جاذبه های گردشگری خارجی

شهر آغری

شهر آغری نام خود را از کوه آغری گرفته که با ارتفاع 5137 متر، بلندترین کوه ترکیه می باشد و در شهرستانی به نام دوغو بایزید قرار گرفته است. در استان آغری کشف وسایلی که مربوط به دوره ی برنز می‌باشد و تاریخ آن تا دوره پارینه‌سنگی امتداد دارد، نشان دهنده‌ی روابط فرهنگی مابین این منطقه با بین‌النهرین در زمانهای بسیار قدیم است.
جالب توجه‌ترین بخش گردشگری استان آغری، وجود قصر تاریخی اسحاق پاشاست که بعد از قصر توپکاپی استانبول از پر آوازه‌ترین قصرها به شمار می رود. استان آغری، که می‌توان از فراز آن سرزمینمان را نظاره کرد و دروازه شرقی ترکیه به شمار می‌رود، با کوه افسانه ای خود که پیست‌های آن در تابستانها برای کوهنوردی و پیاده‌روی و در فصل زمستان برای ورزش اسکی مناسب است، در بین مراکز گردشگری شرق جای گرفته است.

معرفی شهر آغری

آغری، بزرگترین کوه ترکیه از لحاظ موقعیت زمین شناسی حائز اهمیت است و یکی از ویژگی های افسانه ایش فرود آمدن کشتی نوح پس از توفان بزرگ بر فراز آن است. کوه آغری که نامش در کتب مقدس هم آمده در زبانهای مختلف اسم های متفاوتی دارد. این اسامی: کوه نوح، آرارات، جبل حارس می باشد.
اولین صعود به این کوه که مارکوپولو آن را امری ناممکن دانسته در 9 اکتبر 1829 توسط فردریک وان پاروت به واقعیت پیوسته است. دومین صعود مدت زمان زیادی پس از اولین صعود توسط رئیس سابق فدراسیون کوهنوردی دکتر بوزکورت ارگور در 21 فوریه 1970 انجام شد. در سال 1980 هزاران کوهنورد از کوه آغری دیدن کردند. بزرگترین کوه ترکیه آغری از زمانهای گذشته منظور توجه دانشمندان، کوهنوردان و ماجراجویان بوده وموضوع حکایتها و ترانه ها و افسانه های بیشماری شده است.
کوه مذکور که در کتاب مقدس نامش آمده است از لحاظ گردشگری دارای موقعیت مناسب می باشد. طبق باور رایج: در زمان نوح نبی هنگامی که شر سراسر زمین را فرا می گیرد، خداوند برای اینکه به انسانها درس بدهد به نوح دستور می دهد که کشتی ای بسازد. بعد از ساخته شدن این کشتی نوح و همسرش، پسرانش و همسران آنها به همراه یک جفت از هر گونه حیوان و آب و غذای کافی سوار کشتی خواهند شد. نوح طبق دستور خداوند کشتی را ساخته و با هر گونه از جانوران سوار آن می شود.
بعد از توفانی که 40 شبانه روز ادامه می یابد، تمامی جاندارانی که بیرون کشتی بودند از بین می روند. با فرو نشستن آبها کشتی روی کوه آغری می نشیند و جاندارارنی که در کشتی بودند در اطراف و اکناف زمین پراکنده می شوند. این خصوصیت دینی بسیار ویژه کوه، با نمای پر هیبتش که در اراضی صاف سر به فلک کشیده شده و قله هایش که حتی در تابستان نیز از برف پوشیده است و با پوشش گیاهیش و انواع مختلف گونه های حیوانیش یکی از تاثیرگذارترین عجایب طبیعت است.
بازگشت به لیست

نوشته های مشابه