اخبار گردشگری

نمایشگاه فیتور اسپانیا ۲۰۲۳ | زمان و مکان برگزاری

نمایشگاه فیتور اسپانیا (International Tourism Fair FITUR) یا نمایشگاه بین المللی گردشگری اسپانیا، یکی از مهم‌ترین رویدادهای سالیانه صنعت گردشگری در جهان است که در سال ۲۰۲۳ میلادی از ۱۸ تا ۲۲ ژانویه (۲۸ دی تا ۲ بهمن ۱۴۰۱) در مادرید اسپانیا برگزار می‌شود. نمایشگاه فیتور اسپانیا، برای فعالان گردشگری و اهالی سفر در کشورهای مختلف جهان، بستری مناسب فراهم می‌آورد تا از روند‌های نوظهور آگاه شوند، با متخصصان گردشگری و مشتریان ملاقات کنند و پتانسیل‌های گردشگری خود را معرفی کنند.

در ادامه این مطلب با اهداف و اهمیت نمایشگاه فیتور اسپانیا بیشتر آشنا می‌شویم.

نمایشگاه فیتور (FITUR) چیست؟

نمایشگاه فیتور اسپانیا (FITUR)، جایی برای حضور و ملاقات متخصصان گردشگری جهان است؛ یک نمایشگاه تجاری پیشرو برای بازارهای ورودی و خروجی در آمریکای لاتین. نمایشگاه فیتور اسپانیا، نمایشگاهی جامع است که از گردشگری انبوه گرفته تا بازار‌های خاص (Niche Market) را پوشش می‌دهد. این نمایشگاه هر سال با توسعه بخش‌های تخصصی گردشگری در تلاش است تا چشم‌انداز متنوع‌تر و پایدارتری از گردشگری را به شرکت‌کنندگان ارائه دهد.

نمایشگاه فیتور اسپانیا و اهمیت بازدید از آن

در طول برگزاری این نمایشگاه، فرصت‌های بی‌شماری برای برقراری تماس، شروع پروژه‌های بین‌المللی و توافقات و شکل‌گیری همکاری‌های حرفه‌ای در اختیار شرکت‌کنندگان قرار می‌گیرد. به همین دلیل، فعالان صنعت گردشگری برای:

 • برقرای تماس و ارتباط و گسترش شبکه خود
 • افزایش فرصت‌های تجاری
 • ملاقات با تامین‌کنندگان و مشتریان جدید و تقویت روابط تجاری موجود
 • الهام گرفتن و دریافت اطلاعات درباره بخش‌های تخصصی صنعت گردشگری
 • آگاهی از روندهای جدید بازار
 • حضور در کنفرانس‌های تخصصی و جلسات فنی

از این نمایشگاه بازدید می‌کنند.

 

مخاطبان نمایشگاه فیتور اسپانیا

از جمله مهم‌ترین گروه‌هایی که از نمایشگاه FITUR اسپانیا بازدید می‌کنند، متخصصان و فعالان صنعت گردشگری هستند. به‌طور مشخص، گروه‌های زیر مخاطبان اصلی این نمایشگاه هستند:

 • مدیران و روسای کسب‌‌وکارها و شرکت‌ها
 • مدیران بازاریابی، فروش و روابط تجاری
 • مسئولان فروش و مشاوران شرکت‌ها

همچنین، در این نمایشگاه بیش از هزار رسانه حضور دارند که فرصت‌های بسیار خوبی برای تبلیغات کسب‌و‌کارها فراهم می‌کنند.

 

نمایشگاه فیتور اسپانیا ۲۰۲۳

در سال ۲۰۲۳ میلادی، نمایشگاه بین‌ المللی گردشگری فیتور اسپانیا، در ۵ روز برگزار خواهد شد؛ ۵ روزی که به ایجاد صدها فرصت برای برقراری ارتباط مخاطبان، آغاز پروژه‌ها و توافق‌نامه‌های مختلف اختصاص می‌یابد. بر اساس آمارهای وب‌سایت رسمی این نمایشگاه، در سال ۲۰۲۳ میلادی، بیش از ۸ هزار شرکت و بیش از ۸۲ هزار شرکت‌کننده تجاری و ۳۰ هزار شرکت‌‌کننده عمومی حضور خواهند داشت.

علاوه بر مشارکت شرکت‌ها، کشورها و مقاصد، نمایشگاه فیتور ۲۰۲۳، توری متشکل از ۱۰ بخش اصلی ارائه می‌کند که به متخصصان اجازه می‌دهد علاوه بر کسب دانش، فرصت‌های تجاری بخش‌های مختلف گردشگری را کشف کنند.

در میان این ۱۰ بخش، بخش‌های زیر از اهمیت خاصی برای شرکت‌کنندگان برخوردارند:

 • بخش FITUR Sports، با همکاری انجمن ورزشی اسپانیا AFYDAD، پتانسیل گردشگری ورزشی را به‌عنوان محرک توسعه گردشگری پایدار برجسته خواهد کرد.
 • بخش FITUR Cruises نیز که به گردشگری آب اختصاص داده شده است، طیف گسترده‌ای از پیشنهادات B2B و B2C را برای توسعه صنعت کشتی کروز شامل می‌شود.
 • همچنین FITUR Mice نیز برگزاری جلسات حرفه‌ای و تخصصی را تقویت می‌کند.

همچنین در نمایشگاه سال ۲۰۲۳، افرادی که شرایط حضور فیزیکی را ندارند، برای برقراری ارتباط با متخصصان صنعت و شبکه‌سازی می‌توانند از پلتفرم دیجیتالی آنلاین LIVEConnect برای حضور مجازی در این نمایشگاه استفاده کنند.

محور‌های اصلی نمایشگاه فیتور اسپانیا ۲۰۲۳

برخی از مهم‌ترین حوزه‌ها و برنامه‌های فیتور در سال ۲۰۲۳ میلادی عبارت‌اند از:

صنعت

بیش از هر چیز، نمایشگاه بین‌المللی فیتور اسپانیا، بستری منحصر‌به‌فرد برای تبلیغ برندها، ارائه محصولات جدید و برقراری ارتباط با مخاطبان و ایجاد فرصت‌های جدید در صنعت گردشگری است که متخصصان و فعالان این حوزه را گرد هم می‌آورد.

کسب‌و‌کار

در زمان برگزاری نمایشگاه فیتور اسپانیا، بسیاری از کسب‌و‌کارها علاوه بر برقراری ارتباط با سایر شرکت‌ها و امضای پروژه‌ها و قراردادهای جدید، می‌توانند با افراد حرفه‌ای حوزه خود مشارکت کنند و برای تصمیم‌گیری‌های مهم، از متخصصان هر بخش کمک بگیرند و از ایده‌ها و منابع جدید تجاری بهره‌مند شوند. بر اساس آمارهای وب‌سایت رسمی نمایشگاه فیتور اسپانیا، ۳۸ درصد از شرکت‌کنندگان در این نمایشگاه روسا و مدیران کل شرکت‌ها و ۳۴ درصد، مدیران بازاریابی و فروش و ۲۱ درصد از آن‌ها مشاوران هستند.

همچنین حضور بیش از هزار و ۱۷۰ رسانه در این نمایشگاه، پوشش رسانه‌ای بسیار خوبی برای تبلیغات مقصد یا کسب‌وکارها خواهد بود.

فناوری، آینده و پایداری

نمایشگاه فیتور، به موضوعات پیشرفته و گسترده‌ای در حوزه‌های فناوری‌محور مانند بیگ‌دیتا، هوش مصنوعی، مقاصد گردشگری هوشمند و استارت‌آپ‌ها می‌پردازد. علاوه بر این، نمایشگاه فیتور اسپانیا اخیرا رصدخانه FITUR Next را راه‌اندازی کرده است که به‌عنوان راهنمایی برای شناسایی روندهای گردشگری آینده و انتشار برخی دستورالعمل‌ها عمل می‌کند و می‌تواند برای بازدیدکنندگان، ساکنان، مقاصد و محیط‌زیست، از نظر اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیست‌محیطی مزایایی داشته باشد.

علم و دانش

نمایشگاه گردشگری فیتور بستری برای آموزش، گفتگو و الهام‌گرفتن است. این نمایشگاه، هر سال کارشناسانی را از رشته‌های مختلف گرد هم می‌آورد تا دانش، تجربیات و دغدغه‌های خود را به اشتراک بگذارند. شرکت‌کنندگان در این نمایشگاه می‌توانند در انجمن‌ها، بحث‌ها و کنفرانس‌هایی شرکت کنند که با همکاری نوآورانه‌ترین کسب‌وکارهای گردشگری جهان برگزار می‌شوند.

زمان برگزاری نمایشگاه فیتور اسپانیا ۲۰۲۳

نمایشگاه فیتور اسپانیا ۲۰۲۳ از تاریخ ۱۸ تا ۲۲ ژانویه (۲۸ دی تا ۲ بهمن ۱۴۰۱) برگزار می‌شود.

مکان برگزاری نمایشگاه فیتور ۲۰۲۳

نمایشگاه فیتور ۲۰۲۳ در مرکز نمایشگاه تجاری «Ifema» شهر مادرید اسپانیا برگزار خواهد شد. برای دسترسی به لوکیشن دقیق این نمایشگاه، اینجا کلیک کنید.

ایران در نمایشگاه فیتور اسپانیا ۲۰۲۳

نمایشگاه فیتور اسپانیا، یکی از نمایشگاه‌هایی است که فعالان صنعت گردشگری ایران حضور در آن را از دست نمی‌دهند. فعالان گردشگری ایران هر سال با حضور در این نمایشگاه در تلاش هستند تا ظرفیت‌ها، توانمندی‌ها و جاذبه‌های گردشگری ایران را به جهانیان معرفی می‌کنند.

به‌گزارش ایرنا، در سال ۲۰۲۳ میلادی نیز کانون جهانگردی و اتومبیلرانی برای چهاردهمین سال، به‌عنوان نماینده وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، زمینه را برای حضور فعالان صنعت گردشگری ایران در این رویداد بین‌المللی فراهم می‌کند. این کانون برای حضور ایران در این نمایشگاه، اقداماتی چون اعلام فراخوان عمومی و دعوت از دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری، هتل‌ها، مراکز اقامتی و تفریحی و فعالان صنعت گردشگری، ثبت‌نام از متقاضیان، جانمایی و خرید غرفه، برگزاری نشست‌های هم‌اندیشی و تخصصی، طراحی غرفه و … را انجام داده است.

در این دوره از نمایشگاه فیتور، غرفه‌ای به مساحت حدود ۲۰۰ متر مربع برای معرفی شایسته جاذبه‌ها و ظرفیت‌های بی‌شمار گردشگری ایران در اختیار نمایندگان ایران قرار می‌گیرد.

برگزاری شب ایرانی، دعوت از تور اپراتورها، اجرای موسیقی اقوام ایرانی، کارگاه تولید صنایع دستی و خطاطی، عرضه سوغات و صنایع دستی، برپایی چایخانه ایرانی، نمایش فیلم‌های سه‌بعدی از بناهای تاریخی و گردشگری با استفاده از دوربین‌های واقعیت مجازی و انتشار ویژه‌نامه تخصصی، از برنامه‌های پیش‌بینی‌شده برای اجرا در غرفه ایران است.

از سوی دیگر، آشنایی با آخرین دستاوردها و نوآوری‌های ارائه‌شده در صنعت گردشگری، جمع‌آوری و تبادل اطلاعات و تجربیات تجاری، حفظ ارتباط با مشتریان فعلی و آغاز ارتباط با مشتریان جدید، شناسایی مقاصد جدید گردشگری، آشنایی با الگوهای کاربردی برندسازی از مهم‌ترین اهداف ایران برای حضور در این دوره از نمایشگاه فیتور اسپانیا اعلام شده است.

در  نمایشگاه فیتور اسپانیا در ۲۰۲۲ چه گذشت؟

نمایشگاه فیتور ۲۰۲۲ میلادی با مجموع بیش از ۱۱۱ هزار شرکت‌کننده شامل بیش از ۸۱ هزار متخصص از ۱۲۷ کشور از جمله ایران و ۳۰ هزار بازدیدکننده عمومی برگزار شد. البته تعدادی از بازدیدکنندگان نیز به‌صورت آنلاین در پلتفرم LIVEConnect در این نمایشگاه حضور داشتند.

این نمایشگاه در سال ۲۰۲۲ میلادی با حضور ۶۰۰ غرفه‌دار و نمایندگان رسمی از ۷۰ کشور جهان، از جمله وزرای گردشگری از ۲۱ کشور، برگزار شد. نکته مهم اینکه بر اساس تخمین‌ها، نمایشگاه فیتور اسپانیا، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین نمایشگاه‌های گردشگری جهان، تا حدود ۱۵۰ میلیون یورو برای اقتصاد مادرید منفعت داشته است.

اهمیت حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی

نمایشگاه‌ها و رویدادهای گردشگری در سراسر جهان، فرصت بسیار خوبی برای ایجاد برند مقصد، تولید سرنخ‌های تجاری، گسترش روابط تجاری موجود، به دست آوردن مشتریان جدید، ارزیابی روندهای بازار و توسعه محصول فراهم می‌کنند. نمایشگاه فیتور اسپانیا نیز یکی از بزرگ‌ترین نمایشگاه‌های گردشگری جهان است که همانند نمایشگاه‌هایی نظیر نمایشگاه تاپ ریزا پاریس فرانسه، نمایشگاه WTM لندن و… فعالان گردشگری سراسر جهان و نمایندگان گردشگری کشورهای مختلف را گرد هم می‌آورد، تا علاوه بر معرفی ظرفیت‌های خود، از جدید‌ترین‌ روندهای بازار سفر مطلع شوند.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه