اخبار گردشگری

قوانین عجیب و غریب در جزیره کیش!

قوانین کیش یکی از مهم ترین و در عین حال جالب ترین اطلاعاتی است که باید پیش از سفر به این جزیره کسب کنید. جزیره کیش قطب توریستی جنوب کشور ایران است. کیش و جزایر دیگر تنگه هرمز در خلیج فارس همگی نتیجه چین خوردگی هایی هستند که حدود دویست میلیون سال پیش توسط حرکت قاره عربستان و فشار آمدن به فلات ایران ایجاد شدند.

این جزیره سالانه میلیون ها مسافر ایرانی و خارجی را میزبانی می کند و با هتل ها، مراکز خرید و رستوران هایی که روز به روز لوکس تر و مدرن تر می شوند گردشگران را می پذیرد. کیش آب و هوای گرم و مرطوب دارد و در روزهای گرم سال میانگین هوای آن به بالاترین درجه خود می رسد؛ در این روزها تعداد مسافران کیش کاهش می یابد. میانگین دمای سالانه کیش حدود ۲۶ درجه بوده و بهترین زمان برای سفر به این جزیره پاییز و بهار است.

جزیره کیش در تمامی روزهای سال بازدیدکننده دارد. بسیاری از مسافران پاییز، زمستان و فروردین را برای سفر به کیش انتخاب می کنند؛ اما مسافرانی نیز هستند که در تابستان به این جزیره سفر می کنند. در روزهای تابستان به دلیل گرمای هوا، قیمت بلیط هواپیما کیش و اقامت در هتل های این جزیره نسبت به روزهای سرد سال کمتر است، به همین دلیل برخی از این مسافران این فصل را برای سفر ارزان به کیش انتخاب می کنند. مانند تمامی شهرهای توریستی و پر رفت و آمد ایران و جهان، جزیره کیش نیز قوانین مختص خود را برای مسافران و ساکنان خود دارد. در این مقاله قصد داریم شما را برای یک سفر عالی و قانونمند به جزیره کیش راهنمایی کنیم تا هم از سفرتان لذت ببرید و هم به مشکل بر نخورید. در ادامه با سما اوج همراه باشید.

قوانین کیش برای رانندگی

فرقی نمی کند قصد سفر به کجا را دارید. چه مقصدتان داخلی باشد و چه خارجی، یکی از مهم ترین قوانینی که باید در مورد آن اطلاع پیدا کنید قوانین رانندگی در شهر مقصد است. جزیره کیش به داشتن ماشین های لوکس و گران قیمت مشهور است. بسیاری از مسافران در سفرشان به این جزیره از طریق موسسات فعال در این زمینه اتومبیل کرایه می کنند تا یک رانندگی هیجان انگیر را در خط ساحلی خلیج فارس تجربه کنند. به همین علت باید حتما پیش از سفر به جزیره کیش درباره قوانین رانندگی این جزیره اطلاعات کافی را کسب کنید، زیرا در صورت رعایت نکردن این قوانین ممکن است مشمول جریمه های سنگینی شوید که سفر را به کام تان تلخ می کنند:

 • بوق زدن در جزیره کیش ممنوع است. شما در هر کجای جزیره که باشید، به هر دلیل منطقی و غیرمنطقی اجازه بوق زدن را ندارید.
 • رعایت حق تقدم مانند همه شهرهای جهان، در جزیره کیش نیز از جمله قوانین بسیار مهم و حائز اهمیت است. هنگام رانندگی در جزیره کیش باید حق تقدم را رعایت کرده و قبل از میدان ها به طور کامل بایستید.
 • راهنما زدن یکی از مهم ترین قوانین رانندگی در همه شهرهای جهان است. این مورد از مهم ترین قوانین کیش است و شما باید حتما در میدان های این جزیره از راهنمای استفاده کنید و در غیر این صورت جریمه می شوید.
 • رعایت حق تقدم را در جزیره کیش فراموش نکنید. هنگام رانندگی طبق قوانین کیش باید حق تقدم در فرعی به اصلی را رعایت کنید.
 • کیش یک جزیره توریستی است. طبیعی ست که در یک جزیره توریستی تعداد افراد پیاده نیز بسیار باشد، به همین دلیل به حقوق عابرین پیاده در قوانین کیش بسیار اهمیت داده می شود. اگر هنگام رانندگی عابری را در حال عبور از خط عابر پیاده ببینید، باید به طور کامل برای او بایستید.
 • شاید برای تان عجیب باشد، اما دنده عقب رفتن در قوانین کیش برای رانندگان به طور کلی ممنوع است. اگر نیروهای پلیس راهنمایی رانندگی شما را حین دنده عقب رفتن ببینند، ممکن است اتومبیل تان را بخوابانند و یا جریمه سنگینی برای شما لحاظ کنند.
 • فراموش نکنید که اگر در جزیره کیش اتومبیل اجاره کردید، حتما دفترچه رنت آن را همراه خود داشته باشید تا در صورت نیاز به پلیس نشان دهید.
 • چه در جزیره کیش و چه در هر جای دیگر جهان، انداختن آشغال از داخل اتومبیل به فضای بیرون عملی ناشایست است. طبق قوانین کیش، این عمل خلاف قانون محسوب می شود و در صورت مشاهده جریمه خواهید شد.
 • سرعت مجاز بر اساس قوانین کیش در داخل شهر حداکثر سرعت ۶۰ کیلومتر و در بیرون آن مانند جاده های فرعی ۸۰ کیلومتر است. تمامی بلوارهای این جزیره به دوربین های کنترل سرعت مجهز شده اند. در صورتی که اتومبیل خود را اجاره کرده باشید، اگر از این سرعت مجاز عبور کند بلافاصله از شرکت مورد نظر جهت هشدار با شما تماس گرفته می شود.
 • جزیره کیش قوانین جالب و قابل توجهی دارد که بسیاری از آن ها در راستای حفظ ظاهر پاکیزه و لوکس این جزیره هستند. یکی از قوانین جالب کیش این است که اگر اتومبیل شما کثیف باشد جریمه می شوید!

قوانین مهم کیش برای مسافران

حال که با قوانین کیش در مورد رانندگی در این جزیره آشنا شدید، باید یک سری نکات مهم دیگر را نیز بدانید. جزیره کیش یکی از توریستی ترین مناطق ایران است. به واسطه حجم بالای گردشگران در این جزیره، قوانینی وضع شده اند تا از هرج و مرج و به هم ریختگی جلوگیری شود. شما به عنوان مسافر، باید به این قوانین کیش و ساکنین آن احترام گذاشته تا خاطره خوبی از خود در این جزیره به جای بگذارید. قوانینی که باید در این جزیره رعایت کنید عبارتند از:

 • اگر سفرتان به جزیره کیش را در هتل یا اقامتگاه می گذرانید باید بدانید که تحویل اتاق ساعت ۱۴ و تخلیه آن ساعت ۱۲ می باشد.
 • یکی از جذاب ترین کارها در سفر به کیش خرید پاساژگردی است. اگر شما هم به این تفریح علاقه دارید باید بدانید که پاساژها و مراکز خرید در کیش یک سره باز نیستند. ساعت کاری مراکز خرید و بازارها طبق قوانین کیش از ۱۰ صبح الی ۲ ظهر و از ۵ بعد از ظهر تا ۱۰ شب است.
 • اگر در سفرتان به کیش ماشین اجاره نکنید، قطعا برای رفت و آمد باید از تاکسی استفاده کنید. نرخ تاکسی های جزیره کیش ثابت بوده و تاکسی های سفید ، تاکسی های دربستی هستند.
 • مهم ترین قانون کیش که باید بیش از هرچیزی به آن توجه کنید این است که شما به هیچ عوان اجازه ندارید در هیچ کجای این جزیره چادر بزنید. تنها زمانی که ممکن است این اجازه به مسافران داده شود، ایام عید نوروز است. البته در این زمان نیز شما نمی توانید در هرجایی چادر بزنید و فقط در مکان های مخصوص و تعیین شده این اجازه به شما داده می شود.
 • جزیره کیش آب آشامیدنی ندارد. فراموش نکنید که در طول سفرتان به این جزیره باید تنها از آب معدنی استفاده کنید.

قوانین اجاره ماشین در کیش

یکی از جذاب ترین کارها در سفر به کیش اجاره ماشین های لوکس و گران قیمت است. امکان ندارد به کیش سفر کرده باشید و حداقل یک بار ماشین رنت نکرده باشید. اگرچه سوای با این ماشین های لاکچری بسیار لذت بخش است، اما اگر قوانین مهم در این مورد را ندانید ممکن است برای تان دردسرساز شود. قوانین کیش برای اجاره ماشین از این قرار هستند:

  • حتما ماشین مورد نظرتان را از شرکت ها و موسسات معتبر اجاره کنید. ممکن است افرادی به شما پیشنهادهای وسوسه انگیز با قیمت های پایین تر بدهند، اما فراموش نکنید که این نوع اجازه ماشین غیرقانونی است و هیچ پشتوانه ای ندارد. پس حتما از موسسات معتبر ماشین خود را کرایه کرده و از سفرتان لذت ببرید.
  • فراموش نکنید که هنگام رانندگی با ماشین اجاره ای در کیش، باید حتما مدارک مربوط به رنت آن را به همراه داشته باشید. در صورتی که پلیس از شما مدارک را درخواست کند و همراه نداشته باشد، باید جریمه سنگینی پرداخت کنید.
  • سرعت مجاز را در تمامی خیابان ها و بلوارهای جزیره کیش رعایت کنید. در صورت عبور از سرعت مجاز نه تنها جریمه می شوید، بلکه از سوی شرکتی که ماشین را اجاره کرده اید جهت هشدار با شما تماس گرفته می شود.

نکات مهم در سفر به جزیره کیش

پس از آشنایی با قوانین کیش در زمینه رانندگی و رفتار مسافران در این جزیره، بهتر است چند نکته مهم را نیز پیش از سفر بدانید. جزیره کیش قانونمندترین نقطه توریستی در ایران است. در این جزیره به حق و حقوق ساکنین و مسافران بسیار اهمیت داده می شود، به همین دلیل قوانین به شکل سختگیرانه ای رعایت شده و به هیچ عنوان نمی توان آن ها را نادیده گرفت. اگر می خواهید سفرتان به کیش به بهترین شکل پیش برود باید حتما از قوانین این جزیره پیروی کنید. چند نکته مهمی که در ادامه آوردیم را رعایت کنید تا سفر کیش، به بهترین سفر عمرتان تبدیل شود:

 • به حریم خصوصی دیگران احترام بگذارید. کیش یک جزیره توریستی است و گردشگران ایرانی و خارجی بسیاری به آن سفر می کنند. در سفر به کیش باید به حریم شخصی دیگران احترام بگذارید تا بقیه نیز این مورد را در حق شما رعایت کنند.
 • هیچ عمل مجرمانه ای مرتکب نشوید. در اول این مقاله تمامی قوانین مهم رانندگی در کیش را برای شما ذکر کردیم. حتما در رعایت این قوانین کوشا باشید تا در طول سفر مشکلی برای تان پیش نیاید.
 • در سفرتان به کیش می توانید هر کالایی که تا ۸۰ دلار ارز دارد را از جزیره خارج کنید، برای خارج کردن کالایی بالاتر از این مقدار باید هزینه گمرک پرداخت کنید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.