موزه و موزه گردی همیشه یکی از فعالیت‌های مورد علاقه بسیاری از گردشگران است، به خصوص آن‌هایی که عاشق تاریخ و پیشینه فرهنگ‌های مختلف هستند. در دنیا موزه‌های بزرگ و حیرت‌انگیز زیادی وجود دارند که هرساله مرود توجه این دسته از گردشگران قرار می‌گیرند. یکی از این موزه‌ها، موزه بریتانیا است که در شهر لندن انگلستان قرار دارد و در آن گنجینه‌ای ارزشمند از آثار تاریخی جهان نگهداری مشود و در معرض ‌بازدید عموم قرار می‌گیرد.
موزه بریتانیا لندن (British Museum) یکی از برجسته‌ترین موزه‌های دنیاست که با آثار تاریخی و همچنین آثاری مربوط به دوران معاصر از غنی‌ترین موزه‌های جهان به شمار می‌رود و هم‌ردیف موزه لوور پاریس شناخته می‌شود. اگر بخواهیم از نحوه تأسیس این موزه بگوییم، باید بدانید که این موزه در سال ۱۷۵۳ میلادی و با مجموعه اهدایی یک پژوهشگر علوم طبیعی به نام “هنس اسلون”، افتتاح شد. این مجموعه شامل آثار باستانی گردآوری‌شده از برخی مستعمرات بریتانیا در آن زمان، دست‌نوشته‌ها، کتاب‌های قدیمی و آثاری از تمدن‌ها باستانی مصر و رم می‌شد. با گذشت زمان این موزه گسترش پیدا کرد و جالب است بدانید که موزه تاریخ طبیعی لندن نیز در گذشته با این موزه در یک مجموعه بودند که بعدها از موزه بریتانیا جدا شده است.
در حال حاضر موزه بریتانیا توسط فردی به نام نیل مک گرگور اداره می‌شود و گنجینه‌ای از بیش از 7 میلیون اثر باستانی، تاریخی و معاصر را دل خود جای داده است و امروزه به عنوان یکی از معروف‌ترین دیدنی های انگلستان هر ساله توسط گردشگران سراسر دنیا مورد بازدید قرار می‌گیرد. مجموعه‌های موزه بریتانیا اکثراً توسط کلکسیونرهای بزرگ گردآوری و به موزه تحویل داده شده است که شامل دست‌نوشته‌ها، کتب و آثار باستانی جمع‌آوری‌شده از بعضی از مستعمرات انگلستان می‌شود. بنای ساختمان موزه بریتانیا به سبک معماری نئو کلاسیک ساخته شده است که با دیدن آن محو شکوه و زیبایی‌اش خواهید شد. طراحی این بنا از معبد آتنای ترکیه الهام گرفته شده و این شباهت را می‌توانیم در 44 ستون مرتفع و ایوان‌های بنا ببینیم. استفاده از تزئینات سنگی و مجسمه‌ها نیز به زیبایی بنا فزوده است.
این موزه بخش‌های مختلفی دارد و در طی سال‌ها بخش‌هایی نیز به آن افزوده شده است. قسمت‌های مختلف موزه بریتانیا عبارت‌اند از بخش‌های تصاویر، سکه و نشان، بخش آسیای غربی، مصر و سودان باستان، یونان و روم، قرون وسطا و دوره‌های دیگر، بخش هنر اسلامی، آثار پیش از تاریخ، آثار باستانی شرق، آثار لئوناردو داوینچی، آثار مردم شناسی که در هر کدام از آن‌ها با دنیای از شگفتی‌ها رو به رو خواهید شد. وجود آثار برجسته از تمدن‌های مختلف این موزه را به یکی از محبوب‌ترین جاذبه های تور انگلستان تبدیل کرده است؛ آثاری چون منشور کوروش کبیر، کلاه‌خود شاه عباس صفوی، سفالینه‌های مربوط به 3300 سال پیش از میلاد و سایر آثار مربوط به ایران و خاورمیانه بسیاری از ایرانیان مشتاق را به موزه بریتانیا می‌کشاند. جالب است بدانید بیش از 13000 اثر باستانی از ایران در اختیار این موزه قرار دارد. در قسمت خاورمیانه موزه بریتانیا، علاوه بر آثار ایران، آثاری از عراق، فلسطین و دیگر کشورها نیز نگهداری می‌شود.
این موزه همچنین کتابخانه عظیمی نیز دارد که در سال 1857 در این موزه افتتاح گردید و با داشتن 15 میلیون جلد کتاب از بزرگ‌ترین کتابخانه‌های جهان محسوب می‌شود و در آن آثاری به چندین زبان زنده دنیا نگهداری می‌گردد. در حال حاضر شما می‌توانید به صورت رایگان از این موزه بازدید کنید. البته برای بازدید از برخی نمایشگاه‌های تخصصی و گالری‌های موقت که در آن برگزار می‌شود، باید مبلغی بپردازید.
در لندن همچنین می‌توانید سری به موزه مادام توسو بزنید و در آنجا مجموعه‌ای از مجسمه‌های مومی که از روی افراد مشهور دنیا ساخته شده است دیدن نمایید. سفر به لندن و دیدن جذابیت‌های این کشور اروپایی، نیاز به دریافت ویزای انگلستان دارد. اگر شما نیز عاشق تاریخ انگلستان و موزه بریتانیا هستید، پیشنهاد می‌کنیم همسفر تور انگلستان سما اوج شوید و این کشور را در دریچه نگاهی متفاوت ببینید. کارشناسان ما در کمترین زمان ممکن رزرو هتل های انگلیس و بلیط هواپیمای لندن را برای شما انجام خواهند داد و مراحل اخذ ویزای توریستی شما نیز با دقت هرچه تمام‌تر انجام خواهد شد. همراهی تورلیدرهای مجرب و کارآزموده در سفر، باعث می‌شود تا سفری آسوده‌خاطر را تجربه کنید. در صفحه جاذبه های انگلستان وب‌سایت ما، می‌توانید گشت و گذاری مجازی در گوشه و کنار انگلیس داشته باشید و اطلاعات خوبی در مورد جاهای دیدنی این کشور کسب کنید