اخبار گردشگری, جاذبه های گردشگری خارجی

لاتاری چیست ؟

لاتاری چیست؟

شاید شانس یکی از عوامل به وجود آمدن یک رخداد باشد، دقیقاً همان چیزی که ممکن است رویای خیلی از ما را محقق کند. در کل در دنیا خیلی‌ها هستند که رویای مهاجرت به امریکا را دارند و همیشه به این فکر می‌کنند که چطور می توانند در امریکا زندگی کنند و از امکانات و رفاه اجتماعی آن برخوردار شوند. رویایی که برای خیلی‌ها در حد یک رویا و آرزو باقی می ماند چراکه انجام مراحل قانونی و گرفتن ویزای اقامتی آمریکا کار چندان ساده‌ای نیست و  هزینه‌های بسیاری را در بر می گیرد که همه این موارد اگر فراهم نباشند رویای شما را در حد یک آرزو نگه می‌دارد.
دولت امریکا از سال 1990 اقدام به برگزاری قرعه کشی لاتاری کرده است که می‌تواند رویای بسیاری از مردم جهان را محقق کند. این کشور هر ساله به تعدادی از مردم جهان با شرایطی منحصربه‌فرد به طور رایگان اجازه میدهد تا به صورت کاملا اتفاقی و با بهره گیری از عنصر شانس در این قرعه کشی انتخاب شده و برای اقامت این کشور و دریافت ویزای آمریکا اقدام کنند. همین موضوع باعث شده است تا بسیاری از مردم دنیا هر ساله با شرکت در قرعه کشی اب به نام  لاتاری هست شانسشان را برای زندگی رویایی در کشوری که بیشترین رفاه را دارد امتحان کرده و مسیر زندگیشان را به سمت و سوی متفاوتی سوق دهند.
از سال 1940 ویزای امریکا به نام ثبت نام بیگانه به جهانیان معرفی شد و به علت رنگ سبز نوشته ها و کدهای این کارت به گرین کارت معروف شد اما برگزاری آن از سال 1990 رسمیت یافت.در ابتدا مردم باید به صورت حضوری در این قرعه کشی شرکت می کردند اما از سال 2003 به بعد امکان ثبت نام اینترنتی فراهم شد.
لاتاری چیست؟
 همونطور که گفته شد یک فرصت برای مردم سراسر جهان هست که با قرعه کشی و چاشنی شانس بتوانند برگه ورود به کشور امریکا را کسب کنند. این برگه یا همان گرین کارت آمریکا  یا کارت سبز مدرک و سندی است که نشان دهنده این می باشد که یک نفر دارای اقامت دائم و قانونی کشور امریکاست. این مدرک در واقع به دارنده آن اجازه میدهد آزادانه در ایالات متحده زندگی کنه و به کار و تحصیل و تفریح بپردازند.
ممکن است روش های دیگری برای اقامت مثل شرایط شغلی یا شرایط قهرمانی مثل موفقیت های علمی هنری و ورزشی باعث شود گرین کارت به افراد تعلق گیرد، اما ساده ترین راه و ارزانترین روش ورود به امریکا برنده شدن در قرعه کشی لاتاری است.
قرعه کشی یا لاتاری هدفی جز تسهیل ورود به امریکا ندارد و هدف اصلی آن اهدای گرین کارت آمریکا به افراد سراسر دنیا ست و مهمترین دلیلی که برای این شانس در نظر گرفتند تحقق شعار “حفظ تنوع نژادی،فرهنگی و مذهبی” در ایالات متحده آمریکاست.
هرساله 55.000 نفر به صورت اتفاقی فقط با قرعه کشی لاتاری، گرین کارت امریکا را به دست می آورند و در واقع امریکا هر ساله 55هزار سهم از ویزای مهاجرتی خود را به برندگان لاتاری اختصاص داده است. البته این تعداد معمولا بین کشورهای مختلفی در سطح جهان تقسیم میشود با ذکر این نکته که برخی کشورها هر ساله در لیست های مختلف، از لیست دریافت کنندگان سهم قرعه کشی لاتاری خارج می شوند. به عنوان مثال ایران یکی از کشورهای مجاز به ثبت نام در این قرعه کشی است و همه ساله بیش از 3000 نفر برنده ویزای لاتاری در ایران می شوند.

 

گرین کارت و تابعیت چه فرقی دارد؟

در این مطلب درباره لاتاری و لاتاری چیست؟ توضیح دادیم. با برنده شدن شما در لاتاری گرین کارت امریکا به شما اهدا می شود اما در نظر بگیرید این سند با سند تابعیت امریکا متفاوت می باشد.
گرین کارت دارای یک زمان مشخص است و تاریخ انقضا دارد اما شهروندی هیچ مدت زمان و محدودیتی ندارد.
یکی از شرایط تابعیت، سوگند یاد کردن است که در گرین کارت چنین شرطی وجود ندارد.
دارنده تابعیت امریکا می تواند صاحب امتیازات حقوقی چون شرکت در رای گیری سراسری باشد اما برای دارنده گرین کارت این امتیاز وجود ندارد.
دارنده گرین کارت می تواند در امریکا زندگی نکند ولی باید هر 6 ماه یک بار به امریکا برگردد، اما شهروند امریکا چنین محدودیتی ندارد.
البته نکته جالب این است که دارنده گرین کارت اگر به طور مداوم 5 سال در امریکا سکونت داشته و زندگی کند تابعیت امریکا برای او در نظر گرفته خواهد شد.

لاتاری چه مزایایی دارد؟

مزایای لاتاری چیست؟ شاید خوش شانسی شما باعث شود در لاتاری هم برنده شوید و اگر برنده شدید راه مهاجرتتان به امریکا سهل و آسان می شود. در این روش شاید کمتر از 2 سال زمان صرف شود تا کارهای مهاجرت شما به امریکا اجام شود اما در روش های دیگر مهاجرت و اخذ گرین کارت ممکن است سالهای زیادی طول بکشد.
مهاجرت کردن از روشهای دیگر شرایط بسیار خاصی دارد و مثلا باید دارای یکی از منتخبین علمی یا ورزشی باشید یا عضو نزدیکی از خانواده شما تابعیت امریکا را داشته باشد و شما را دعوت به امریکا کند و یا اینکه باید سرمایه گذاری های کلانی در امریکا انجام دهید که نیاز به منابع مالی فراوانی دارد و یا با سابقه کاری سطح بالایی بتوانید اقامت کسب کنید. اما با لاتاری همه این راه ها کنار گذاشته می شود و نیاز به موقعیت خاص و ویژه ای ندارید.

شاید بپرسید شرط سنی لاتاری چیست؟

باید بگوییم که شرکت در لاتاری محدودیت سنی ندارد و با هر فرهنگ و قوم و مذهب و توان اقتصادی ای می توانید در آن شرکت کنید و در لاتاری ثبت نام نمایید.
نیازی به مدرک زبان ندارید و حتی در سفارت می تونید به زبان فارسی صحبت کند بدون نیاز به مترجم برندگان لاتاری شامل کمک های دولت مثل بیمه، هزینه های مسکن و کمک هزینه خوراک و امکانات دیگر می شوند.

مدارک لاتاری چیست؟

برای ثبت نام نیاز به هزینه خاصی ندارید و می توانید با بارگذاری مدارک و عکس خود به سادگی ثبت نامتان را انجام دهید. شما نیاز به ترجمه مدارک ندارید و فقط می بایست اطلاعات خود رابه درستی وارد کنید، در صورتی که برای مهاجرت غیر از روش لاتاری باید مدارک و اسناد بسیاری جمع آوری کرده و یک پروسه اداری با مراحل بسیار دشواری برای تحویل آن طی کنید.
وقتی فردی برنده لاتاری شد به انتخاب خودش میتواند در هر ایالتی زندگی کند، خانه خریداری کرده و یا به تحصیل ادامه دهد و به کار مورد نظرش مشغول  شود.
برنده لاتاری امریکا تنها حق زندگی، تحصیل و کار در این کشور را دارد و هیچ گونه حقوق و یا خانه ای برای سکونت رایگان در اختیار او قرار نمی گیرد.
تمامی افراد با هر سابقه ای می توانند در لاتاری شرکت کنند و سابقه کیفری ثبت نمی شود البته بعد از برنده شدن امکان دارد در کنسولگری مورد بررسی قرار گیرد.

آیا میدانید شرط اصلی ثبت نام در لاتاری چیست؟

دارا بودن پاسپورت برای ثبت نام در لاتاری اجباری است. در نتیجه بدون وجود پاسپورت امکان ثبت نام ندارید. برای داشتن پاسپورت باید یا پایان خدمت داشته باشید یا معافیت که شامل انواع آن می شود. شرایطی وجود دارد که دانشجویان بدون مدرک پایان خدمت می توانند پاسپورت دریافت کنند که از طریق سازمان نظام وظیفه می توانید این مورد را پیگیری کنید.
پس از این که در قرعه کشی لاتاری برنده شدید، باید فرم درخواست ویزا DS–۲۶۰ توسط شما و  تمامی افراد زیر مجموعه شما به صورت جداگانه تکمیل شود. سپس تاریخ مصاحبه مشخص می شود و باید مراحل بعد از برنده شدن در لاتاری را طی کنید.
پس از دریافت ویزا تا ۶ ماه فرصت دارید به خاک آمریکا وارد شوید در غیر این صورت ویزا به صورت خود به خودی باطل می شود. همچنین به خاطر داشته باشید اگر در لاتاری پذیرفته شوید و برای اخذ ویزای آمریکا اقدامی نکنید مجاز به شرکت در لاتاری سال های آینده نیستید.

زمان ثبت نام لاتاری آمریکا

همانطور که در قسمت قبل متوجه شدید، ثبت نام هر برنامه لاتاری از دو سال قبل و عموما از ماه اکتبر آغاز شده و به مدت 33 روز ادامه می‌یابد. به طور مثال ثبت نام لاتاری 2024 آمریکا، 5 اکتبر سال 2022 آغاز می‌شود ( 13مهر ماه 1401) و متقاضیان تا 8 نوامبر 2022 ( تا 17 آبان ماه 1401 ) فرصت دارند تا در لاتاری ثبت نام کنند.پس از اتمام 33 روز مهلت ثبت نام لاتاری آمریکا، سامانه ثبت نام لاتاری آمریکا بسته شده و تا یکسال بعد بسته باقی می‌ماند. بنابراین حتما در مهلت ثبت نام لاتاری ، کار خود را انجام دهید، چرا که این مهلت به هیچوجه تمدید نمی‌شود و در صورت از دست دادن آن باید برای لاتاری سال بعد برنامه ریزی نمایید.

شرایط مورد نیاز برای ثبت نام لاتاری آمریکا

دو شرط برای ثبت نام در لاتاری وجود دارد، اول اینکه فرد ثبت نام کننده باید متولد کشور خاصی باشد ( ایران نیز در لیست کشورهای مجاز در ثبت نام لاتاری وجود دارد ) ، دوم اینکه متقاضی حداقل باید دارای مدرک دیپلم باشد. گفتنی است که ثبت نام در لاتاری شرایط سنی ندارد و هر کس که دارای دو شرط بالا باشد، می‌تواند به صورت مستقل در لاتاری ثبت نام نماید.
به عنوان توضیحات تکمیلی باید بگوییم که برای ثبت نام در لاتاری آمریکا، محل تولد شخص مهم است و تابعیت او در نظر گرفته نمی‌شود، به عنوان مثال اگر شخصی در ایران متولد شده باشد، ولی در حال حاضر تابعیت و پاسپورت انگلیسی داشته باشد، می‌تواند در برنامه لاتاری آمریکا ثبت نام کند چرا که ملاک فقط کشور محل تولد است. در مورد تحصیلات نیز باید اشاره کنیم که حداقل مدرک دیپلمی قبول است که معادل دیپلم 12 ساله آمریکا باشد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام لاتاری آمریکا

تنها مدرک مورد نیاز برای ثبت نام لاتاری آمریکا یک قطعه عکس است. عکس لاتاری برای ثبت نام بسیار مهم است و اگر مطابق شرایط مشخصی نباشد، باعث کنار گذاشته شدن متقاضی از قرعه کشی لاتاری خواهد شد. برای ثبت نام لاتاری، هم متقاضی اصلی و هم افراد زیرمجموعه او (همسر و فرزندان زیر 21 سال) نیاز به عکس استاندارد دارند.
برای ثبت نام لاتاری 2024 بر خلاف برنامه های لاتاری سال های گذشته، نیازی به داشتن پاسپورت نیست. بنابراین همه افراد حتی دانشجویان و سربازان نیز می‌توانند در لاتاری امسال ثبت نام کنند. در ضمن توجه کنید که برای ثبت نام لاتاری هیچ نیاز به تصویر مدرک تحصیلی یا تصویر مدرک اشتغال به کار ندارید. فقط باید میزان تحصیلات خود را در فرم مشخص کنید. بنابراین تنها مدرکی که باید برای ثبت نام لاتاری آماده کنید، یک عکس استاندارد است.

سوالات متداول

پاسخ به سوالات متدوال درباره لاتاری گرین کارت آمریکا

هزینه های بعد از برنده شدن در لاتاری چقدر است؟

هیچکدام از روش های مهاجرت که منجر به دریافت اقامت دائم می‌شوند، ارزان تر از مهاجرت با لاتاری گرین کارت آمریکا نیست.

آیا بعد از مهاجرت به آمریکا با لاتاری می‌توانیم به ایران برگردیم؟

بله. با برنده شدن در لاتاری و ورود به آمریکا، مشکلی برای بازگشت به ایران نخواهید داشت و می‌توانید به ایران سفر کنید.

اگر با لاتاری به آمریکا برویم، بعد از چه مدت می‌توانیم به ایران بازگردیم؟

بعد از دریافت ویزا لاتاری و ورود به آمریکا، پس از شش ماه دوباره می‌توانید به ایران سفر کنید.

اگر در لاتاری برنده شویم و نرویم، باز هم می‌توانم سال بعد ثبت نام کنم؟

بله. هیچ محدودیتی در ثبت نام لاتاری نیست. حتی اگر برنده لاتاری شوید و اقدامی نکنید. باز هم می‌توانید سال بعد ثبت نام کنید.

با ویزای دانشجویی آمریکا می‌توانم در لاتاری ثبت نام کنم؟

با داشتن ویزای تحصیلی یا توریستی آمریکا، باز هم می‌توانید در لاتاری ثبت نام کنید. حتی اگر با ویزا غیرمهاجرتی دیگری درون آمریکا هستید، باز هم می‌توانید از آنجا در لاتاری گرین کارت امریکا ثبت نام کنید.

برای ویزای خانوادگی آمریکا تقاضا داده‌ام، می‌توانم در لاتاری ثبت نام کنم؟

ثبت نام لاتاری برای هیچ از پرونده های مهاجرتی و غیرمهاجرتی شما مشکلی ایجاد نخواهد کرد، ولی در صورت برنده شدن، حتما باید برای ادامه مراحل با کارشناسان مهاجرتی مشورت کنید.

ثبت نام لاتاری برای پرونده مهاجرتی کانادا مشکل ایجاد می‌کند؟

ثبت نام لاتاری برای هیچ پرونده مهاجرتی و غیرمهاجرتی شما مشکلی ایجاد نخواهد کرد و می‌توانید با خیال راحت در لاتاری ثبت نام کنید، ولی در صورت برنده شدن، حتما باید برای ادامه مراحل با کارشناسان مهاجرتی مشورت کنید.
بازگشت به لیست

نوشته های مشابه