جاذبه های گردشگری خارجی

قیمت غذا در ترکیه

قیمت غذا در ترکیه و به‌طور کلی‌تر بررسی قیمت خورد و خوراک در این کشور را می‌توان یکی از مهم‌ترین و برجسته‌ترین بخش‌هایی دانست که قبل از سفر حتما باید به آن توجه ویژه‌ای کرد؛ چون بخشی از هزینه‌های سفر مربوط به همین مورد می‌شود، بنابراین در حساب کتاب هزینه سفر به ترکیه، باید به قیمت غذا در ترکیه هم توجه کرد.

همچنین قیمت غذا در ترکیه برای آن دسته از افرادی که تصمیم به مهاجرت دارند نیز بسیار اهمیت دارد، دلیلش هم کاملا مشخص و واضح است. شما چه در سفر باشید و چه قصد مهاجرت و زندگی در کشوری دیگر را داشته باشید، باید به این موضوع اهمیت بدهید و حسابی جداگانه برای خرج مواد غذایی باز کنید. به این شکل می‌توانید برنامه‌ریزی خیلی بهتری روی مخارج تور ترکیه یا مسافرت خود داشته باشید و با شیوه‌هایی مناسب، آن را کنترل کنید.

قیمت غذا در ترکیه شاید تفاوت خیلی زیادی با ایران نداشته باشد، اما ارزش لیر ترکیه (هر چند هم کم) از ارزش پول ایران بیشتر است. همین مورد باعث می‌شود برای هزینه قیمت خوراکی در ترکیه برنامه‌ریزی دقیق‌تری داشته باشیم. اما در رابطه با شباهت‌ میان غذاهای ترکیه‌ای و ایرانی وجود دارد، باید به این نکته اشاره کنیم که ترک‌ها نیز مانند ما ایرانی‌ها غذاهای متنوع و خوبی دارند، گرچه می‌توان در ایران به‌دلیل تنوع اقلیم و گوناگونی قومیت‌هایی که وجود دارند، غذاهای متنوع بسیار بیشتری را به نسبت ترکیه یافت، اما مقصود این است که یک ایرانی در ترکیه از این بابت به مشکلی بر نمی‌خورد، و همچنین باید گفت که تنوع کباب‌ها و غذاهای گوشتی، و همین‌طور غذاهای دریایی در این کشور قابل توجه و خوب است.

در رابطه با تنوع غذاهایی که در ترکیه وجود دارند می‌توان این مطلب را هم بیان کرد که حتی عده‌ای به منظور شکم‌گردی به این کشور سفر می‌کنند و از این روی می‌توان آن‌ها را در دسته گردشگران خوراک قرار داد. در کشور خودمان نیز می‌توان برخی از غذاهای ترکیه‌ای و رستوران‌هایی که این نوع از غذاها را سرو می‌کنند مشاهده کرد. دُنر کباب یا کباب ترکی از نمونه برجسته غذاهای ترکیه هستند که در کشور ما هم فراوان است.

1

تنوع در غذاهای ترکیه‌ای

در کوچه و خیابان‌های شهر ترکیه، می‌توانید غذاهای خیابانی مختلفی را پیدا کنید که با قیمت‌هایی پایین می‌توان آن‌ها را تهیه کرد. غذاهایی هم که می‌توان خرید، اغلب از غذاهای محبوب میان ترک‌ها هستند و طعم بسیار خوشمزه‌ای دارند. یکی از این غذاهای معروف که در دکه‌های غذا به فروش می‌رسد، کومپیر است. غذایی که بخش اصلی آن را سیب‌زمینی تشکیل داده و درون آن معمولا با مواد انتخابی شما پر خواهد شد؛ غیر از کومپیر، غذاهای دیگری مثل دونر کباب، کباب لقمه و… نیز در این دکه‌ها به فروش می‌رسند. جلوتر برخی از غذاهای معروف ترکیه را نیز نام خواهیم برد و ترکیب بعضی از آن‌ها را نیز تشریح می‌کنیم.

غیر از غذاهای خیابانی، می‌توانید مغازه‌های کوچکی نیز در خیابان‌های شهرهای ترکیه پیدا کنید که از میوه‌های مختلف پر شده‌اند، معمولا این مغازه‌ها با آبمیوه‌گیری‌های دستی خود برای مشتریان آبمیوه تازه می‌گیرند. تجربه نوشیدن این آبمیوه‌ها، نظیر میوه‌هایی چون سیب، پرتقال، انار، هویج و… بسیار جالب است. البته نمونه آن‌ها را در شهرهای ایران نیز داریم، برای مثال آب‌انار محمد در تهران، نمونه بسیار خوبی برای این مورد است.

نمونه‌ای از دکه‌های خیابانی فروش غذا

تنوع رستوران‌های فست فودی نیز در ترکیه بسیار بالا است، پس بد نیست که قیمت مک دونالد در ترکیه را هم بدانید. رستوران‌ها و فست فودهای زنجیره‌ای فراوانی را می‌توان در ترکیه و شهرهای آن یافت، از جمله آن‌ها می‌توان به: مک دونالد (McDonald’s)، برگر کینگ (Burger King)، کی اف سی (KFC) و… اشاره کرد. حال برای اینکه حدود قیمتی رستوران مک دونالد دستتان بیاید، باید بگوییم که قیمت مک دونالد در ترکیه برابر با حدود 43.12 لیر است که معادل تقریبا 86240 تومان خواهد بود. البته این قیمت، با توجه به آمار غذای پرفروش این رستوران زنجیره‌ای عنوان شده و ذکر این نکته نیز اهمیت دارد که مبلغ ذکر شده در استانبول است و در شهرهای دیگر ترکیه ممکن است کمتر و حتی بیشتر نیز باشند و تغییرات کوچکی وجود داشته باشد.

فست فودهایی که در ترکیه وجود دارند، غذاهای مختلفی هم ارائه می‌دهند، از غذاهای اروپایی گرفته تا غذاهای ترکیه‌ای می‌توانید در این رستوران‌ها پیدا کنید که طبیعتا غذاهای اروپایی معمولا گران‌تر خواهند بود. از فست فودهای معروف ترکی هم می‌توان به لاهماجون اشاره کرد.

نمونه‌ای از فست‌فودهای ترکیه‌ای

به دوتا از غذاهای معروف ترکیه، یعنی کومپیر و لاهماجون اشاره کردیم، اما ترکیه خوراک معروف کم ندارد! از دیگر غذاهایی که می‌توان به آن‌ها عنوان غذای معروف ترکیه را داد، غذاهای زیر هستند:

 • میدیه دولما (صدف شکم‌پر که ترکیبی از برنج و آبلیمو دارد)

 • بالیک اکمک (ماهی سرخ شده‌ای که در نان قرار می‌گیرد)

 • کوکورچ (همان امعا و احشاء بریده بریده شده گوسفند است که آن را کباب و سرخ می‌کنند)

 • منمن (نوعی املت که با پیاز، گوجه، فلفل قرمز، سبزیجات و تخم مرغ آماده می‌شود)

 • چورباسی (انواع مختلفی دارد و شبیه سوپ است و بسته به آنچه که درونش ریخته می‌شود، طعم‌های مختلفی دارد)

 • کوفته و بورک

 • و…

تمامی غذاهایی که آورده شده‌اند، قیمت‌های مناسبی دارند که می‌توانید با پرداخت هزینه‌ای نسبتا کم آن‌ها را نوش جان کنید. از بین نکاتی که گفته شد، این مورد هم مهم است که مردمان ترکیه اغلب به صبحانه اهمیت ویژه‌ای می‌دهند، به همین خاطر هم هست که صبحانه‌های ترکیه در سراسر جهان بسیار معروف و محبوب بوده و طرفداران خاص خود را دارند. یکی از دلایل این معروف بودن، مخلفات زیادی است که ترکیه‌ای‌ها همراه با وعده صبحانه خود می‌خورند. چند نمونه از مواد غذایی موجود در سفره صبحانه ترک‌ها عبارت‌اند از: مربا، زیتون، خیار، پنیر، گوجه، عسل، نیمرو، انواع نان، املت و…

کومپیر از غذاهای ترکیه

رستوران‌های دریایی ترکیه قیمت‌های مناسبی دارند و تجربه غذا خوردن در این رستوران‌ها می‌تواند بسیار دلچسب باشد؛ بنابراین بخشی از قیمت غذا در ترکیه به این مورد مربوط می‌شود. از آنجایی که این کشور، از سه طرف به آب راه دارد، رستوران‌های دریایی پر تعدادی را می‌توان در شهرهای آن پیدا کرد. برای اینکه تجربه خوردن غذای دریایی در ترکیه به بهترین صورت خود باشد، توصیه می‌کنیم که بیشتر در فصل پاییز و زمستان (اواخر تابستان تا آوایل بهار) غذاهای دریایی را میل کنید، به این دلیل که ماهی‌گیری بیشتر در این بازه زمانی انجام می‌شود و به همین دلیل هم صید تازه‌تر خواهد بود و در نتیجه غذا نیز تازه‌تر است.

 

برخی از غذاهای رستوران‌های دریایی

اگر مایلید که خود غذایی ترتیب دهید یا اینکه مدت طولانی‌تری را در ترکیه سپری می‌کنید و امکان تهیه پی‌درپی غذاهای حاضری را ندارید، بهتر است که از قیمت مواد غذایی مختلف آگاه باشید. البته این بخش از مقاله برای کسانی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند نیز بسیار پر کاربردی خواهد بود. در ادامه قیمت برنج در ترکیه ، قیمت میوه در ترکیه و مواردی از این دست را عنوان می‌کنیم و معادل حدودی و تقریبی آن‌ها را نیز مطرح خواهیم کرد.

 

قیمت حدودی به لیر ترکیه

قیمت حدودی به تومان

آب (1.5 لیتر)

3.24 لیر

6500 تومان

نوشابه (330 سی‌سی)

8.61 لیر

17100 تومان

شیر (یک لیتر)

12.45 لیر

25000 تومان

کاپوچینو

5.33 لیر

40800 تومان

نان ترکی

 

قیمت حدودی به لیر ترکیه

قیمت حدودی به تومان

نان (یک قرص 500 گرمی)

5.69 لیر

11100 تومان

برنج (یک کیلوگرم)

18.28 لیر

36560 تومان

 

قیمت حدودی به لیر ترکیه

قیمت حدودی به تومان

گوشت ران (یک کیلوگرم)

107.62 لیر

215300 تومان

فیله مرغ (یک کیلوگرم)

49.28 لیر

98600 تومان

تخم مرغ (12 عدد)

22.69 لیر

45400 تومان

پنیر محلی (یک کیلوگرم)

72.28 لیر

144600 تومان

 

قیمت حدودی به لیر ترکیه

قیمت حدودی به تومان

موز (یک کیلوگرم)

16.32 لیر

32.64 تومان

سیب (یک کیلوگرم)

8.61 لیر

17100 تومان

پرتقال (یک کیلوگرم)

7.5 لیر

15000 تومان

سیب‌زمینی (یک کیلوگرم)

5.33 لیر

10700 تومان

پیاز (یک کیلوگرم)

3.49 لیر

7000 تومان

گوجه (یک کیلوگرم)

9.43 لیر

18900 تومان

استانبول یکی از مهمترین شهرهای ترکیه است و به نوعی پایتخت فرهنگی آن هم بر شمرده می‌شود، این شهر به‌دلیل جاذبه‌های فراوان و متعددی که دارد، مقصد بسیاری از گردشگران نیز هست و خیلی از توریست‌ها (چه ایرانی و چه غیر ایرانی) این شهر را برای گردش انتخاب می‌کنند. بنا به همین دلایل بسیار مهم است که قیمت غذا در استانبول ترکیه چه بازه‌ای داشته و تا چه میزان باید برای آن برنامه‌ریزی کرد.

در این رابطه باید گفت که قیمت غذا در استانبول نیز تفاوت چندانی با قیمت غذا در دیگر شهرهای ترکیه ندارد، ضمن اینکه باید گفت این شهر، به‌خاطر توریستی بودنش، طیف وسیع‌تری از رستوران‌ها را در خود جای داده که این مورد باعث ایجاد بازه گسترده‌ای از انواع قیمت‌ها نیز شده است. نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد، این است که ملیت‌های مختلفی هم در این شهر وجود دارند که سبب ایجاد تنوع غذایی می‌شوند و روی قیمت غذا در استانبول هم تاثیرگذار خواهند بود. در استانبول هم مانند سایر شهرهای ترکیه، صبحانه وعده بسیار مهمی محسوب می‌شود که برای درک بهتر تنوع آن، بهتر است صبحانه‌تان را فقط در هتل میل نکنید. جدای از این مورد باید حتما غذاهای خیابانی استانبول را هم در برنامه خود جای داده و تست کنید، چون از محبوبیت بالا و کیفیت خوبی برخوردار هستند.

نمونه‌ای از غذاهای ترکی

غذاهای خیابانی، از غذاهایی که حتما باید امتحان کنید

در شهرهای مختلف کشور ترکیه، کافه‌های پرشماری وجود دارند که هر کدام نیز از ویژگی‌ها و خصوصیاتی منحصر به فردی بهره‌مند هستند. برخی از این کافه‌ها به قدری دنج طراحی شده‌اند که اصلا دوست ندارید از آن‌ها خارج شوید، به همین خاطر بهتر است برای برنامه‌ریزی دقیق‌تر سفر خود، از قیمت حدودی برخی از خوراکی‌های این کافه‌ها مطلع شوید. توجه داشته باشید که این قیمت‌ها حدودی است.

 • یک استکان چای: از حدود 3 لیر (معادل تقریبا 6000 تومان)

 • یک فنجان قهوه ترک: از حدود 5 لیر (معادل تقریبا 10000 تومان)

 • یک فنجان اسپرسو: از حدود 5.5 لیر (معادل تقریبا 11000 تومان)

 • یک لیوان هات چاکلت: از حدود 8 لیر (معادل تقریبا 16000 تومان)

 • یک امریکانو: از حدود 6 لیر (معادل تقریبا 12000 تومان)

این‌ها فقط بخشی از قیمت‌های منوی کافه‌ها در ترکیه بودند، اما می‌توانید با حساب آن‌ها از قیمت حدودی سایر چیزهایی که می‌توانید سفارش دهید هم مطلع شوید. این نکته را فراموش نکنید که کافه‌ها نیز از قانون رستوران‌ها پیروی می‌کنند؛ به این معنا که بسته به جایی که در آن قرار دارند، قیمت خدمات و مواد غذایی که ارائه می‌دهند، متفاوت است.

قهوه ترکی

سخن آخر

در این مقاله سعی بر آن بود قیمت غذا در ترکیه به صورت حدودی آورده شود و معادل تقریبی آن نیز به تومان محاسبه شود تا امکان تبدیل مبلغ‌ها برای شما بسیار راحت‌تر باشد. در این حالت قیمت‌ها خیلی دقیق نیستند، اما می‌توانید با توجه به تاریخ این مقاله از حدود قیمتی مواد غذایی و قیمت غذا در ترکیه مطلع شده و با راحتی بیشتری برای سفر خود برنامه‌ریزی داشته باشید. شما تجربه خرید مواد غذایی در ترکیه را داشته‌اید؟ نظرتان درباره قیمت غذا در ترکیه چیست؟

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.