جاذبه های گردشگری خارجی

مقاصد طبیعت گردی ایده آل ایران برای سفر در بهار

بسیاری از افراد در طول سال، مشغول فعالیت و کار هستند و کمتر فرصتی را پیدا می‌کنند که در یک فضای سبز و طبیعی مدتی را به استراحت و تجدید قوا بگذرانند، اما فصل بهار، بهترین زمان برای یک سفر کوتاه و آرامش بخش به‌شمار می‌آید و بسیاری از مردم در سراسر دنیا با آمدن فصل بهار به گشت و گذار در طبیعت و سپری کردن زمان خود در مقاصد بهاری مکان‌های مفرح می‌پردازند.

بهترین مقاصد بهاری برای سفر در فصل بهار کدامند؟

مقاصد بهاری در کشور ایران بسیار متعدد هستند، اما بسیاری از افراد، اغلب با این مقاصد آشنایی ندارند و زمانی که وقت سفر می‌رسد به دلیل کمبود آشنایی با مقاصد بهاری ایران، نمی‌توانند لذت چندانی از تعطیلات خود ببرند و بدون استراحت مناسب مجبور می‌شوند تا کار و زندگی را از سر بگیرند، از همین رو آژانس سمااوج با هدف افزایش اطلاعات شما عزیزان در این مطلب اقدام به معرفی مقاصد بهاری مناسب برای هر یک از ماه‌های فصل بهار کرده است و اگر شما نیز هنوز مقصد مورد نظر خود را انتخاب نکرده‌اید، در ادامه همراه سمااوج باشید تا بیشتر با این مقاصد آشنا شویم.

مقاصد با طبیعت بهاری ماه فروردین

ماه فروردین اولین ماه فصل بهار است و به دلیل تعطیلات نوروز، بسیاری از ایرانیان به سفرهای داخلی می‌روند و نهایت لذت را در هوای بهاری این ماه می‌برند. دانستن بهترین مقاصد بهاری برای سفر در ماه فروردین به شما کمک می‌کند تا دیگر به مقاصد تکراری که در گذشته به آن‌ها سفر کرده‌اید نروید و به جای آن، یک سفر منحصر‌به‌فرد به طبیعتی شگفت انگیز را تجربه کنید. در ادامه به معرفی برخی از بهترین مقاصد بهاری برای سفر در ماه فروردین خواهیم پرداخت.

۱- ترکمن صحرا کجاست؟

یکی از بهترین و بکرترین مقاصدی که می‌توانید در بهار به آن سفر کنید، ترکمن صحرا می‌باشد. ترکمن صحرا که در شمال و شمال شرقی ایران واقع شده یکی از طبیعت‌های ناب ایران با آب و هوای عالی و چشم انداز خیره‌کننده می‌باشد. ترکمن صحرا از نظر جغرافیایی، از شمال به جمهوری ترکمنستان، از جنوب به رشته‌کوه‌های البرز، از غرب دریای خزر و گلستان و از شرق به خراسان شمالی دسترسی دارد.

جالب است بدانید که بیابان قره قوم در نزدیکی این منطقه سرسبز قرار گرفته است و به همین دلیل ترکمن صحرا از اقلیم و آب و هوای خاصی برخوردار است، در واقع با وجود آب و هوای معتدل و سرسبزی بسیار این منطقه، بارندگی در آن بسیار کمتر از شهرهای شمالی مانند گیلان و مازندران می‌باشد و به همین ترتیب دیگر نیازی نیست که نگران بارندگی در فصل بهار و ماه فروردین باشد. در واقع ترکمن صحرا یکی از بهترین مقاصد بهاری به‌شمار می‌آید، چرا‌که این منطقه در ماه بهمن بسیار پرباران می‌باشد و در اوایل فصل تابستان نیز آب و هوای خشکی بر آن حاکم می‌شود.

  • آب و هوای مطلوب و انرژی بخش در ترکمن صحرا

قسمت‌های جنوبی این صحرا دارای هوای مدیترانه‌ای هستند و بیشتر پوشش گیاهی این منطقه به صورت جنگل‌های انبوه و سرسبز است. با همه این تفاسیر، می‌توان گفت برای آن که بتوانید ترکمن صحرا را در بهشتی‌ترین حالت آن تجربه نمایید و نهایت لذت را از آب و هوا و طبیعت این منطقه ببرید، باید ماه فروردین را برای سفر خود انتخاب کنید. آب و هوای مطلوب بهاری، یکی از مهم‌ترین جذابیت‌های این منطقه است که باید آن را تجربه نمایید. با این حال، اگر برنامه‌های سفر شما در فصل بهار فراهم نشد، بهتر است بدانید که ترکمن صحرا در فصل تابستان دارای آب و هوای بسیار شرجی است و به دلیل بیابانی که در نزدیکی آن قرار دارد، هوای گرم و بعضاً آزاردهنده‌ای دارد. پیشنهاد می‌کنیم، سفر به ترکمن صحرا را به ماه‌های خنک مانند بهار و پاییز موکول کنید تا بتوانید نهایت لذت را در این فضا ببرید.

۲- دشت سوسن در کدام قسمت ایران واقع شده؟

شاید کمتر کسی باشد که این روزها به جنوب ایران سفر نکرده و زیبایی‌های این منطقه از ایران را تجربه نکرده باشد، اما بسیاری از افرادی که به جنوب ایران سفر می‌کنند با مناطق بکر و دیدنی‌های این منطقه آشنایی ندارند و تنها به بازدید از برخی مناطق اکتفا می‌کنند. دشت سوسن یکی از این مقاصد و جاذبه‌های گردشگری زیبا و بکر است که در استان خوزستان و ۳۵ کیلومتری شمال غربی شهرستان ایذه در منطقه سوسن قرار دارد. دشـت سوسن از دو دهستان سوسن شرقی که به عنوان «جنگه» شناخته می‌شود و سوسن غربی با عنوان «ترشک» شناخته می‌شود، به وجود آمده است. دشت سوسن از لحاظ جغرافیایی در شرق استان خوزستان و در مجاورت استان چهارمحال و بختیاری قرار گرفته است.

شهرستان ایذه یکی از شهرستان‌های استان خوزستان است که نباید بازدید از آن را در فصل بهار و فروردین ماه از دست بدهید، دشت سوسن که در این شهرستان واقع شده با دارا بودن جاذبه‌های بسیار گردشگری از جمله جریان وجود چشمه‌های آب، تپه‌ها و ارتفاعات سرسبز، رود کارون، گونه‌های مختلف و بسیار زیبای گیاهی اعم از گل‌های نرگس و شقایق، درختان انار، بلوط، انجیر، بابونه، دشت سوسن را به یکی از دیدنی‌ترین مقاصد بهاری برای سفر در تعطیلات نوروز تبدیل کرده است.

رود دیدنی و پر تلاطم کارون با عبور از دشت سوسن گونه‌های گیاهی سبز و خاک حاصلخیزی را در این منطقه به وجود آورده است و دشت را به دو بخش سوسن غربی و سوسن شرقی تقسیم کرده است. هر یک از بخش‌های دشت سر‌سبز سوسن، زیبایی و طبیعت بکر خود را دارد و یکی از ناب‌ترین مقاصد بهاری طبیعت دوستان به‌شمار می‌رود. با سفر به این منطقه می‌توانید، روستاهای پلکانی و با معماری سنتی را تماشا کنید، همچنین برای دسترسی به این بخش باید با استفاده از قایق‌های موجود از روی رود کارون عبور کنید.

از جمله فعالیت‌های هیجان انگیزی که می‌توانید در این دشت انجام دهید، قایق سواری است. با قایق سواری در رود کارون، این فرصت را دارید تا تجربه‌ای لذت بخش و فراموش‌نشدنی را برای خود ثبت کرده و همچنین، به سایر بخش‌ها و روستاهای دشت سوسن دسترسی پیدا کنید. از طرفی ماهی‌گیری نیز یکی از فعالیت‌های لذت بخشی است که می‌تواند به عنوان یکی از بهترین تفریح‌ها در کنار رود به‌شمار برود.

  • راه‌های دسترسی به دشت سوسن

راه‌های دسترسی به دشت سوسن به سه طریق می‌باشد که می‌توانید با توجه به نیازهای خود هر یک از این سه مسیری که در ادامه می‌آوریم را برای دسترسی انتخاب نمایید.

مسیر اول: در مسیر اولی که برای دسترسی به دشت سوسن می‌توانید استفاده نمایید، شما بعد از عبور از جاده خروجی ایذه به طرف شمال و همچنین عبور کردن از دهستان‌های پیان و تاکوتر، به یک دوراهی می‌رسید، این دو راهی دقیقاً در کنار دشت سوسن است و در واقع سمت راست شما دشت سوسن و سمت چپ شما منطقه گلزار و بارگاه امامزاده سلطان ابراهیم در کنار دریاچه سد شهید عباسپور و همچنین سد کارون می‌باشد. اگر به سمت راست و به طرف دشت سوسن حرکت کنید، باید از روستای کَشگِلی یا به گفته مردم محلی، کفش گلی گذر کنید و بعد از طی مسافتی در حدود پنج کیلومتر به دشت سوسن دسترسی پیدا می‌کنید.

مسیر دوم: در این مسیر شما پس از رسیدن به امامزاده سلطان ابراهیم و سد کارون ۳، می‌توانید در امامزاده اتومبیل خود را مانند بسیاری از بازدید کنندگان در پارکینگ قرار دهید و باقی مسیر را که در حدود نیم ساعت به طول می‌انجامد به کمک قایق‌های رودخانه کارون سپری کنید. هر یک از قایق‌های موجود در این منطقه، می‌توانند ظرفیتی در حدود ۱۰ مسافر بدون بار را جابه‌جا کند.

مسیر سوم: در نهایت، اگر شما از سمت شمال یعنی اندکا به ‌سمت ایذه رفته باشید و از کنار سد کارون ۳ عبور کرده باشید هم می‌توانید در این بخش سوار قایق‌های موجود شوید و هم نرسیده به ایذه دوراهی پیان و سوسن را خواهید دید که از آنجا می‌توانید به دشت سوسن بروید.

۳- تنگه شیرز یا دره خزینه

یکی از بکرترین و دست‌نخورده‌ترین مقاصد بهاری لرستان می‌باشد. این استان که از طبیعت بسیار سبز و چشم نواز و رودخانه‌ها و آبشارها تشکیل شده است، می‌تواند از مقاصد بهاری به یاد ماندنی در فصل بهار و ماه فروردین به‌شمار رود. در بین همه زیبایی‌های بکر این منطقه، تنگه شیرز و دره خزینه را می‌توان نگین زیبا و چشم نواز این منطقه به‌شمار آورد.

برای آشنایی بیشتر با بخش شیرز خوب است بدانید که شیرز در واقع دره‌ای به طول ۵ کیلومتر است که از روستای گُدارگَه تا نزدیکی رودخانه سیمره کشیده شده؛ رودخانه سیمره به عنوان خط مرزی استان لرستان و ایلام شناخته می‌شود. راه‌های آسان دسترسی و آب و هوای ناب این منطقه، باعث شده تا افراد بسیاری آن را به عنوان یکی از بهترین مقاصد بهاری برای سفر در تعطیلات نوروز بشناسند. تمامی منطقه شیرز به صورت طبیعی و بکر باقی مانده و تنها سازه‌ای که به دست انسان در این منطقه ساخته شده یک ساختمان مربوط به پرورش ماهی است که آن هم تأثیر مخربی را در تجربه شما از طبیعت به جای نمی‌گذارد. همچنین لازم به ذکر است که در کنار ساختمان پرورش ماهی، یک فضایی مخصوص پارکینگ برای خودروهای شما در نظر گرفته شده است که از امنیت مناسبی برخوردار می‌باشد.

دره شیرز، در مسیر دستیابی به جاده پل‌دختر به اندیمشک و همچنین در نزدیکی روستایی به نام شیرز قرار گرفته است. برای دسترسی به این دره می‌توانید به سمت شهرستان پل دختر رفته و وارد جاده اندیمشک شوید، سپس بعد از عبور از روستا، در مسیر کارگاه سدسازی کرخه ۲ به این دره زیبا و بکر برسید. یکی از لقب‌های شناخته شده‌ای که افراد به این منطقه نسبت می‌دهند، گرند کنیون ایران است. دلیل آن هم این است که گرند کنیون دره‌ای در ایالت آریزونای آمریکاست که رود کلرادو از میان آن می‌گذرد و شباهت بسیاری به دره شیرز دارند.

مقاصد با طبیعت بهاری ماه اردیبهشت

اگر نتوانستید برنامه‌های خود را برای یک سفر خاطره انگیز در ماه فروردین آماده کنید، اصلاً نگران نباشید، کشور ایران مملو از مناطق طبیعی و زیبا و دیدنی است که می‌توانید در ماه‌های دیگر فضا بهار به آن‌ها سفر کنید و در کنار استراحت، از مناظر و آب و هوای دل‌نشین آن نیز لذت ببرید. در ادامه با سمااوج باشید تا در کنار یکدیگر به مقاصد بهاری برای سفر در ماه اردیبهشت بپردازیم.

۴-  چگونه می‌توان به دشت دریاسر سفر کرد؟

دشت دریاسر یکی از مقاصد بهاری فوق العاده در تنکابن است و از لحاظ جغرافیایی در جنوب این شهر و در منطقه دوهزار با چشم‌اندازی خیره کننده از کوه الموت قرار گرفته است. دشت دریاسر در بین چهار کوه واقع شده که بلندترین این کوه‌ها عبارت است از کوه الموت که در ضلع جنوب غربی دشت قرار دارد. همچنین، دشت دریاسر از شرق به طالقان و از غرب به گردنه سیالان، قله‌های خشچال و کندیگان کشیده شده است.

اگر بخواهیم به صورت دقیق‌تر این منطقه جغرافیایی را بررسی کنیم باید بگوییم که فاصله تهران تا دشت دریاسر چیزی حدود ۲۸۸ کیلومتر است که طی کردن این مسافت بین ۵ تا ۶ ساعت زمان می‌برد. اگر دشت دریاسر را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب می‌کنید، خوب است بدانید که فاصله دشت دریاسر تا ساری ۲۵۹ کیلومتر، رامسر ۶۳ کیلومتر، تنکابن حدود ۳۵ کیلومتر و تا عباس آباد ۶۱ کیلومتر می‌باشد.

دشت دریاسر نه تنها یکی از بهترین مقاصد بهاری برای سفر و تفریح در ماه اردیبهشت به‌شمار می‌آیند، بلکه راه‌های دسترسی به آن نیز بسیار آسان است. برای دسترسی به این دشت، پس از رسیدن به شهر تنکابن که در ناحیه غربی استان مازندران قرار دارد، باید مسیر جاده دوهزار را در پیش بگیرید تا به دوراهی امامزاده قاسم دسترسی پیدا کنید. در سمت چپ جاده، مسیری را مشاهده خواهید کرد که به ‌سمت دره می‌رود و انتهای این مسیر به روستای عسل محله، می‌رسد. بعد از عبور از تپه‌ها و چشمه‌های بین راه، شما می‌توانید به دشت دریاسر دسترسی پیدا کنید.

همه ساله در فصل بهار و اردیبهشت ماه و با شکوفه زدن گل‌های زرد رنگ، افراد بسیاری دشت دریاسر را در لیست مقاصد بهاری خود برای بازدید و سفر قرار می‌دهند. در بهار می‌توانید در کنار گل‌ها و چشمه‌ها از این طبیعت زیبا لذت ببرید. همچنین در صورتی ‌که راهی تنکابن شدید، می‌توانید از آب‌گرم فلکده و سواحل دریای خزر نیز بازدید کرده و لذت ببرید.

۵- کاشان؛ محبوب‌ترین مقصد بهاری

همان‌طور که می‌دانید، بیشترین مزارع گل محمدی در شهرهای کاشان، نیاسر، قمصر، برزک و جوشقان قرار دارند که این مناطق همه ساله در لیست بهترین مقاصد بهاری برای مسافران در نظر گرفته می‌شوند. اگر قصد دارید تا در فصل اردیبهشت به کاشان سفر کنید، پیشنهاد می‌کنیم حتماً از نزدیک به مزارع گل محمدی و کارگاه‌های گلاب گیری بروید و در این مراسم لذت بخش شرکت کنید. البته با سفر به کاشان این فرصت را خواهید داشت تا از دیگر مناطق دیدنی و تاریخی این شهر مانند باغ فین، تپه سیلک، روستای تاریخی ابیانه، غار نیاسر، کویرها و خانه‌های تاریخی کاشان دیدن کنید.

کاشان و شهرهای اطراف آن، از مهم‌ترین مقاصد بهاری برای علاقه‌مندان به طبیعت و گردشگران هستند. در این ماه گردشگران بسیاری با هدف شرکت در مراسم گلاب گیری و تجربه عطر دلپذیر باغ‌های گل محمدی به این منطقه سفر می‌کنند. مراسم گلاب گیری در کاشان و شهرها و روستاهای اطراف آن مانند قمصر و نیاسر، سال‌های سال است که برگزار می‌شود و خوب است بدانید که در اردیبهشت ماه مزارع گل سرخ شهر کاشان به نهایت زیبایی و شکوه خود می‌رسند و فضای اطراف این مزارع مملو از عطر این گل‌ها می‌شود.

 مقاصد با طبیعت بهاری ماه خرداد

در آخر لیست معرفی مقاصد بهاری برای مسافرت، می‌رسیم به مناطقی که می‌توانید اوج بهار آن‌ها را در ماه خرداد که دارای آب و هوای خنک تابستانی و مطبوع هستند، ببینید. از جمله محبوب‌ترین مقاصد بهاری برای ماه خرداد، شهر اردبیل و دیدنی‌های آن می‌باشد. با سمااوج باشید تا ببینیم کدام مناطق ایران بهترین مقاصد بهاری در ماه خرداد را تشکیل می‌دهند.

۶- جنگل فندقلو در کدام استان واقع شده است؟

جنگل فندقلو را می‌توان یکی از بهترین مقاصد بهاری و دیدنی اردبیل دانست که در جنوب شهر نمین قرار گرفته است. جنگل فندقلو از لحاظ جغرافیایی از شرق خانقاه علیا، واقع در مسیر جاده بین شهری نمین-آستارا آغاز شده و تا روستای حور ادامه پیدا می‌کند. فاصله این جنگل تا شهر اردبیل چیزی حدود ۳۹ کیلومتر بوده و تا آستارا ۶۷ کیلومتر و تا تهران ۶۲۶ کیلومتر می‌باشد. همچنین جنگل فندقلو از وسعتی ۱۶۰۰۰ هکتاری برخوردار است و یک منطقه توریستی با دیدنی‌های بسیار متنوع به حساب می‌آید.

از جمله مناطق دیدنی که در این جنگل وجود دارد، جنگل درختان فندق می‌باشد، در واقع وجود تعداد بسیار درختان فندق در این منطقه باعث شده تا محدوده‌ای بزرگ با نام جنگل درختان فندق به وجود بیاید. همچنین آبگرم مشه سویی، از دیگر مکان‌های پربازدید و مقاصد بهاری شگفت انگیز به‌شمار می‌آید. آبگرم جنگل که در اصطلاح محلی به آن مشه سویی گفته می‌شود، در بین روستاهای آلادیزگه و گیلده و وسط جنگل فندقلو قرار گرفته است که عمقی در حدود ۶۳۰ متر دارد، این آبگرم برای اهداف درمانی برای پا درد و کمردرد نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خوب است بدانید که ۱۹ گونه جنگلی در جنگل فندقلو شناسایی شده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به فندق، ممرز، راش، بلوط، بلند مازو و بیدمشک اشاره کرد. از نظر گونه‌های حیوانی نیز در این منطقه حیواناتی نظیر روباه، گرگ، خرس قهوه‌ای، سمور و پرندگانی چون قرقاول، کبک، عقاب طلایی، چکاوک و کلاغ ابلق یافت می‌شوند.

۷- مسیر نئور به سوباتان

مسیر نئور به سوباتان یکی دیگر از مقاصد بهاری بسیار شگفت انگیز است که بازدید از آن در فصل خرداد، می‌تواند بسیار خاطره انگیز باشد. اگر شما نیز از افرادی هستید که علاوه بر طبیعت و سرسبزی به کوهنوردی نیز علاقه دارید، نئور به سوباتان می‌تواند یک مسیر عالی و ایده آل برای گذراندن تعطیلات برای شما به حساب بیاید. مسیر ۱۸ کیلومتری پیاده‌روی و کوهنوردی نئور به سوباتان، یکی از مناطق محبوب برای گردشگران به‌شمار می‌آید.

دریاچه نئور به عنوان بزرگ‌ترین دریاچه طبیعی و آب شیرین استان اردبیل شناخته می‌شود که در ۴۸ کیلومتری جنوب شرقی اردبیل – خلخال و در یکی از دره‌های کوهستان “باغرو” قرار گرفته و وسعت آن به حدود ۲۱۰ هکتار می‌رسد. برای دسترسی به منطقه گردشگری مسیر نئور به سوباتان، شما باید در مسیر حرکت به سمت شهر اردبیل، در ۳۵ کیلومتری جاده اردبیل به سمت خلخال، به طرف روستای “بودالالو” بروید.

سؤالات متداول

  •  بهترین مقصد تفریحی برای سفر در فروردین کجا است؟

یکی از بهترین و بکرترین مقاصدی که می‌توانید در بهار به آن سفر کنید، ترکمن صحرا می‌باشد. ترکمن صحرا که در شمال و شمال شرقی ایران واقع شده یکی از طبیعت‌های ناب ایران با آب و هوای عالی و چشم انداز خیره کننده می‌باشد. ترکمن صحرا از نظر جغرافیایی، از شمال به جمهوری ترکمنستان، از جنوب به رشته‌کوه‌های البرز، از غرب دریای خزر و گلستان و از شرق به خراسان شمالی دسترسی دارد.

  •  بهترین مکان برای بازدید در شهر اردبیل کدام است؟

جنگل فندقلو را می‌توان یکی از بهترین مقاصد بهاری و مناطق دیدنی اردبیل دانست که در جنوب شهر نمین قرار گرفته است. جنگل فندقلو از لحاظ جغرافیایی از شرق خانقاه علیا، واقع در مسیر جاده بین شهری نمین-آستارا آغاز شده و تا روستای حور ادامه پیدا می‌کند. فاصله این جنگل تا شهر اردبیل چیزی حدود ۳۹ کیلومتر بوده و تا آستارا ۶۷ کیلومتر و تا تهران ۶۲۶ کیلومتر می‌باشد.

  •  کدام منطقه در خوزستان دارای جاذبه بکر طبیعی است؟

دشت سوسن یکی از این مقاصد و جاذبه‌های گردشگری زیبا و بکر است که در استان خوزستان و ۳۵ کیلومتری شمال غربی شهرستان ایذه در منطقه سوسن قرار دارد. دشـت سوسن از دو دهستان سوسن شرقی که به عنوان «جنگه» شناخته می‌شود و سوسن غربی با عنوان «ترشک» شناخته می‌شود، به وجود آمده است.

 نتیجه گیری

در این مطلب با بهترین مقاصد طبیعی و بکر ایران برای سفر در بهار آشنا شدیم، انتخاب بهترین مکان برای تعطیلات عید و ماه های فصل بهار از اهمیت بسیاری برخوردار است چرا که در این فصل می­توان بهترین مناظر طبیعی را در اوج شکوفایی تجربه کرد. برای آشنایی با مقاصد جذاب گردشگری داخلی و خارجی همراه با سما اوج باشید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.