اخبار گردشگری

معرفی کامل کویرهای ایران که نباید آنها را از دست داد!

کویر های ایران از جذاب‌ترین نقاط گردشگری کشورمان محسوب می‌شوند. آرامش شب‌های کویر، ستارگانی که در شب می‌درخشند، قدم زدن بر روی شن‌های نرم و روان، شتر سواری در صحرای خاکستری و قهوه‌ای، هیجان موتور و آفرود سواری بر تپه‌های مواج و درهم آمیزی حس ترس و لذت در میان صحرای کویر، گوشه‌ای از هیجان و جذابیت کویرنوردی است. اگر شما هم عاشق طبیعت‌گردی هستید و می خواهید آرامش کویر را تجربه کنید، ما در سما اوج بهترین کویر های ایران را به شما معرفی می کنیم.

معرفی بهترین کویر های ایران

گردشگران داخلی و خارجی زیادی طرفدار کویر های ایران هستند. بهترین زمان برای سفر به دل کویر، نیمه دوم سال در فصل های پاییز و زمستان می‌باشد. شاید برای شما سوال باشد که بهترین کویر های ایران در کدام استان‌ها قرار دارند؟ استان های خراسان جنوبی، اصفهان، کرمان، یزد و سمنان دارای بهترین کویر های ایران می‌باشند که به مقصد بسیاری از علاقمندان به کویرگردی تبدیل شده‌اند. هر کدام از کویر های ایران زیبایی و جذابیت منحصربه‌فرد خود را دارند. شما می‌توانید در میان ریگزارها و شنزارهای کویر قدم بزنید و از زیبایی‌های عظمت خداوند نهایت لذت را ببرید. ما در سما اوج  قصد معرفی بهترین کویر های ایران را داریم تا به شناخت مناسبی از کویرهای مختلف ایران برسید. وقتی موقعیت جغرافیایی کویرها و مسیر دسترسی به آنها را بدانید، می‌توانید سفری آگاهانه‌تر و لذت‌بخش‌تر را تجربه کنید.

بهترین کویر در استان اصفهان

استان اصفهان به دلیل قرار گرفتن در مرکز ایران، فاصله کوتاهی تا دشت کویر دارد که یکی از بزرگترین بیابان های ایران است و به همین دلیل‌، بخش‌هایی از استان اصفهان کاملا کویری می‌باشند. اگر می‌خواهید برای گردشگری و کمپ زدن، کویر مناسبی را انتخاب کنید، شماری از بهترین کویرها در استان اصفهان قرار دارند. نزدیکترین کویر به شهر اصفهان و معروف‌ترین آن، کویر ورزنه است. کویر ورزنه در فاصله ۱۰۰ کیلومتری شرق اصفهان و ۱۵۰ کیلومتری غرب یزد واقع شده است. این کویر از شمال با شهرستان ورزنه و رودخانه زاینده رود، از شرق با تالاب گاوخونی، از جنوب با حسن آباد و از غرب با محور مواصلاتی ورزنه به حسن آباد احاطه می‌شود.

بهترین کویر در استان اصفهان را می شناسید؟ دریاچه نمک خارا و تالاب گاوخونی از جاذبه‌های دیدنی در نزدیکی کویر ورزنه هستند که می‌توانید هنگام کویرنوردی، از آنها دیدن کنید. تپه‌های ماسه‌ای در کویر ورزنه نرم و روان هستند و با اقامت در این کویر، حرکت ماسه‌ها را به چشم خواهید دید. نگران تنهایی در دل کویر نباشید، چرا‌که بزرگترین سایت تفریحی کویری ایران در کویر ورزنه قرار دارد و برای اقامت در این کویر می‌توانید از امکانات سایت کویری مانند سواری با موتور چهار چرخ، زیپ لاین، شتر سواری و کویرگردی روی ماسه‌ها با ماشین آفرود استفاده کنید. در هنگام رفتن به این کویر، قدم زدن بر روی ماسه‌های گرم را از دست ندهید.

کویر زیبای استان یزد

شاید نام کویر کاراکال به گوشتان خورده باشد. حتما برایتان جالب است بدانید کاراکال، نوعی گربه سانان در همین منطقه می‌باشد. کویر کاراکال، یکی از زیباترین کویر های ایران در استان یزد می‌باشد. این کویر زیبای استان یزد در دشت کویر مرکزی ایران واقع شده است که در نزدیکی روستای صادق آباد شهر بافق قرار دارد. ارتفاع تپه‌های این کویر به ۵۰ متر می‌رسند و وسعتی بیش از ۱۵۰۰ هکتار دارد.

کویر کاراکال یزد

شترسواری در میان صحراهای کویر کاراکال یزد لذتی متفاوت دارد و در آسمان پر ستاره شب، آرامشی وصف‌نشدنی را تجربه خواهید کرد. علاوه بر آن، علاقه‌مندان به آفرود و موتور سواری می‌توانند اوج هیجان را بر شن‌های کویر تجربه کنند. لازم است بدانید هر کدام از امکانات و تفریح‌های کویر هزینه‌ای جداگانه دارند و اگر ‌می‌خواهید در کمپ‌ها اقامت کنید، برای ورود به محوطه باید ورودی جداگانه‌ای بپردازید. خانه وحشی بافقی که شاعر معروف قرن دهم هجری شمسی بود و آب انبار کاکامیر با گنبد آجری گرد چینش، باغ تیتو، میدان خان، معدن سنگ آهن چغارت، قلعه و نخلستان باقرآباد از جمله جاذبه‌های تاریخی و دیدنی شهر بافق هستند و از مهمترین آثار تاریخی یزد به شمار می‌روند که در نزدیکی کویر کاراکال واقع شده‌اند.

کویر کاراکال کویر زیبای استان یزد از کویر های ایران و در ۱۰ کیلومتری شمال شرق شهر بافق واقع شده است و دسترسی از شرق و جنوب شرق کشور به این کویر بسیار مناسب می‌باشد. اگر می‌خواهید از تهران به سمت این کویر حرکت کنید، ۷۵۰ کیلومتر راه پیش روی شما قرار دارد. شما باید از مسیر خروجی جنوبی تهران به سمت اتوبان قم بروید و شهرهای کاشان، اردستان، نائین و میبد را پشت سر بگذارید تا به شهر یزد برسید. پس از آنکه به شهر یزد رسیدید، مسیر خود را به سمت شهر بافق ادامه می‌دهید. فاصله یزد تا بافق، مسیری حدود ۱۳۰ کیلومتر در میان کویر می‌باشد. هنگامی که در بلوار ابتدای شهر بافق رسیدید، در مسیر انحرافی سمت چپ به روستای صادق آباد وارد شوید و پس از طی مسافتی معادل ۱۵ کیلومتر به کویر‌ چشم نواز کاراکال می‌رسید.

بهترین کویر های ایران در فصل پاییز و زمستان

دشت کویر و بیابان لوت بزرگترین کویر های ایران هستند. تعدادی از کویرهای زیبای ایران نیز در همین بیابان های بزرگ ایران قرار گرفته‌اند. علاقه‌مندان به کویر گردی، به کویرهای زیبای ایران در این دو منطقه می‌روند اما برای شش ماه دوم سال یعنی در فصل های پاییز و زمستان، به شما کویرهایی را معرفی می‌کنیم که در این زمان‌ها مناسب‌تر هستند. بهترین کویر های ایران در فصل پاییز و زمستان را می شناسید؟ در ادامه با ۴ کویر از بهترین کویر های ایران در فصل پاییز و زمستان و در مرکز و جنوب غربی کشور آشنا می‌شویم تا شما گزینه مناسب خود را برای رفتن به کویر انتخاب کنید.

کویر مصر در اصفهان
کویر شهداد در کرمان
کویر ریگ جن در سمنان
کویر حلوان در خراسان جنوبی
کویر مصر در اصفهان – کویر های ایران

کویر مصر در اصفهان از معروف‌ترین کویر های ایران است و طبیعتی شگفت‌انگیز دارد. این کویر را با نام های خور و بیابانک نیز می‌شناسند که برگرفته از نام شهرستان‌های خور و بیابانک است. کویر مصر در اصفهان در نزدیکی روستای مصر واقع شده است که به همراه روستاهای امیرآباد و فرحزاد در غرب استان اصفهان قرار گرفته‌اند. کویر مصر در اصفهان با طبیعتی شگفت انگیز، شن‌های نرم و روان و درختچه‌های گزی که اطراف آن را پوشانده است، توجه علاقه‌مندان به کویر را به خود جلب می‌کند. شما در کویر مصر می‌توانید لذت پیاده روی بر روی شن‌های نرم و روان را تجربه کنید.

دریاچه نمک خور از جمله برجسته‌ترین دیدنی های کویر مصر است اما این دریاچه، دائمی نیست و بزرگترین دریاچه نمک فصلی در ایران محسوب می‌شود. نمک این دریاچه، قدیمی ترین نمک استخراج شده در ایران است. وقتی به این دریاچه برسید، می‌بینید شکل ظاهری خاصی دارد و کف آن از اشکال پنج ضلعی پوشیده از نمک تشکیل شده است. زمستان ها این اشکال به دلیل ترکیب با خاک رس سیاه می شوند و در تابستان به رنگ سفید در می‌آیند.

جاذبه‌های دیدنی کویر مصر

از جمله دیگر جاذبه‌های دیدنی کویر مصر، نیزار مصر است که با نی‌هایی زیبا محصور شده و در میان شن‌های روان قرار گرفته است. این نیزار در ۶ کیلومتری شمال شرقی روستای مصر قرار دارد و ارتفاع این نی‌ها تا چهار متر می‌رسد. ارتفاع بلند نی‌ها، به جایگاهی امن برای جانوران این منطقه تبدیل شده است. اگر شما هم از عاشقان عکاسی در کویر هستید، می‌توانید عکس هایی به یادماندنی در میان نیزار مصر ثبت کنید. از جذابیت‌های اقامت در کویر مصر این است که می‌توانید از خانه‌های روستایی بازسازی شده و اقامتگاه‌های سنتی روستای مصر استفاده کنید. قطعاً اقامت در این خانه‌های روستایی و اقامتگاه‌های سنتی، شما را به یاد زندگی مردمان قدیم می‌اندازد و حس و حالی عجیب را برایتان تداعی می‌کند.

کویر شهداد کرمان – کویر های ایران

کویر شهداد کرمان بخشی از بیابان لوت در استان کرمان است. جالب است بدانید طی دو دهه گذشته، کلوت شهداد بیشترین دمای هوا در جهان را تجربه کرده و به همین دلیل در جهان شناخته شده است. کلوت‌ها، برجستگی‌های طبیعی در دل کویر هستند که بالاترین نقطه آنها سطحی هموار دارد اما دامنه‌های آن شیب‌دار است. قدمت کلوت‌های شهداد بیش از ۲۰ هزار سال است و در منطقه‌ای به وسعت ۱۴۵ کیلومتر طول و ۷۰ کیلومتر عرض گسترده شده است. بارندگی و باد، از پدیده‌های تاثیرگذار بر شکل ظاهری کلوت ها هستند.

شنزارهای روان شهداد در کنار کلوت‌های بلندش زیبایی چشم‌نوازی به کویر شهداد بخشیده است. کویر شهداد شامل مخروط‌ های  آتشفشانی، هرم‌های مرتفع ماسه‌ای، پهنه‌های وسیع، ریگزارهای خاکستری و قهوه‌ای، تپه های شنی مواج و بلند ترین تپه‌های ایران است که گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. کویر شهداد کرمان توسط دیده‌بان محیط زیست به سه بخش با رنگ های سبز، نارنجی و قرمز تقسیم می‌شود. بازدید از بخش سبز رنگ برای بازدیدکنندگان خطری ندارد اما برای بازدید از بخش‌های قرمز و نارنجی باید حتما با راهنما وارد شوید تا مسیر را گم نکنید، چرا‌که خطر گم شدن در کویر بسیار جدی است.

فاصله تهران تا این کویر حدود ۱۱۰۰ کیلومتر می باشد. همچنین کویر شهداد در فاصله ۱۱۸ کیلومتری شمال شرقی کرمان قرار دارد که برای رسیدن به این کویر می‌توانید از شرق کرمان در جاده سیرچ به روستای سیرچ برسید و سپس از شمال این روستا به سمت روستای شهداد بروید.

کویر ریگ جن در سمنان

شاید نام کویر ریگ جن در سمنان برایتان ترسناک به نظر بیاید و باید گفت که واقعیت هم همین است. این کویر یکی از صعب‌العبورترین نقاط دنیا است که هیچ ردی از حیات موجودات زنده در آن دیده نمی‌شود. کویر ریگ جن از شرق و شمال شرق به دشت کویر، از شمال به شهر سمنان، از غرب و شمال غرب به گرمسار و منطقه حفاظت شده کویر و از جنوب به انارک میرسد. کویر ریگ جن در سمنان مساحتی نزدیک به ۳۸۰۰ کیلومتر مربع دارد و باتلاق های آن بسیار خطرناک هستند.

در سال های پیش این منطقه شناخته شده نبود اما وقتی که مسافران به این منطقه سفر کردند در گل و لجن گیر افتادند و همین موضوع باعث نگرانی مسافران شده بود. جالب‌تر آن است که بدانید عدم دسترسی به بخش‌هایی از این کویر به دلیل نبود منابع آب و باتلاق های نمک و تپه‌های شنی بلند و صعب العبور باعث شده بود که مردم آن منطقه فکر کنند که کنترل این کویر در دست نیروهای فرازمینی و جن‌ها است. شایعاتی مثل گرمای بیش از حد کویر و پیچیدن صدای بلند باد در آن منطقه باعث شده بود تا مردم بیشتر به وجود جن در این کویر اعتقاد پیدا کنند.

از ترسناک‌ترین قسمت کویر ریگ جن آن است که اختلاف بالای دمای هوا در روز و شب، سبب خرد شدن سنگ ها و صدایی مهیب در کویر می شود که از آن به گریه سنگ یاد می‌کنند. در نتیجه اگر تجربه کویرنوردی ندارید، کویر ریگ جن را برای سفر اولتان انتخاب نکنید. این کویر از تهران ۴۵۰ کیلومتر فاصله دارد و در نزدیکی کویر مصر اصفهان می‌باشد.

کویر حلوان در خراسان جنوبی – کویر های ایران

کویر حلوان یکی از زیباترین کویر های ایران در استان خراسان جنوبی می‌باشد. این کویر از شمال با کویر مرکزی و ارتفاعات پیرحاجات طبس، از شرق با کوه‌های عاشقان، از جنوب با جاده مواصلاتی خور به طبس و از غرب با دریاچه نمک در کویر مرکزی احاطه شده است. ارتفاع تپه‌های شنی در این کویر از غرب به شرق افزایش می‌یابند و حتی به ۸۰ متر هم می‌رسند.

از آنجایی که این کویر در منطقه صنعتی قرار دارد، مسیر دسترسی و جاده‌های فرعی زیادی در این منطقه هستند که شما می‌توانید به سادگی با ماشین به این کویر بروید. در سفر به کویر حلوان از روستای دیدنی که در نزدیکی آن قرار دارد دیدن کنید، چرا‌که روستای حلوان به تولید بالای انواع خرما در سال مشهور است. همچنین زیبایی‌های معماری مناطق کویری به خوبی در این روستا چشم نوازی می‌کند.

فاصله کویر حلوان تا تهران حدود ۷۸۰ کیلومتر است که باید از جنوب شرقی تهران به سمت استان سمنان بروید، سپس در جهت جنوب شرقی در جاده سمنان سرکویر ادامه دهید تا به روستای حسینیان برسید. پس از رسیدن به روستای حسینیان به طرف جنوب ادامه دهید تا به شهرستان خور برسید. در فاصله ۵۴ کیلومتری از شهر طبس به جاده فرعی هودار وارد شوید و پس از طی ۳۰ کیلومتر به دوراهی روستا و کویر حلوان می‌رسید.

نتیجه گیری معرفی کامل کویر های ایران که نباید آنها را از دست داد.

بخش زیادی از مساحت کشور را بیابان‌های دشت کویر و کویر لوت در مرکز و جنوب شرقی کشور پوشانده است و بهترین کویر های ایران را می‌توانید در دل این بیابان‌های بزرگ ببینید. هنگامی که وارد کویر می‌شوید، تمام منظره پیش چشمان شما به رنگ خاکستری و قهوه‌ای است اما با قدم زدن در کویر، طیف وسیعی از رنگ ها را خواهید دید که زیبایی آنها قابل توصیف نیست. هنگام غروب آفتاب، نمایی بی نظیر و شگفت انگیز را از خورشید خواهید دید. آنقدر این منظره شفاف و واضح است که انگار می‌توانید خورشید را در دستانتان بگیرید. آسمان کویر پر از ستاره‌های درخشان است که در شب منظره چشم‌نوازی را رقم می‌زنند. اگر می‌خواهید با جاذبه‌های دیدنی استان‌های زیبای ایران بیشتر آشنا شوید، حتما سما اوج  را دنبال کنید.

سوالات متداول درباره کامل کویر های ایران

۱.  دلیل نام گذاری کویر ریگ جن چیست؟

عدم دسترسی به بخش‌هایی از این کویر – نبود منابع آب – باتلاقهای نمک و تپه‌های شنی صعب العبور – گرمای بیش از حد کویر – پیچیدن صدای بلند باد – صدای مهیب خرد شدن سنگها همگی باعث شدند تا مردم آن منطقه فکر کنند که جن‌ها در آنجا وجود دارند.

۲. کدام کویر به استان تهران نزدیک تر است؟

کویر ریگ جن سمنان

۳.  بزرگ‌ترین دریاچه نمک فصلی ایران در کدام کویر است؟

کویر مصر اصفهان

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه