اخبار گردشگری

مقایسه کامل سفر به کیش یا قشم

کیش یا قشم؟! مسئله این است. نظر شما چیست؟ شما سفر به جزیره زیبای قشم را ترجیح می دهید یا تفریحات متنوع جزیره کیش را انتخاب می کنید؟ البته این دو جزیره از لحاظ کیفیت و تنوع تفریحات مانند یکدیگر هستند اما از لحاظ زیبایی های طبیعی و البته برخی موارد جزئی با یکدیگر تفاوت هایی دارند. اما بطور کلی نمی توان گفت کدام بهتر است؟ همانطور که نمی توان بین شهر های شیراز و اصفهان با قاطعیت یکی را بعنوان شهر بهتر انتخاب کرد. هر دو شهر زیبا بوده و جذابیت های خود را دارند، در هر حال ما در این مقاله می خواهیم سفر به قشم و کیش را برای شما مقایسه کنیم

در مقام مقایسه کیش و قشم

جزایر قشم و کیش بهترین جزیره هایی هستند که در جنوب ایران و در خلیج فارس قرار گرفته اند و از گذشته های دور تا امروز گردشگران و مسافران بسیار زیادی را به خود دیده اند. البته در سال های اخیر میزان سفر به این دو جزیره افزایش چشمگیری داشته و علت آن نیز این است که هزینه های سفر به خارج از ایران بسیار بالا است. به همین دلیل مسافران و گردشگران سفر به جزیره های کیش یا قشم را به مسافرت های خارجی ترجیح می دهند.

این جزایر را به طور کلی می توان از جنبه های متفاوتی مانند امکان تفریحی، سایت های تاریخی، هتل ها و اقامتگاه ها، رستوران ها و کافه ها، نوع غذاها و غیره با یکدیگر مقایسه کرد. این دو جزیره در عین داشتن شباهت‌های زیادی به یکدیگر ، تفاوت های چشمگیری نیز با هم دارند که اگر آنها را بهتر بشناسیم می توانیم انتخاب مناسب تری داشته باشیم. بدون شک سفر به جزایر کیش یا قشم سفری لذت بخش و مفرح خواهد بود، اما باز هم بستگی به این دارد که شخصا شما چه نظری دارید. ما در این مقاله قصد داریم تا این مقایسه کامل سفر به کیش یا قشم را برای شما بازگو کنیم، پس تا انتهای مقاله با ما باشید.

آب و هوای کیش یا قشم؟

بدون شک زمانی که قصد دارید کیش یا قشم را برای مقصد سفر انتخاب کنید، اولین گزینه ای که مورد توجه قرار خواهید داد آب و هوای آنها خواهد بود. در مقایسه کیش و قشم به لحاظ آب و هوایی چندان تفاوتی وجود ندارد که بتوان به آن اشاره کرد و علت آن این است که هر دو جزیره از موقعیت مکانی مشابهی برخوردار هستند و قرارگیری آنها در امتداد یکدیگر، سبب ایجاد آب و هوای کاملاً مشابهی در آنها شده است.

هر دو جزیره کیش یا قشم بشدت تحت تأثیر آب‌ های خلیج‌فارس بوده و آب و هوایی شرجی دارند. ناگفته نماند که این جزایر در نزدیکی خط استوا و در خطه جنوبی ایران هستند که در این قسمت آب و هوا کاملا گرمسیری بوده و در بیشتر اوقات سال شما می توانید با یک تیشرت نخی خنک در معابر و خیابان های این دو جزیره به گشت و گذار بپردازید و یا در سواحل قدم بزنید.

ولی اگر قرار باشد زمان مناسب برای سفر به جزیره های کیش یا قشم را به شما معرفی کنیم، باید بگوییم بهترین زمان در ماه اول فصل بهار و همچنین ماه آخر فصل پاییز است، که شما می توانید با لمس کمترین درجه گرمایی هوا به راحتی در این جزیره گشت و گذار کنید. در انتها باید به این موضوع اشاره کنیم که در زمان های اشاره شده میزان بارش نیز در جزیره های کیش یا قشم مناسب است و شرایط جوی هیچ گونه محدودیتی برای شما ایجاد نخواهد کرد.

هزینه ها در کیش یا قشم؟

دومین نکته مهمی که در هنگام سفر کردن بسیار اهمیت دارد مدیریت هزینه‌ ها است. در انتخاب جزیره کیش یا قشم برای مقصد سفر، باید بدانید که این دو جزیره تفاوت فراوانی با یکدیگر دارند. پس بهتر آن است که پیش از سفر، مشخص کنید مقصد شما کدام یک از این جزیره ها خواهد بود. البته بودجه‌ای که برای سفر به جزیره قشم در نظر میگیرید از جزیره کیش کمتر است و در تمامی موارد هزینه کمتری به شما تحمیل خواهد شد.

هتل ها و مجموعه های اقامتی در جزیره قشم قیمت کمتری نسبت به هتل های جزیره کیش دارند و همچنین هزینه گشت و گذار، تفریح، حمل و نقل و حتی خرید کردن در جزیره قشم، از جزیره کیش پایین‌تر است. پس توصیه ما این است که پیش از سفر مشخص کنید مقصد سفر شما کدام یک از جزیره های کیش یا قشم است، به این ترتیب هزینه های خود را تعیین کرده و آنها را به راحتی مدیریت خواهید کرد.

موقعیت جغرافیایی کیش و قشم

مقایسه جغرافیایی جزیره های کیش و قشم، مشخص خواهد کرد که این دو جزیره تفاوت های بسیار فاحشی با یکدیگر دارند. قشم را بزرگترین جزیره خطه جنوب ایران می دانند و وسعت آن معادل ۱۴۹ کیلومتر مربع است، در حالیکه جزیره کیش تنها وسعتی برابر با ۹۰ کیلومتر مربع دارد. شاید این موضوع بتواند به شما کمک کند که انتخاب راحت تری بین جزیره های کیش یا قشم برای مقصد سفر خود داشته باشید. پوشش های گیاهی نیز در این دو جزیره تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند.

برای مثال شما در جزیره کیش می توانید درختانی مانند درخت نخل، لور، اکالیپتوس و کهور را به راحتی ببینید، اما این پوشش گیاهی برای جزیره قشم صادق نیست. در این جزیره شما بیشتر با جنگل‌های حرا روبه‌رو خواهید بود و درخت هایی مانند درخت نخل را به ندرت در جزیره قشم خواهید دید. ناگفته نماند که جزیره کیش هیچگونه رودخانه دائمی ندارد و برای تامین آب آشامیدنی خود از آب های زیرزمینی استفاده می کند. در هر حال شاید این نکات و مقایسه جغرافیایی این دو جزیره، تاثیری در نظر نهایی شما برای انتخاب جزایر کیش یا قشم نداشته باشد، اما مطمئن باشید که کسب اطلاعات هیچگاه به ضرر شما نخواهد بود.

مقایسه های جاذبه های گردشگری کیش و قشم

جاذبه های گردشگری در جزایر کیش و قشم کم نیستند و از جمله عواملی هستند که سالانه مسافران و گردشگران زیادی را به این دو جزیره روانه می‌کنند. نکته مهم این است که جاذبه های گردشگری و تاریخی کدام جزیره بیشتر است، کیش یا قشم؟ پاسخ این است که شما در هر دو جزیره با جاذبه‌های گردشگری متنوعی رو به رو هستید که با یکدیگر کاملاً متفاوت هستند. جزیره کیش یک جزیره مدرن است که اکثر جاذبه های آن همگام با مدرنیته حاکم بر جهان امروزی است. به عنوان مثال از جمله جاذبه‌های گردشگری کیش میتوان به کشتی یونانی، شهر زیرزمینی کاریز، پارک آبی، پارک دلفین ها و غیره اشاره کرد.

اما جزیره قشم به دلیل خطه پهناور و فراز و نشیب های فراوانی که پشت سر گذاشته، جاذبه ‌های تاریخی زیاد و مثال زدنی را شامل می شود. البته ناگفته نماند که جزیره قشم نیز از زندگی مدرن عقب نمانده و جاذبه‌های گردشگری زیادی همگام با مدرنیته نیز در آن به چشم می خورد. از جمله جذاب ترین مکان های گردشگری قشم می توان به مقبره بی بی مریم، روستای لافت، بام قشم، سد گوران، چاکو، دره ستارگان، جنگل های حرا و غیره اشاره کرد. در آخر باید به این نکته اشاره کنیم که نتیجه مقایسه جغرافیایی میان این دو جزیره اینگونه برآورد می شود که اگر هنوز مردد هستید میان جزیره های کیش یا قشم کدام را انتخاب کنید، باید بدانید قشم از نظر جاذبه های گردشگری نسبت به کیش، برتری دارد.

کدام را انتخاب کنیم؟ ساحل کیش یا قشم!

یکی از جاذبه‌های بسیار مهمی که گردشگران و مسافران به سبب آن به جزایر کیش یا قشم سفر میکنند، سواحل آنها است. در کیش بیشتر هتل ‌ها در مکان هایی نزدیک به ساحل طراحی و ساخته شده اند، ضمن اینکه سواحل کیش همگی مدرن و مجهز هستند. در این جزیره بیشتر گردشگران در قسمت های ساحلی هستند، علت آن نیز این است که وسعت جزیره کیش کم است و به همین دلیل مرز دریایی کمتری را نیز در آن تجربه می‌کنید. به همین دلیل افراد در فضاهای کوچک تری در کنار یکدیگر قرار می گیرند. ناگفته نماند که در سواحل جزیره کیش شما با انواع مختلفی از تفریحات دریایی نیز روبه‌رو هستید.

در امتداد سواحل کیش مسیر دوچرخه سواری قرار داده شده که شما میتوانید با اجاره دوچرخه، موتور و یا اسکوتر به راحتی از این تفریح سرگرم کننده لذت ببرید. اما جزیره قشم وسعت بیشتری دارد سواحل آن بزرگتر بوده و مرز ساحلی آن نسبت به کیش خیلی بیشتر است. در این جزیره شما با سواحل ماسه‌ای، صخره‌ای، گلی، مرجانی و جنگل‌های حرا رو به رو هستید که زیبایی خاص خود را دارند. البته ناگفته نماند که در سواحل جزیره قشم نیز همانند جزیره کیش تفریحات فراوانی وجود دارد که به گردشگران ارائه می شوند. اینکه شما کدام جزیره کیش یا قشم را برای گذراندن تفریحات خود انتخاب می کنید باز هم به نظر نهایی خودتان بستگی دارد.

رستوران های کیش و قشم

از جمله موارد دیگری که باید آنها را در جزایر کیش و قشم مقایسه کرد، رستوران ها و فست فود ها هستند. شما در جزیره کیش با انواع و اقسام رستوران ها و کافه های مدرنی روبرو هستید که در آنها انواع و اقسام غذاهای سنتی و بین المللی سرو خواهند شد. البته کیش یا قشم فرقی ندارد چون در هر دو جزیره شما می توانید بهترین غذاهای جنوبی و سنتی مردمان این خطه را امتحان کنید. ناگفته نماند که هزینه رستوران های لوکس و مدرن جزیره ی کیش بسیار بالاست و گاها دیده شده که از هزینه رستوران های لوکس در تهران نیز بیشتر است.

رستوران های قشم در وضعیتی کاملا متفاوتی از رستوران های کیش قرار دارند. تنوع غذاها در رستوران های قشم مانند رستوران های کیش نیست. اما همچنان مانند رستوران های کیش کیفیت غذا ها بسیار بالا و مطلوب است و خوراک های طبخ شده در جزیره قشم طعم هایی بی نظیر و لذیذ دارند. شما در جزیره قشم می توانید غذاهای محلی و سنتی بسیار دلچسب و خوشمزه ای را امتحان کنید. نکته آخر اینکه قیمت غذا در رستوران های قشم از رستوران های کیش پایین تر است، اما در نهایت اینکه کیش یا قشم فرقی با هم ندارند. در هر دوی این جزیره ها شما می توانید غذاهای بسیار زیبا با کیفیت را امتحان کنید.

خرید کردن در کیش یا قشم

کمی کار ما سخت شد، چون در حوزه خرید کردن میان جزیره‌ های کیش یا قشم خیلی نمی‌توان مانور داد. خرید کردن از جزایر کیش و قشم از جمله جاذبه هایی است که از گذشته های دور، مسافران و گردشگران را به این مناطق می کشانده است. این جزایر بنادر آزادی دارند که در آنها فروشگاه هایی متنوع با ارائه کالاهای لوکس، سعی در ارائه  بهترین خدمات به مشتریان خود را دارند. شما در جزیره کیش با مراکز خرید زیاد و مدرنی روبرو هستید که انتخاب را برای شما سخت می کنند. در جزیره کیش شما با انواع و اقسام برندها در حوزه پوشاک، لوازم آرایشی بهداشتی، لوازم خانگی، لوازم برقی، الکتریکی و غیره روبرو هستید. البته در جزیره کیش قیمت مناسب و اقتصادی وجود ندارد و به طور معمول قیمت‌ها در این جزیره بالا هستند.

پس اگر تصمیم دارید برای خرید میان جزایر کیش یا قشم یک جزیره را انتخاب کنید، قطعا آن جزیره نمی‌تواند کیش باشد. در جزیره قشم نیز با مراکز خرید متعدد و مختلفی روبرو هستید که در تمام نقاط جزیره پراکنده شده اند. برای مثال درگهان یکی از معروفترین مراکز خرید در قشم است که اجناس عرضه شده در آن، قیمت پایین تری دارند. اما ناگفته نماند که اگر مقصد نهایی شما برای خرید کردن قشم است سعی کنید در فصل تابستان به این جزیره سفر کنید، چون در این فصل به علت گرمای بیش از حد هوا و همچنین عدم حضور مسافران و گردشگران، قیمت ها به شدت افت می‌کنند.

مقایسه اقامت در دو جزیره

شما به طور حتم در طول سفر خود نیاز به مکانی برای استراحت دارید و باید در هتل ها و اقامتگاه هایی که در جزیره های کیش یا قشم، تعبیه شده‌اند ساکن شوید. در جزیره کیش شما با هتل‌ های معمولی تا لوکسی روبرو هستید که بدون هیچ نقصی خدمات و امکانات بی نظیر و منحصر به فردی را در اختیار گردشگران قرار می‌دهند. هتل های ۵ ستاره تا متل های ساده و ارزان که مطابق با سلیقه شما هستند و شما می توانید با در نظر گرفتن بودجه مالی خود آنها را انتخاب کنید و در آنها اقامت داشته باشید. ناگفته نماند که در کیش، بیشتر هتل ها در کنار سواحل ساخته شده‌اند و از ظاهر مرتب و زیبایی نیز برخوردار هستند.

در قشم هتل ها و اقامتگاه ها تفاوت چندانی با جزیره‌کیش ندارند و به هیچ وجه نمی‌توان گفت که اقامتگاه های کیش یا قشم تفاوت های فاحشی با یکدیگر دارند. در قشم نیز شما با هتل ها و اقامتگاه های لوکس و مناسبی روبرو هستید که در ارائه خدمات، بهترین کیفیت را در نظر گرفته و آرامش و آسایش گردشگران هدف آنها است. البته از بعضی جهات اقامتگاه و هتل های قشم همانند جزیره کیش لوکس نبوده و از این جهت هتل ها در جزیره کیش کمی برتری دارند. ناگفته نماند که شما در جزیره قشم می‌توانید با اقامت در هتل ها و متل هایی که اقتصادی هستند، هزینه های خود را به خوبی کاهش داده و مدیریت کنید.

مقایسه راه های دسترسی به کیش و قشم

آخرین فاکتوری که قرار است آن را مقایسه کنیم، راه های دسترسی به قشم و کیش خواهد بود. کیش یا قشم تقریباً شرایط یکسانی برای دسترسی دارند، برای مثال شما برای رسیدن به جزیره قشم ۳ راه پیش رو دارید. اولین راه سفر شخصی است که شما باید از شهر مبدا به بندرعباس رفته و از آنجا با قایق های موتوری یا اتوبوسی، بندرعباس را به مقصد قشم ترک کنید. دومین روش سفر، استفاده از خودرو است که شما برای رفتن به این جزیره ابتدا باید خود را از شهر مبدا به بندر پل برسانید و بعد از آن با تهیه بلیط و بوسیله لنج‌های مخصوص به قشم بروید. آخرین روش برای رسیدن به قشم استفاده از هواپیما است، که اتفاقاً ساده ترین و راحت ترین روش نیز محسوب می شود.

شما از شهر مبدا بلیط قشم را تهیه کرده و در فرودگاه آن به زمین خواهید نشست. جزایر کیش یا قشم دسترسی های مشابهی دارند و همین سه روش ذکر شده برای جزیره قشم برای جزیره کیش نیز استفاده می شود. اما بیشتر مردم دسترسی هوایی را انتخاب میکنند، زیرا هم در زمان صرفه جویی خواهد شد و هم اینکه خستگی کمتری دارد.

چطور به کیش و قشم برویم؟

یکی از مهم ترین بخش های مقایسه کیش و قشم راه دسترسی به آن ها است که البته می توان گفت که تقریبا شبیه به هم هستند. برای سفر به قشم سه انتخاب پیش روی مسافران قرار دارد که دو مورد از آن ها از طریق خشکی و دریا و مسیر سوم هوایی است. می توانید با ماشین یا اتوبوس های بین شهری به بندر عباس رفته و از آن جا سوار کشتی یا به قول محلی های اتوبوس های دریایی شوید و از آن جا به قشم بروید. اگر هم تمایل داشته باشید می توانید با خودرو شخصی خودتان به جزیره بروید در این صورت باید حدود ۳۰ دقیقه از بندرعباس رانندگی کنید تا به بندر پل برسید و ماشین را با خودروبر یا لندینگ کرافت به جزیره منتقل کنید.

یکی از مطمئن ترین و ایمن ترین انتخاب ها سفر با قطار است. قطاری که از تهران به بندر عباس می رود و البته باید دقت داشته باشید که بلیط قرار را از قبل رزرو کنید چون همیشه از چند روز قبل پر می شوند. از ایستگاه قطار تا اسکله حقانی ۲۰ دقیقه با تاکسی راه است و همچنین اگر زمان داشته باشید گردش در شهر بندر عباس نیز انتخاب خوبی است. بنادر زیر به قشم مسافر می برند. هزینه ورود خودرو به قشم در سال ۹۸، ۷۵ هزار تومان و در نظر گرفته شده و برای بازگشت نیز باید نصف این مبلغ را هزینه کنید.

  • بندر پل به بندر لافت (قشم) و بلعکس (مسافر و خودرو)

  • بنـدر شهید باهنر (بندر عباس) به جزیره قشم و بلعکس

  • بندر شهید حقانی (بندر عباس) به جزیره قشم و بلعکس (مسافر)

اگر حوصله سفرهای جاده ای یا سپری کردن زمان طولانی در قطار را ندارید پرواز و خرید بلیط هواپیما نیز انتخاب مناسبی برای سفر به جزیره قشم هستند. پرواز تهران-قشم حدود یک ساعت و پنجاه دقیقه زمان می برد و البته دیگر خستگی راه را ندارید و در زمان صرفه جویی می شود. فاصله هوایی تهران تا قشم ۱۰۷۲ کیلومتر می باشد.اگر بخواهیم در مقایسه کیش و قشم راه های دسترسی را بررسی کنیم باید بگوییم که تفاوت های چندانی ندارند و راه های دسترسی به کیش نیز همان سه گروه است اما بنادری که دارای اتوبوس و قایق دریایی برای سفر به کیش هستند به شرح زیر است:

  • بندرلنگه به جزیره کیش و بلعکس (مسافر و خودرو)

  • بندر چارک به جزیره کیش و بلعکس (مسافر و خودرو)

  • بندر آفتاب به جزیره کیش و بلعکس (مسافر و خودرو)

هزینه ورود خودرو به کیش ۳۵۰ هزار تومان اعلام شده و البته خودروی شما باید تولید داخل مدل ۹۵ به بالا و خارجی مدل ۲۰۱۰ به بالا باشد. خودروهای تولید شده بین سال‌ های ۹۰ تا ۹۵ و خودروهای خارجی بین ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ تنها درصورت رزرو قطعی هتل و در همان زمان می توانند وارد جزیره شوند. یادتان باشد که تمامی مسافران کارت شناسایی معتبر همراه خود داشته باشند.

دقت داشته باشید که تمامی مسیرهای دریایی بین بندر عباس و جزایر از ساعت ۶ صبح تا ۱۱ شب بوده و به خاطر طوفانی بودن دریا ممکن است برنامه ها به تاخیر بیفتند. پس بهتر است حتما از قبل آب و هوای منطقه را چک کنید.

پرواز مستقیم به کیش نیز گزینه دیگر سفر به جزیره است و حدود ۱ ساعت و نیم در هواپیما خواهید بود. در ضمن می توانید در خود جزیره انواع خودروهای لوکس را اجاره کنید. به یاد داشته باشید که برای خرید بلیط قطار و رزرو بلیط هواپیما می توانید از خدمات سما اوج استفاده کنید.

انتخاب شما کدام است؟ کیش یا قشم؟

ما در این مقاله سعی کردیم تا مقایسه کاملی در میان فاکتورهای اصلی جزایر کیش و قشم داشته باشیم تا شما پیش از سفر با آگاهی کامل بتوانید مقصد سفر خود میان جزایر کیش یا قشم را انتخاب کنید. اما این قیاس سبب نمی شود که جذابیت های این دو جزیره نادیده گرفته شوند و یا یکی از دیگری بهتر و برتر بنظر برسد. البته سفر به قشم کمی اقتصادی تر بوده و به شما کمک خواهد کرد تا هزینه ها را بخوبی مدیریت کنید. در نهایت این یک تصمیم شخصی تلقی می شود که شما کدام مقصد را برای سفر خود انتخاب کنید، کیش یا قشم!

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.