اخبار گردشگری

حقایقی که در مورد سال نو چینی نمی دانستید!

حقایق جالب سال نو چینی

سال نو چینی یک جشنواره است که در آن آغاز سال جدید را در تقویم سنتی چینی جشن می گیرند. این جشن معمولا به عنوان جشنواره بهار در چین مدرن شناخته شده و یکی از چندین سال نو کهن در قاره آسیا می باشد. این رویدادها به صورت سنتی از شب قبل از اولین روز سال با فستیوال فانوس آغاز شده و به مدت ۱۵ روز برگزار می گردد. اولین روز از سال جدید چینی زمانی آغاز می شود که ماه جدید بین ۲۱ ژانویه تا ۱۰ فوریه مشاهده شود. در سال ۲۰۱۹ نیز اولین روز از سال نو سنتی چینی ۵ فوریه می باشد. این جشنواره همراه خود حقایق جالب سال نو چینی را نیز داشته که ممکن است تاکنون در مورد آن ها چیزی نمی دانستید پس با سما اوج همراه شوید تا در مورد این حقایق بیشتر بدانیم.

 1. شروع سال جدید چینی به جای اینکه برای طبق تقویم گرگوری باشد به گردش ماه و بر اساس تابستان می باشد. تاریخ دقیق سال نو چینی سالانه متغیر بوده و معمولا بین ۲۱ ژانویه تا ۱۰ فوریه می باشد.
 2. سال نو چینی در روز اولی که ماه نمایان می شود آغاز شده و به مدت ۱۵ روز ادامه یافته تا ماه کامل شود. هرکدام از این ۱۵ روز جشن مخصوص به خود را دارد، مانند بازدید از خانواده در یک روز و یا خوردن غذایی خاص در روز دیگر.
 3. عبارت سال نو مبارک در زبان چینی به شکل Gung Hei Fat Choi بوده و به معنی آینده خوبی داشته باشید می باشد.
 4. در هر سال نو چینی بیش از یک میلیارد نفر از سراسر دنیا خود را به وسیله هواپیما، قطار، اتوبوس یا خودروی شخصی به این مراسم می رسانند. این حرکت معروف به چونیان (Chunyan) بوده و بزرگترین مهاجرت سالانه در جهان است.
 5. سال نو چینی مهمترین و طولانی ترین تعطیلات در تقویم چینی می باشد.
 1. در زمانی که نیمه شب در سال نو چینی برگزار می شود، افراد درب ها و پنجره ها را باز کرده تا هر آنچه از سال گذشته باقی مانده خارج شود.
 2. رنگ قرمز جایگاه مهمی در جشن های سال نو چینی دارد. به طوری خاص، مردم لباس قرمز بر تن داشته، اشعار را بر روی کاغذ قرمز نوشته و کودکان خوش شانس درون پاکت های قرمز پول هدیه می گیرند. برای کشور چین رنگ قرمز نماد آتش بوده که به طور سنتی اعتقاد بر این بوده است که از بدبختی جلوگیری می نماید.
 3. روز هفتم از جشن های ۱۵ روزه سال نو چینی به عنوان روز تولد مرد عادی شناخته می شود و آن را به عنوان روز مردان نامگذاری می کنند. اعتقاد بر این است انسان در این روز از خاک رس زرد ساخته شده است.
 4. سال نو چینی بیش از ۴ هزار سال است که جشن گرفته می شود. کشاورزان تعطیلات را آغاز کرده و این نشان دهنده آخر زمستان و آغاز بهار بوده است. این جشنواره ای بوده که به اجداد و سایر مقدسات احترام می گذاشته است.
 5. یک مادر چینی که از آمدن پسرش به خانه برای سال نو چینی ناامید شده بود، یک آگهی کامل در صفحه اول روزنامه ملبورن چین را گرفته و در آن نوشت: پدر و مادر هرگز شما را به ازدواج مجبور نمی کنند، برای سال نو به خانه بیا، از طرف مادرت که دوستدار تو است.

حقایق جالب سال نو چینی در مورد نامگذاری سال ها به نام حیوانات

 1. سال نو چینی در کشورها و مناطقی که دارای جمعیت چینی می باشند مانند هنگ کنگ، تایوان، اندونزی، سنگاپور، فیلیپین و همچنین مناطق چینی ها در شهرهای دیگر جهان نیز برگزار می شود.
 2. هرساله چرخه ای ۱۲ ساله از حیوانات برای نامگذاری سال نو چینی مورد استفاده قرار می گیرد. هنگامی که این دوره ۱۲ ساله به پایان رسید لیست حیوانات دوباره شروع می شود. ۱۲ حیوانی که برای نامگذاری مورد استفاده قرار می گیرند شامل، موش، الاغ، ببر، خرگوش، اژدها، مار، اسب، گوسفند، میمون، خروس، سگ و خوک است. سال نو چینی در ۲۰۱۵ با سال گوسفند چرخه ۱۲ ساله خود را آغاز کرد.
 3. بخش مهمی از سال جدید چینی chuen-hop یا سینی همبستگی می باشد. این سینی معمولا دارای هشت بخش بوده و معمولا با مواد غذایی خاص و نمادین که برای مهمانان ارائه می شود پر شده است. این غذاها شامل کومکوات برای سلامتی، نارگیل برای همبستگی، بادام زمینی برای یک زندگی طولانی و میوه لونگان برای بسیاری از پسران خوب می باشد.
 4. یک باور قدیمی چینی وجود داشته که می گوید روز دوم سال نو چینی روز تولد سگ ها می باشد و در آن روز مردم می بایست نوعی متفاوت با سگ ها برخورد نمایند.

حقایق جالب سال نو چینی و رسومات قبل از شروع سال

 1. به جای هدایای پیچیده شده که سایر فرهنگ ها در فصل تعطیلات اصلی خود قرار می دهند، در سال نو چینی کودکان پاکت های قرمز رنگ حاوی پول دریافت می کنند. مقدار پول موجود در آن ها معمولا یک عدد صحیح بوده اما این مقدار نمی بایست تقسیم بر چهار شود زیرا ۴ به معنای عدد مرگ است.
 2. قبل از سال جدید چینی افراد معمولی برای خرید لباس های جدید اقدام کرده و مدل موهای خود را تغییر می دهند تا به این شکل راهی برای شروع تازه پیدا کنند.
 3. سال نو چینی با جشنواره فانوس که در روز پانزدهم و در آخرین روز جشن برگزار می شود به پایان می رسد. اعتقاد بر این است که فانوس ها راه را برای سال جدید روشن می نمایند.
 4. برای آماده شدن برای سال نو چینی مردم خانه های خود را تمیز می کنند و زمین را از گرد و غبار پاک می کنند تا نفس های ناخوشایند در سال گذشته را جمع آوری نمایند. تمیز کردن برای این بوده است که خداوند زمین را بازرسی می نماید.
 5. در روز پانزدهم و آخرین روز از جشن های سال نو چینی مردم غذاهای گردی را مانند قرص کامل ماه برای خوردن آماده می کنند. این توپ ها که نمادی از پیوستن می باشد، درونشان با شکر، آرد و برنج پر شده است.

حقایق جالب سال نو چینی و آتش بازی های آن

 1. در زمان حکومت مائوزدونگ، رهبر حزب کمونیست چین که از ۱۹۶۳ تا ۱۹۷۹ حکومت می کرده است، دولت جشن سال نو سنتی چین را ممنوع اعلام کرده و از تقویم گرگوریان و به دنبال غرب حرکت می کرد.
 2. نمایش های آتش بازی در طول سال نو چینی از جمله سنت هایی است که با روشنایی ساقه های بامبوی سبز برای جلوگیری از ارواح شیطانی و اژدهای بد که اغلب در سالن های سال نو نشان داده می شود استفاده می شود.
 3. مردم چینی تشویق می شوند که در روز سال نو چینی از کلمات ناپسند و ناموفق استفاده ننمایند. کلمات منفی و همچنین کلمه چهار که به معنای مرگ در این کشور می باشد همچنین مورد استفاده قرار نمی گیرند.
 4. صحبت در مورد گذشته در روز سال نو چینی دلسرد کننده می باشد زیرا همه چیز باید به آینده و آغازهای جدید تبدیل شود.
 5. در روز سال نو چینی هیچ جارو و یا پاک کردن گرد و غباری صورت نمی گیرد زیرا مردم نمی خواهند تا خوبی ها از بین برود. فقط از روز پنجم و پس از آن مردم می توانند خاک را از خانه های خود حذف نمایند.

حقایق جالب سال نو چینی در مورد اعتقادات سنتی

در روز سال نو مردم چینی نباید موهای خود را بشویند زیرا این اعتقاد وجود دارد که ممکن است خوش شانسی در سال جدید شسته شود.

سان فرانسیسکو ادعا می کند که جشنواره سال نو چینی بزرگترین جشن برگزار شده در خارج از آسیا می باشد. این جشن سال نو از دهه ۱۸۶۰ و در زمان گلد راش برگزار شده زیرا در آن زمان تعداد زیادی از چینی ها به این منطقه مهاجرت کرده اند.

سال نو چینی هیچ کس از قیچی یا چاقو استفاده نمی کند زیرا اعتقاد بر این است که ممکن است آن ها ثروت های خوب را قطع کنند.

به طور سنتی اعتقاد بر این است که اولین فردی که با آن دیدار می کنید و اولین سخنانی که می شنوید نشان خواهد داد که چه میزان ثروت برای سال های دیگر وجود دارند.

خوردن یک مرغ کامل در طول جشن های سال نو چینی بسیار محبوب می باشد. مهم این است که مرغ هنوز سر، دم و پاهای خود را به عنوان نمادی برای کامل بودن داشته باشد.

یک روز در جشنواره سال نو چینی به غذاهای گیاهی اختصاص دارد که شامل ۱۸ جزء به نام جای (jai) می باشد. تمام این ۱۸ عنصر با ویژگی های خرافاتی آن ها مصرف می شوند. مانند دانه های لوتوس برای فرزندان پسر، جلبک های دریایی سیاه برای ثروت و شاخه های بامبو که برای سلامتی نسبت داده شده است.

بازگشت به لیست