اخبار گردشگری

سیستم حمل و نقل عمومی در قطر چگونه است؟

قطر در سال ۲۰۲۲ میزبان  جام جهانی فوتبال است و از چندین سال پیش با برنامه حمل و نقل عمومی در شهرهای قطر به خصوص پایتخت دوحه افزایش داد و پروژه های وسیعی مانند مترو قطر ساخته و راه اندازی شده است. امروز مترو قطر به ساکنان قطری روزانه سرویس میدهد و یکی از مهم ترین حمل و نقل عمومی در قطر به حساب می آید. اگر به صورت فردی و تنها به کشورهای مختلف سفر می کنید و میخواهید کاهشی در هزینه های سفر خود در قطر را داشته باشید سما اوج به روز ترین اطلاعات حمل و نقل عمومی در قطر فراهم کرده است.

با توجه به آب و هوای گرم قطر به خصوص در تابستان رانندگی در قطر اغلب ساده ترین و راحت ترین راه برای رفت و آمد است. اگرچه شرایط جاده  شهر دوحه بسیار پیشرفته است، اما در کلان شهرهایش استفاده  خودرو شخصی بالاست و  سطح ترافیک در خیابان های قطر  چشمگیر است. بسیارس از ساکنان قطر از خودروهای شخصی استفاده می کنند اما به یاد داشته باشید بسیاری از حمل و نقل عمومی در قطر بهره مند می شوند. شبکه حمل و نقل عمومی قطر سریع، کارآمد و به طور کلی کاملا مقرون به صرفه است. رشد سریع جمعیت همراه با تدارکات مداوم برای جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ باعث شده است که خدمات حمل و نقل عمومی قطر پیشرفت چشمگیری داشته است.

خوب است بدانید که قطر به عنوان یکی از امضاکنندگان کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت، بهبودهای نسبتاً سریعی انجام داده است تا امکانات حمل و نقل عمومی برای همه قابل دسترسی است. در ایستگاه‌های مترو دوحه را کاملاً در دسترس ارزیابی برای  برای مسافران معلول درنظر گرفته شه است. اما تعدادی از ایستگاه های مترو دوحه خدمات و سکو ولیچری دارند. شرکت‌های تاکسیرانی در قطر، مانند شرکت دولتی Karwa، وسایل نقلیه قابل دسترسی با ویلچر دارند، به خاطر داشته باشید این وسایل باید از طریق تلفن رزرو شوند.

حمل و نقل عمومی در قطر

حمل و نقل عمومی در قطر در سال های اخیر طوری  طراحی شده که مناسب با محیط زیست باشد. با این وجود، برنامه توسعه ملی کشور همانطور که در چشم انداز ملی قطر ۲۰۳۰ ارائه شده است، رویکردی سنجیده را برای ایجاد تعادل در توسعه در محدوده منابع طبیعی قطر تشویق می کند.شرکت مواسلت، مسئول حمل و نقل اتوبوس عمومی قطر، به نظر می‌رسد که این امر را جدی گرفته و به سمت برق‌رسانی تمام ناوگان خود حرکت می‌کند. ۲۵ درصد تمام اتوبوس های مواسلت تا سال ۲۰۲۲ برقی شده است. (شامل ۱۰۰۰ اتوبوس ساخته شده توسط شرکت چینی یوتونگ)، با برنامه های اضافی برای تغییر ناوگان تاکسی کاروا به سمت وسایل نقلیه الکتریکی پیش رفته است.

در قطر شما این امکان را دارید که شکایت یا پرس و جو باید به شرکت حمل و نقل عمومی در قطر که داشته باشید. .برای شکایات در مورد خدمات مترو دوحه، تراموا Lusail یا اتوبوس مربوط به مترو، با ۱۰۵ (از یک شماره تلفن قطری) یا +۹۷۴ ۴۴۲۹ ۳۷۷۷ (از یک شماره تلفن غیرقطری) تماس بگیرید. همچنین می توانید از طریق فرم موجود در وب سایت با مترو دوحه تماس بگیرید و نظرات خود را بیان کنید. شکایات مربوط به اتوبوس مواسلت یا تاکسی کاروا باید مستقیماً به مواسلت ارسال شود. با آنها با شماره ۴۴۵۸ ۸۵۸۸ تماس بگیرید یا از فرم تماس در سایت مواسلت استفاده کنید.

مترو دوحه

یکی از جدیدترین شبکه‌های متروی آسیا، مترو دوحه (مترو الدوحه) در سال ۲۰۱۹ شروع به کار کرد. و مهم ترین حمل و نقل عمومی  در قطر است. این شبکه در مجموع دارای سه خط است:

خط طلا (خط الذهب): از العزیزیه  تا راس بو عبود  امتداد دارد.

خط سبز (الخط از المنصوره  تا الرفاع  امتداد دارد.

خط قرمز (الخط الأحمر): از لوسیل  تا الوکرا  و ترمینال ۱ فرودگاه بین‌المللی حمد  امتداد دارد که با توجه به گشت های خود می توانید متناسب با هریک از ایستگاه های مربوط در خط ها پیاده شوید.

مترو دوحه از کارت‌های مسافرتی  استفاده می‌کند که می‌توانند با اعتبار دوباره بارگیری شوند. دو نوع کارت وجود دارد: کارت مسافرتی استاندارد (QR10) برای سفر در کلاس های استاندارد یا خانوادگی و کارت مسافرتی گلدکلاب (QR100) که به مسافران اجازه می دهد از صندلی های کلاس اول گلدکلاب استفاده کنند. کارت‌ها به مدت پنج سال اعتبار دارند و می‌توان آن‌ها را در دستگاه‌های بلیت، آنلاین یا از طریق اپلیکیشن راه آهن قطر شارژ کرد.

کرایه های مترو دوحه به شرح زیر است:

کرایه تکی:  دوریال QR2 است .(استاندارد)، QR10 (Goldclub) ۱۰ ریال قطر است.

کرایه روزانه:  QR6 شش ریال قطر است. (استاندارد)، QR30 (Goldclub) ۳۰ ریال قطر است.

کودکان زیر پنج سال می توانند به صورت رایگان در مترو دوحه سوار شوند. و نیازی به ارایه بلیط برای آن ها نیست.

با وجود اینکه شبکه متروی کشور  قطار جدید های را  ایستگاه‌های مترو دوحه جادار هستند و سکوهای کاملاً قابل دسترسی دارند.  از سال ۲۰۲۱ خدمات ولیچری در مترو دوحه و سکوهای قابل ولیچر در ایستگاه های اضافه شده است که تمامی ایستگاه این مورد را ندارد. بهره بری کم توان ها از موارد بسیار قابل توجه در حمل و نقل عمومی  قطر است.

مترو دوحه یک برنامه مستقل برای برنامه ریزی سفر و مدیریت کارت حمل و نقل عمومی شما دارد. اپلیکیشن مترو دوحه برای اندروید و iOS در دسترس است. مسافران می توانند با استفاده از اپلیکیشن metroexpress که برای اندروید و iOS در دسترس است، یک مکان رزرو کنند.

قطار در قطر

از دیگر حمل و نقل عمومی در قطر قطار و واگن برقی هستند. تقریباً تمام خطوط راه آهن در قطر متعلق به شرکت راه آهن دولتی قطر است که شامل مترو دوحه و همچنین واگن های برقی Lusail می شود. قطر ریل در پروژه راه آهن خلیج فارس، پروژه ای به طول ۲۱۷۷ کیلومتر که خدمات ریلی مسافری و باری بین بحرین، کویت، عمان، قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی را اضافه کند،  در این پروژه مشارکت  دارد. با احیای روابط دیپلماتیک بین قطر و عربستان سعودی در ژانویه ۲۰۲۱ نویدبخش آینده ریلی منطقه است. راه آهن خلیج فارس قرار است در سال ۲۰۲۳ تکمیل شود.

واگن های برقی در قطر

قطر ریل شبکه واگن های برقی در لوسیل (لوسیل)، شهری برنامه ریزی کرد و در شمال دوحه ساخته  است. به دو ایستگاه مترو در خط قرمز متصل شده است. شبکه واگن برقی Lusail با چهار خط در سال ۲۰۲۱ فعالیت خود را آغاز کرده است. یکی دیگر از حمل و نقل های عمومی قطر واگن های برقی خط  مشیرب است. این خط واگن برقی در قطر توسط راه آهن قطر مدیریت نمیشود بلکه توسط  شرکت توسعه محلی Msheireb Properties به عنوان بخشی از پروژه بازسازی محله در مشایرب مرکز شهر دوحه ساخته شده است، در یک حلقه نه ایستگاهی به صورت مدور از مرکز شهر جدید کار می کند. و بسیاری از مسافران می توانند از آن استفادا کنند. واگن برقی مشیرب هفت روز در هفته تا ساعت ۲۱ حرکت می کند. همچنین با ایستگاه مترو مشایرب در خطوط قرمز، طلایی و سبز متروی دوحه متصل می شود.

اتوبوس در قطر

اتوبوس یکی دیگر از حمل و نقل عمومی در قطر است که توسط شرکت مواصلت اداره می شود. این شرکت  ارائه دهنده حمل و نقل ملی قطر است که اتوبوس، تاکسی و حتی لیموزین را به مسافران ارائه می دهد. ده‌ها مسیر اتوبوس مواسلت وجود دارد که بیشتر در دوحه است. و اتبوس های قطر به رنگ آبی کمرنگ است. که مجهز به سیستم تهویه های پیشرفته و کولر هستند تا مسافرانی  که از ان استفاده می کنند به خصوص در آب و هوای گرم راحت باشند. این مورد ور مترو دوحه نیز وجود دارد.

تمامی اتوبوس های مواصلت از کارت هوشمند کاروا برای دریافت کرایه استفاده می کنند. سه نوع کارت وجود دارد: محدود (QR10؛ ده رسال قطر دو سفر در ۲۴ ساعت، نامحدود (QR20؛ ۲۰ ریال قطر تعداد نامحدود سفر در ۲۴ ساعت) و کلاسیک (QR30؛  ۳۰ ریال قطر است.  کارت‌های هوشمند Karwa از دستگاه‌های بلیط در ایستگاه اتوبوس دوحه، فرودگاه بین‌المللی حمد، مرکز خرید قطر و مروارید قطر در دسترس هستند. مسافران هنگام ورود و خروج از اتوبوس می توانند با ضربه زدن روی کارت خوان از کارت هوشمند کاروا استفاده کنند.

تاکسی و خدمات اشتراک سواری در قطر

تاکسی های  از حمل و نقل عمومی در قطر به شمار می روند که بسیار راحت هستند و به خاطر گرمای آب و هوا در سال معمولا انتخاب می شوند. Karwa بازوی تاکسی مواسلت با حدود ۷۰۰۰ تاکسی آبی رنگ است که در خیابان های قطر پرسه می زنند. کرایه های زیر برای تاکسی سواری در قطر اعمال می شود: حداقل کرایه: QR4 (داخل دوحه)، QR25 (در فرودگاه بین‌المللی حمد)، نرخ هر کیلومتر: QR1.6 (داخل دوحه و از فرودگاه بین المللی حمد)، QR1.9 (خارج از دوحه و در ساعات عصر) است. مسافران می توانند با تماس با شماره ۸۰۰ ۸۲۹۴ یا استفاده از اپلیکیشن تاکسی کاروا، تاکسی کاروا را رزرو کنند. این شرکت اپلیکشن تاکسی ایتنرنتی چند سالی دارد که در گوشی هوشمند خود نصب کنید و استفاده کنید.

سایر شرکت های تاکسیرانی در قطر فعالیت می کنند. مانند کاروا تاکسی، بیشتر رنگ خودرو به جز سقف، آبی است. سقف رنگ های مختلف نشان دهنده یک شرکت تاکسیرانی متفاوت است. این شرکت ها عبارتند از: ال ایجاره تاکسی (بام آبی)، تاکسی میلیونی (سقف قهوه ای رنگ)، تاکسی سرمایه (سقف سیاه)، و تاکسی تجارت سود (بام زرد) که خدمات تاکسیرانی را در قطر دارند.

برای آن دسته از مسافرانی که میخواهند خدمات بالایی در رفت و آمد شهری خود داشته باشند یکی از بهترین گزینه ها استفاده از لیموزین است که قیمت بالایی دارند. کاروا یکی از شرکت های تاکسی در قطر است که ماشین های  لیموزین ارائه می کند. البته دیگر شرکت های تاکسی های انلاین این مورد را امروزه دارند. هزینه ورودی لیموزین۳۰  ریال قطر است و به ازای هر ۱ کیلومتر ۲ ریال به آن اضافه می شود.اگر در میخواهید از اپلیکشن های تاکسی انلاین استفاده کنید بنا به مسیر هزینه شما تغییر میکند.

انواع اپلیکیشن های تاکسی آنلاین در قطر

کاروا یکی از اپلیکیشن های تاکسی آنلاین قطر به حساب می آید که روزانه به خاطر سهولت دسترسی  آن  کاربران زیادی از آن استفاده می کنند.  در قطر چندین اپلیکیشن تاکسی آنلاین در قطر موجود است و از این رو بین تاکسی های آنلاین رقابت گسترده وجود دارد و به همین دلیل مدیران هر یک از اپیلیکیشن های تاکسی آنلاین سطح نظارت بالایی دارند تا بتوانند مسافران بیشتری جذب کنند.

اپلیکشن  Qatar taxاز  دیگر اپلیکیشن های تاکسی آنلاین کشور قطر محسوب می شود.  که پیشتر به صورت تاکسی تلفنی بوده است و در سال های اخیر به صورت اپلیکشن نیز در آمده است. این بخش نیز تاکسی، لیموزین و انواع ماشین ها در قطر ارائه می کند. و از حمل و نقل های عمومی قطر به شمار میرود.‌

اوبر شرکت پیشرفته تاکسی اینترنتی است که در در بسیاری از کشورها دارای فعالیت است. اوبر نه تنها یک اپلیکیشن تاکسی است بلکه خدمات دیگر بر آن افزوده است و چندین اپلیکیشن دیگر نیز شامل می شود. دفتر مرکزی آن در سانفرانسیسکو، کالیفرنیا قرار دارد، همچنین خدمات تحویل غذا و اشتراک دوچرخه را انجام می دهد. محبوبیت این برنامه در خاورمیانه از محبوبیت بالایی برخوردار است. اوبر یکی دیگر از بخش های حمل و نقل عمومی قطر است که ماشین های لیموزین و تاکسی را به مسافران عرضه می کند و با کاروا در قطر در قابت است تا مسافران بیشتری جذب کند.

Careem  یک شرکت شبکه حمل و نقل مستقر در دبی است که در ۱۵ کشور در خاورمیانه، آفریقا و جنوب آسیا فعالیت دارد.  اپلیکیشن  Careemدر قطر نیز فعال است. و از اپلیکشن های تاکسی آنلاین است.   خدمات و قیمت این اپلیکشن های آنلاین بسیار مشابه هم در قطر بوده است و بسته به مسیر و ساعات ترافیک قیمت ها تفاوت دارند.

پروازها

تنها یک فرودگاه بین المللی اصلی در قطر وجود دارد که آن فرودگاه بین المللی حمد است و پروازهای خارجی دارد با توجه به وسعت کم کشور قطر حمل و نقل هوایی در دیگر شهرهای قطر با توجه به هزینه های هوایی مقرون به صرفه نبوده است و فقط دارای پروازهای خروجی مباشد. برای رفتن به دیگر شهرهای قطر بهترین گزینه تاکسی و قطار قطر است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.