اخبار گردشگری

مقایسه ۴ کشور برتر توریستی در اطراف ایران!

مقایسه کشورهای توریستی اطراف ایران هم از جنبه توریستی و هم از جنبه مهاجرتی موضوع قابل اهمیتی هستند. حتما شما هم دوست دارید کشورهای برتر توریستی اطراف ایران را بیشتر بشناسید و از شرایط و جنبه‌های مختلف این کشورها بیشتر بدانید. چهار کشور برتر توریستی اطراف ایران را می‌شناسید؟ قرار است در مورد کشورهای ترکیه، امارات، گرجستان و ارمنستان بیشتر بدانیم.

مقایسه بهترین کشورهای توریستی در اطراف ایران

سفرهای توریستی در هر فصلی از سال انجام می‌پذیرد. گردشگران مشتاق همیشه به دنبال بهترین کشورها برای سفرهای توریستی میگردند. کشورهایی که از نظر جاذبه‌های توریستی پررونق، از نظر آب‌وهوا مطلوب و دلچسب باشد. گاهی هم ترجیح گردشگران بر این است که به کشوری توریستی در اطراف ایران سفر کنند. ازاین‌رو، سما اوج  هم با لیست مقایسه کشورهای توریستی اطراف ایران، قرار است ۴ کشور برتر توریستی را به شما معرفی کند.

۱. کشور ترکیه

کشور ترکیه اولین کشور در لیست مقایسه کشورهای توریستی اطراف ایران است. ترکیه در همسایگی ایران قرار دارد و همیشه مقصدی پرطرفدار در بین ایرانیان بوده است. این کشور کوهستانی و پرباران روی نقشه ظاهری شبیه به یک مستطیل دارد که از سمت شرق و غرب امتداد یافته و در بهترین موقعیت جغرافیایی ممکن قرار گرفته است. ترکیه  کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ کشور در جنوب غربی آسیا و خاورمیانه قرار دارد و همچون یک گذرگاه برای جنوب غرب آسیا و اروپا به‌حساب می‌آید. این کشور زیبا دارای جاذبه‌های توریستی و دیدنی بسیاری است و هرساله‌ تعداد گردشگران به این کشور، افزوده می‌شود. این کشور جلگه‌ای همواره در لیست مسافران نوروزی ایرانیان جایگاه ویژه‌ای دارد.

 • جمعیت کشور ترکیه

طبق برآورد آمار در سال ۲۰۱۵، جمعیت کشور ترکیه در حدود ۷۷ میلیون نفر تخمین زده شده که از این مقدار، حدود ۷۵ تا ۸۵ درصد مردم سنی و ۱۵ تا ۲۵ درصد هم علوی هستند. ترکیه دارای حکومتی لائیک است. بسیاری از مردم آن به دین اسلام گرایش دارند و به آن متعهد هستند. جالب است بدانید که عید فطر و عید قربان جز تعطیلات رسمی این کشور محسوب می‌شوند، به همین دلیل است که مردم ایران احساس نزدیکی بیشتری با مردم این کشور دارند. جالب است بدانید که طبق آمار حدود ۷۵ درصد مردم ترک هستند و ۱۸ درصد و ۷ درصد نیز سایر قومیت های ترکیه می‌باشند.

 • زبان مردم ترکیه

زبان غالب و رسمی مردم این کشور ترکی استانبولی با حروف لاتین می‌باشد. در گذشته زبان نوشتاری ترکیه با خط عربی (عثمانی) نوشته می‌شد و پس از تشکیل جمهوری ترکیه توسط آتاتورک در ۱۳۰۲ هجری شمسی (۱۹۲۳ میلادی) زبان نوشتاری آن‌ها به خط لاتین تغییر کرد. همچنین زبان‌های عربی و کردی با اختلاط کلمات ترکی و گویش‌های اقلیت‌های قومی مردم ترکیه جز زبان غیررسمی و مورد استفاده مردم این کشور است.

 • مذهب مردم کشور ترکیه

همان‌طور که اشاره کردیم بیشتر مردم ترکیه پیرو دین اسلام هستند. ۹۸ درصد جمعیت مردم ترکیه مسلمان و ۲ درصد دیگر آن مسیحیان، کلیمیان و دیگر ادیان تشکیل داده‌اند. اکثر مسلمانان ترکیه تابع مذهب تسنن هستند که از میان آنها حنفی‌ها که عموما در مرکز و غرب کشور ترکیه سکونت دارند که بزرگ‌ترین گروه مذهب این کشور به‌شمار می‌روند. از دیرباز تا کنون، یعنی از دوران امپراطوری عثمانی تا امروز، ادیان مختلف ترکیه در صلح و آرامش در کنار همدیگر به‌ راحتی زندگی کرده‌اند. نکته‌ی قابل‌توجه که نشان از احترام به ادیان مختلف در این کشور است، وجود ۲۳۶ کلیسا در کنار مساجد متعدد این کشور است.نخستین قانون اساسی جمهوری ترکیه با مضمون به رسمیت شناختن دین اسلام به‌عنوان دین رسمی ترکیه، در سال ۱۹۲۴ میلادی تصویب شد. البته در طی اجرای این قانون، اصلاحاتی در سال ۱۹۲۸ انجام شد که منجر‌به حذف قانون دین رسمی ترکیه شد و با تاکید بر موضوع جدایی دین از سیاست، ترکیه به کشوری با دولت و حکومت لائیک، به معنی تفکیک دین از سیاست معرفی و تبدیل شد.

 • فرهنگ مردم ترکیه

همجواری ترکیه با کشورهای اروپایی و وجود گسترده‌ی توریست‌ و مسافران به این کشور، نقش پررنگی بر روی فرهنگ مردم ترکیه داشته است. در مقیاس مقایسه کشورهای توریستی اطراف ایران، فرهنگ ترکیه به فرهنگ کشور ما شبیه و نزدیک است. اگر بخواهیم به طور کلی از فرهنگ این مردم یاد کنیم، ترک‌ها مردمانی بسیار خانواده‌دوست، مهربان و خونگرم می باشند؛ اصولا مرد خانواده رئیس و تعیین‌کننده خانواده محسوب می شود.چند همسری در ترکیه غیرقانونی است و ازدواج‌ زوجین باید در ادارات مربوطه به صورت رسمی ثبت شوند. شاید دانستن اطلاعات در خصوص مراسم و رسومات مردم این کشور برایتان جالب باشد؛ مراسم ازدواج در ترکیه آداب و رسوم و عقاید خاص خود را دارد. مثلا در مراسم ازدواج یک زوج، تمام دوستان و آشنایان عروس نام‌هایشان را درون کفش عروس می‌‌نویسند و در پایان مراسم ازدواج اگر کسی نامش از داخل کفش پاک شد، به این معنی است که به زودی ازدواج خواهد کرد.

هیچ محله‌ای در شهرهای ترکیه بدون قهوه‌خانه‌های متعدد نیست. مردهای ترک عادت دارند ساعت‌ها با دوستان خود در کافه‌ها و قهوه‌خانه‌های سنتی پای گپ و گفت بنشینند. به همین دلیل این قهوه‌خانه‌ها به کانون‌های فرهنگی و سیاسی مردم این کشور تبدیل شده‌ است.

 • تعطیلات آخر هفته در ترکیه

مردم ترکیه تعطیلات آخر هفته را به خانواده اختصاص می‌دهند و همراه به خانواده به مراکز تفریحی مثل سینما، تئاتر و گردش می‌روند. شاید به  دلیل همین شباهت به کشور ایران است که ترکیه را نخستین مورد در مقایسه کشورهای توریستی اطراف ایران قرار گرفته است.

مردم خونگرم ترکیه با وجود فرهنگ‌پذیری از دیگر کشورها، همچنان تاکید بسیار زیادی بر ادب و احترام دارند و اصطلاحات مودبانه و تعارف بین مردم رایج است. به‌عنوان مثال واژه آبی (معرف آقا بیک) به معنای برادر بزرگ‌تر، در مقابل قارداش به معنای برادر، آبلا به معنای خواهر بزرگ‌تر در مقابل کیزقارداش و یا باجی به معنای خواهر، برای ایجاد تمایز بین بزرگ‌تر و کوچک‌تر استفاده می‌شود که نشان از نقش و اهمیت احترام به بزرگتر در میان مردم این کشور است.

 • آب‌و‌هوای کشور ترکیه

وجود پستی‌وبلندی در این کشور عامل تفاوت آب‌وهوایی در مناطق مختلف ترکیه است. سواحل جنوب و سواحل غرب آن آب‌وهوایی مدیترانه‌ای، سواحل دریای سیاه تابستان‌های گرم و زمستان‌های معتدل و مرطوب، بخش‌های شرق و شمال شرقی ترکیه آب‌وهوای کوهستانی و سرد و بخش‌های مرکزی فلات آناتولی آب‌وهوای نسبتا خشک قاره‌ای دارند. بهترین فصل برای سفر به ترکیه، فصل پاییز و بهار می‌باشد. در این دو فصل هوا نه‌چندان گرم و نه سرد است.

۲. کشور امارات

 • امارات متحده عربی دومین کشور در لیست مقایسه کشورهای توریستی اطراف ایران، یک کشور پادشاهی در جنوب غربی آسیا و در شرق شبه‌جزیره عربستان است و از نظر موقعیت جغرافیایی به دلیل قرارگیری در جنوب خلیج‌فارس به‌عنوان یک کشور مهم شناخته می‌شود. همسایگان این کشور، کشورهای عمان، عربستان و قطر هستند.

مساحت  کشور امارات ۸۳۶۰۰ کیلومترمربع بوده و از نظر پهناوری در رتبه ۱۱۵ دنیا قرار گرفته است. ابوظبی پایتخت امارات متحده عربی با مساحت ۶۷۳۴۰ کیلومترمربع می‌باشد که ۸۶ درصد از خاک امارات را در برمی‌گیرد و یکی از گران‌ترین شهرها برای مسافران می‌باشد.

کشور امارات متحده عربی به ۷ منطقه شیخ‌نشین تقسیم می‌شوند که این هفت منطقه عبارت‌اند از:

 1. ابوظبی
 2. دبی
 3. شارجه
 4. عجمان
 5. ام ‌القوین
 6. رأس‌الخیمه
 7. فجیره
 • جمعیت کشور امارات

جمعیت امارات در این لیست مقایسه کشورهای توریستی اطراف ایران، به نسبت ترکیه از جمعیت کم‌تری برخوردار است. جمعیت این کشور مهاجرپذیر طبق آخرین آمار سرشماری در سال ۲۰۱۳، به بیش از ۹ میلیون نفر رسیده که تنها ۱.۴ میلیون نفر اهل امارات هستند و باقی‌مانده جمعیت را افراد خارجی از کشورهای ایران، اروپا، پاکستان و چین تشکیل می‌دهند. امارات به‌عنوان یک کشور مهاجرپذیر، رتبه پنجم دنیا را به خود اختصاص داده و طبق تخمین‌های صورت‌گرفته، جمعیت این کشور به‌زودی از ۱۰ میلیون نفر هم عبور خواهد کرد.

 • زبان مردم کشور امارات

زبان رسمی این کشور درحال‌توسعه و ثروتمند نیز عربی است. هرچند زبان رسمی آن‌ها عربی است اما به دلیل وجود مهاجران زیاد در این کشور، زبان‌های دیگری مثل چینی، انگلیسی، هندی، اردو و فارسی نیز در امارات به‌وفور به کار می‌رود. ابوظبی دارای توابع بسیار زیادی است که اکثر این توابع جزایر خلیج‌فارس به‌حساب می‌آیند و شهرها و روستاهای مختلفی نیز به‌عنوان سایر توابع این منطقه محسوب می‌شوند که مهم‌ترین این شهرها می‌توان به العین اشاره کرد.

 • مذهب کشور امارات

مذهب و دین غالب مردم امارات اسلام است. حدود ۹۶ درصد مردم این کشور مسلمان‌اند که از این مقدار ۱۶ درصد مردم  شیعه، ۸۰ درصد سنی و حدود ۴ درصد دیگر پیرو سایر ادیان هستند. جالب است بدانید که عید فطر در این کشور جز تعطیلات رسمی آن محسوب می‌شود.

 • فرهنگ امارات

تاریخ و فرهنگ کشور امارات متحده عربی، قدمتی باستانی دارد و از تمدن‌های مختلف نشات گرفته است.امارات به دلیل ریشه‌هایی که در فرهنگ اسلامی دارد، روابط خوبی با سایر جهان عرب و جهان اسلام برقرار کرده‌ است. همچنین تغییرات چشمگیری در فرهنگ و زندگی اجتماعی مردمان این کشور صورت‌گرفته است. به طور مثال، نگرش به زنان تغییر کرده است و ورزش‌های جدیدی مثل گلف، مسابقات اسب‌سواری در کنار شترسواری سنتی وارد فرهنگشان شده است.

به دلیل اینکه بسیاری از آسیایی‌ها، امارات را به‌عنوان وطن دوم خود پذیرفته‌اند، رستوران‌ها و مراکز فرهنگی آسیایی بسیاری نیز در این کشور وجود دارد. همچنین تعداد کمی مرکز و مدرسه اروپایی نیز به چشم می‌خورد.

 • آب‌وهوای کشور امارات

امارات سرزمین آفتاب تابان است و برای عاشقانی که در پی آفتاب هستند مناسب است. بیشتر هوای این کشور در طول سال از آسمانی آبی و با میزان بارش کم برخوردار است. بهترین زمان سفر بین اکتبر و آوریل است که دما بین ۲۵ تا ۲۸ درجه سانتیگراد است و خلیج مناسب شنا است. گرم‌ترین موقع سال در طول ماه‌های بسیار گرم تابستان از ژوئن تا سپتامبر است که رطوبت هوا در این زمان ممکن است غیرقابل‌تحمل باشد و دمای هوا تا ۴۵ درجه سانتیگراد می‌رسد.

 • دیدنی‌های امارات

امارات در مقایسه کشورهای توریستی اطراف ایران، از جاذبه‌های دیدنی و جذابی برخوردار است که به برخی از این دیدنی‌ها به طور خلاصه اشاره می‌کنیم. مهم‌ترین دیدنی‌های این کشور عبارت‌اند از:

 1. برج خلیفه
 2. دبی مال
 3. فواره‌های موزیکال دبی
 4. پارک آبی آکواونچر
 5. برج العرب
 6. پارک معجزه
 7. دهکده جهانی
 8. خور دبی
 9. اسکی دبی
 10. آکواریوم دبی
 11. مسجد شیخ زائد
 12. موزه لوور
 13. پارک آبی یاس
 14. فراری ورلد
 15. یاس مال
 16. مارینا مال

۳.  گرجستان

کشور بعدی در لیست مقایسه کشورهای توریستی اطراف ایران، گرجستان است. این کشور در شرق دریای سیاه واقع شده و به‌عنوان یکی از جذاب‌ترین کشورهای توریستی در جهان شناخته می‌شود. گرجستان مانند ترکیه یک کشور اوراسیایی است و بخشی از آن در آسیا و بخش دیگر در اروپا واقع شده است. این کشور در منطقه قفقاز قرار دارد و در بخش‌های شمالی با کشور روسیه همسایه است. مساحت این کشور کوچک ۶۹.۷۰۰ کیلومترمربع و پایتخت آن شهر تفلیس است که یکی از توریستی‌ترین شهر‌های دنیا می‌باشد.

 • جمعیت مردم گرجستان

طبق مستندات آخرین سرشماری در این کشور، جمعیت کشور گرجستان سه میلیون و ۷۰۰ هزار نفر است و تقریبا ۴۵ درصد از جمعیت این کشور در تفلیس زندگی می‌کنند. جالب است بدانید به‌ازای یک کیلومترمربع در این کشور ۶۵ نفر زندگی می‌کنند و می‌توان گفت تراکم جمعیت در این کشور بسیار پایین است، البته این موضوع در خصوص شهر تفلیس صدق نمی‌کند، چرا‌که تراکم جمعیت در این شهر بسیار بالا می‌باشد.

 • مذهب و زبان مردم گرجستان

مذهب رسمی این کشور دین مسیحیت است با این تفاوت که مذهب اغلب مردم از نوع ارتدوکس بوده و بالغ بر ۸۳ درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهد. تقریبا چهار درصد از مردم این کشور پیرو دین مسیحیت و مذهب ارمنی هستند و مسلمانان  این کشور تقریبا ده درصد می‌باشند.

زبان رسمی مردم گرجستان، گرجی است که در زمره قدیمی‌ترین و اصیل‌ترین زبان‌های جهان قرار دارد. این زبان را می‌توان یکی از ده زبانی دانست که بشر ابتدا با آن‌ به سخن آمده است. خط آن‌ها نیز برگرفته از اصالت زبانشان است و به خط گرجی شناخته می‌شود.

 • آب‌وهوای گرجستان

آب‌وهوای این کشور به دلیل وجود کوه‌های بزرگ قفقاز و جلوگیری از ورود بادهای سرد شمالی، معتدل و بارانی می‌باشد و در مناطق مرکزی آب‌وهوای قاره‌ای و خشک دارند. همچنین در قسمت کوهستانی گرجستان نیز هوا سردتر از سایر نقاط است.

 • دیدنی‌های گرجستان

قطعا بیشترین جاذبه‌های معروف این کشور در شهر کوهستانی معروف تفلیس واقع شده که با بیش از ۳۰ چشمه آب گرم و معماری تلفیقی آن با روسیه قدیم و اروپای جدید، توجه شما را به خود جلب می‌کند. از دیگر دیدنی‌های این کشور می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 1. رودخانه کر
 2. طبیعت منحصربه‌فرد و بکر آن
 3. شهر باتومی
 4. شهر مستیا
 5. شهر اسپانتسمیندا
 6. شهر متسختا
 7. شهر تلاوی

۴. کشور ارمنستان

آخرین کشور در مقایسه کشورهای توریستی اطراف ایران، ارمنستان است. ارمنستان کشوری با مساحت ۲۹۷۴۳ کیلومترمربع در قفقاز جنوبی، در میان دریای سیاه و دریای خزر واقع شده است. پایتخت این کشور، شهر ایروان است و از جنوب با ایران همسایه است. بخش عمده درآمد این کشور از صنعت گردشگری است که نقش مهمی در اقتصاد کشورشان دارد و سالانه گردشگران زیادی از روسیه، گرجستان، اروپا و ایران به ارمنستان سفر می‌کنند.

 • جمعیت مردم ارمنستان

این کشور کوهستانی نسبت به گرجستان از جمعیت کمتری برخوردار است. شهرهای ایروان، گیومری و وانادزور که هم اکنون بالای ۸۰.۰۰۰ نفر جمعیت دارند و مابقی شهرک‌ها کمتر از ۵۰.۰۰۰ نفر جمعیت دارند.

 • مذهب و زبان مردم ارمنستان

زبان رسمی مردم این کشور ارمنی است که یکی از زبان‌های هندی و اروپایی محسوب می‌شود. در گذشته ارمنیان از خط سریانی یا یونانی استفاده می‌کردند، حروف خط ارمنی نخستین‌بار به کوشش یک روحانی ارمنی به نام مسروب ماشتوتس که با زبان‌های یونانی و زبان پارتی و ساسانی آشنایی کامل داشت، اختراع شد، همچنین مذهب و دین رسمی این کشور مسیحی است و اکثر مردم گرایش به مسیحیت دارند.

 • آب‌وهوای ارمنستان

دمای هوا در ارمنستان به‌شدت تابع فصول سال است اما به‌طورکلی می‌توانیم بگویم ملایم و معتدل است اما در زمستان‌ها هوا به‌شدت سرد می‌شود. آسمان این کشور اغلب آفتابی است و میزان بارندگی در ارتفاعات به‌ویژه در ۲۰۰۰ متر شدت و افزایش می‌یابد. اواخر بهار تا اواسط تابستان برای سفر به این کشور آرام و زیبا بسیار مناسب است.

 • دیدنی‌های ارمنستان

بیشتر جاذبه‌های توریستی در شهر ایروان گرد هم آمدند.  در این بخش به برخی از محبوب‌ترین جاذبه‌های دیدنی ارمنستان اشاره می‌کنیم:

 1. مجسمه مادر
 2. میدان جمهوری
 3. هزار پله ایروان
 4. صومعه گغارد
 5. دریاچه سوان
 6. موزه تاریخ ارمنستان
 7. کلیسای جامع زوارتنوتس
 8. دژ اربونی ایروان

نتیجه‌گیری

مقایسه کشورهای توریستی اطراف ایران به ما کمک می‌کند تا بیشتر با کشورهای همسایگی ایران آشنا شویم و بدانیم چه فصلی مناسب سفر برای هر کشور است و در این سفر با چه جاذبه‌های توریستی روبه‌رو خواهیم بود. همچنین دانستن اطلاعاتی در خصوص زبان و فرهنگ هر کشور برای ارتباط گرفتن با مردم آن کشور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و ضمن آشنایی با فرهنگ و زبان سایر کشورها، به ما کمک می‌کند تا از اشتباهات سهوی در رفتار و یا مکالمه‌مان پرهیز کنیم. سما اوج اطلاعات جامع ۴ تا از بهترین کشورهای توریستی را برایتان انتخاب و معرفی کرد که امیدواریم برایتان مفید و کاربردی بوده باشد.

سوالات متداول

۱. آیا برای سفر به امارات ویزا لازم است؟

بله سفر به امارات نیازمند ویزا است البته برای سفر توریستی گرفتن ویزا چندان سخت نیست.

۲. واحد پول کشور امارات چیست؟

واحد پول این کشور درهم است و توصیه می‌شود هنگام سفر بیشتر پول خود را به درهم تبدیل نمایید.

۳.واحد پول ارمنستان چیست؟

واحد پول ارمنستان درام است که در بازارهای جهانی با نام اختصاری AMD شناخته می‌شود.

 

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه