دلار برای ساخت و تجهیز پروژه مترو در این کشور هزینه شده و احتمالاً پیش بینی خواهد شد که در زمان برگزاری جام جهانی ،۲۰۲۲ جمعیتی بالغ بر یک و نیم میلیون نفر از هواداران فوتبال، به این کشور سفر کنند.

 ابتکارات قطر کم نیست!

بدون شک دانستن این موضوع برای شما بدون لطف نخواهد بود که بدانید کشور قطر در کنار طراحی و ساخت هتل های شناور، توانسته ابتکارات جدید دیگری را نیز برای اسکان هواداران جام جهانی ۲۰۲۲ ارائه کند. به عبارتی هتل های شناور قطر تنها شگفتی این کشور نیستند، بلکه قطری‌ ها تصمیم گرفته اند برای جبران کمبود فضای اسکان و هتل در این کشور از خیمه هایی با عنوان خیمه های اقامتی نیز استفاده کنند. این خیمه ها که قرار است در طول مسابقات جام جهانی برای اسکان دادن به مهمانان برپا شوند، چیزی از یک هتل لوکس کم ندارند. بر طبق اظهارات قطری ها، این خیمه های اقامتی با بهترین و بالاترین کیفیت در کنار لوکس ترین و مناسب ترین امکانات ارائه می شوند تا بتوانند نقطه پایانی بر میزبانی منحصر به فرد و بدون ایراد قطری‌ها باشند.

  یک معرفی خاص از هتل های لوکس قطر

همانطور که میدانید قطر کشوری زیبا و پرطرفدار است که با در نظر گرفتن موقعیت آب و هوایی و جغرافیایی که دارد سفر به آن کمی مشکل خواهد بود. کشور قطر در قسمت جنوب غربی آسیا و درست در منطقه خاورمیانه قرار گرفته و آب و هوایی به شدت گرم و خشک دارد. بنابراین اینکه بتوانید یک محل اقامتی و یک هتل لوکس و مناسب را برای خود انتخاب کنید یک امتیاز خواهد بود تا بدین واسطه شما از سفر خود به این کشور نهایت لذت را ببرید. این قسمت اختصاص داده شده به معرفی هتل های لوکس کشور قطر تا به شما بگوییم تنها هتل زیبا و منحصر به فرد موجود، هتل های شناور قطر نیست. به عبارتی شما می توانید با کمی دقت و جستجو هتل های لوکس و با کیفیت دیگری را نیز در این کشور پیدا کنید.

  • هتل موندریان، یک میزبان VIP در دوحه قطر

بدون شک جام‌جهانی یک فرصت است که در کنار سفر مردم عادی و هواداران تیم های فوتبال به کشور میزبان، چهره‌های برجسته، مهم و مشهور دنیای هنر، اقتصاد، سیاست، ورزش و غیره نیز به این کشور سفر کنند. افرادی که دستی بر آتش معادلات جهانی دارند و تماشای مسابقات جام جهانی و داشتن یک تفریح لوکس، از سرگرمی های معمول آنها به حساب می‌آید. پذیرایی کردن از این مهمانان ویژه و خاص یک فرصت فوق العاده است که کشور قطر توانسته آن را بواسطه هتل لوکس موندریان در کنار هتل های شناور قطر، برای این افراد فراهم کند.

هتل موندریان طراحی و معماری خاص و خارق العاده ای دارد و با نقش و نگارهایی که ارائه کرده ، توانسته نظر تمامی مهمانان را به خود جلب کند. این هتل را یکی از هتل های بسیار لوکس منطقه خاورمیانه می‌دانند که در نزدیکی رستوران های متعدد و همینطور مراکز تفریحی شبانه زیادی ساخته شده است. ۲۷۰ اتاق لوکس با خدمات ویژه، سالن بدنسازی و نزدیکی به مراکز خریدی مانند لوسیل و لاگونا، از جمله ویژگی های جذاب این هتل هستند. ناگفته نماند که سالن بدنسازی به صورت ۲۴ ساعته فعال است و شما برای استفاده از تجهیزات و دستگاه‌های موجود در این سالن هیچ محدودیتی نخواهید داشت.

  • هتل فوق لوکس اس تی رجیس

دومین هتلی که قصد داریم آن را به عنوان یکی از هتل های بسیار لوکس و پرطرفدار در کنار هتل های شناور قطر، به شما معرفی کنیم هتل اس تی رجیس دوحه است که با معماری خاص و سبک عربی عجیب، همینطور طراحی جذاب و سنتی خود، سبب شده که به یکی از بهترین هتل های کشور قطر تبدیل شود که با پنج ستاره خود می تواند به خوبی تمام نیازهای گردشگران و مهمانان خود را برآورده کند. با اقامت کردن در این هتل شما می توانید از امکانات ویژه ای مانند خدمات ماساژ و سالن های اسپا استفاده کنید و همچنین به راحتی و در آرامش کامل در ساحل اختصاصی این هتل حمام آفتاب بگیرید.

این هتل همانند هتل های شناور قطر، چشم اندازی زیبا و خاص به شما ارائه می کند که سبب می شود لحظاتی بسیار پر خاطره و لذت بخش داشته باشید و خود را مانند مرواریدی در دل دریای بیکران تصور کنید. غذاهایی که در این هتل سرو می شوند با طعم و مزه خاصی ارائه شده و به دست بهترین سرآشپزهای معروف و مشهور دنیا تهیه و طبخ می شوند. علاوه بر امکانات یاد شده در این هتل، شما با استخری روباز در یک محیط کاملا آرامش بخش، اتاق هایی با طراحی سنتی و همینطور امکان استفاده از زمین تنیس روبرو خواهید بود. ناگفته نماند که تمامی اتاق هایی که در این هتل قرار دارند همگی از سیستم های تهویه مطبوع مناسبی برخوردار هستند تا شما در مدت زمانی که در این کشور اقامت دارید به واسطه گرمای هوا اذیت نشوید.

  • هتل زیبای شرایتون گرند

نوبتی هم باشدنوبت قدیمی ترین و خوشنام ترین هتل شهر دوحه یعنی هتل شرایتون گرند است. ساخت این هتل در سال ۱۹۸۲ انجام شد و در سال ۲۰۱۴ به طور کامل مورد بازسازی قرار گرفت. هتل شرایتون گرند در شهر دوحه و در کنار هتل های شناور قطر، یک گزینه خوب است که ما آن را برای اقامت شما در طول برگزاری رویداد جام جهانی ۲۰۲۲ قطر توصیه می کنیم. حجم بیرونی این هتل همانند احرام‌ مصر طراحی شده و نزدیکی آن به رستوران های معروف و مشهور شهر سبب شده که یکی از هتل های پرطرفدار باشد. شما در رستوران های اطراف این هتل می توانید انواع غذاهای لذیذ ایتالیایی مانند پاستا و پیتزا های لذیذ را امتحان کنید. همچنین نزدیکی این هتل به مراکز تفریحی شبانه، سبب شده که گردشگران زیادی برای اقامت در این هتل اقدام کنند.

هتل شرایتون تنها ۳ دقیقه با ساحل فاصله داشته و شما به راحتی می‌توانید در طول مدت اقامت خود در این هتل پنج ستاره از تماشای دریای نیلگون لذت ببرند. توصیه میکنیم اگر از طرفداران پر وپاقرص ورزش شنا هستید این تفریح لذت بخش را در استخرهای هتل و همینطور ساحل اختصاصی آن تجربه کنید. ناگفته نماند که رستوران واقع در این هتل با بهترین سرآشپزهای دنیا، منوی اروپایی به روز و لذیذی را به شما ارائه می کند که در بین آنها غذاهای ایتالیایی، آسیایی و مدیترانه‌ای خودنمایی می‌کنند. امکانات این هتل همپای هتل های شناور قطر است و از اقامت در آن پشیمان نخواهید شد.

  • هتل زباراح، یک انتخاب هوشمندانه

همانطور که گفتیم کشور قطر به دلیل میزبانی از جام جهانی ۲۰۲۲ و به واسطه محدود بودن تعداد هتل های ساخته شده در این کشور، تصمیم به ساخت هتل های شناور قطر گرفت تا بتواند پاسخگوی نیازهای مسافران و گردشگران مراجعه کننده به این کشور باشد. یکی دیگر از هتل های معروف این کشور هتل زباراح است. البته این هتل امکانات هتل های دیگر را ندارد اما قیمت آن مقرون به صرفه تر است و به شما اجازه می دهد که با یک دیدگاه کاملا هوشمندانه و اقتصادی، هزینه های خود را به خوبی مدیریت کنید.

قابل ذکر است که این هتل اگرچه امکاناتی در حد دیگر هتل‌ها ندارد اما، همچنان تمیز و مجهز است و انصافا امکاناتی بیشتر از این ۳ ستاره را برای ارائه کردن به مسافران خواهد داشت. در این هتل ۴۵ اتاق بزرگ که تقریبا می توان گفت هر کدام از آنها برای خود یک سوئیت مجزا هستند، طراحی و تعبیه شده است. منصفانه نیست اگر نگوییم که هتل زباراح تجهیزاتی در حد هتل های ۵ ستاره و هتل های شناور قطر دارد و امکاناتی مانند اینترنت، استخر و جکوزی، پارکینگ، سرویس لاندری، زمین تنیس، حمل و نقل فرودگاهی، اتاق بازی کودکان، سالن های اسپا و بدنسازی و همینطور اتاق بیزینس را برای راحتی و آسایش مهمانان و گردشگران هتل، با ان ها ارائه می کند.

 یک رویداد و این همه امکانات!

میزبانی جام جهانی اتفاق کمی نیست. در هر حال همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم این اتفاق، یک فرصت طلایی برای کشور میزبان است تا بتواند خود را به خوبی به جهان معرفی کند. کشورهای عربی در سال های اخیر به خوبی توانسته اند با در نظر گرفتن بودجه های کلان، در شهرسازی و معماری پیشرفت کنند، که این موضوع جای تامل فراوانی دارد. یک رویداد مهم مانند میزبانی جام جهانی، می تواند سکوی پرتابی برای کشور میزبان باشد تا جایگاه خود در دنیا را ارتقاء بخشیده و با ارائه امکانات منحصر به فردی مانند طراحی و ساخت مجموعه های اقامتی همانند هتل های شناور قطر و صد البته تفریحات گوناگون، اقامتی پر خاطره و هیجان انگیز را برای مهمانان خود خلق کند.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.