اخبار گردشگری

جزیره پالم جمیرا دبی (نخل دبی)

جزیره پالم جمیرا دبی به عنوان هشتمین عجایب جهان و بزرگترین جزیره ی ساخت دست بشر است. اسم جزیره نخل دبی از شکل درخت نخل خود گرفته شده است.

جزیره پالم جمیرا دبی اغلب به عنوان “هشتمین عجایب جهان” نامیده می شود. این جزیره یکی از بزرگترین جزایر دست ساز جهان است. اسم جزیره نخل دبی از شکل درخت نخل مصنوعی خود گرفته شده است، نام «نخیل» به معنی «درخت خرما» است.

این جزایر فراساحلی از زمین های احیا شده ایجاد شده اند و از آن زمان به دلیل منحصر به فرد بودن و تجارت توریستی دبی، به یک مقصد محبوب برای تعطیلات تبدیل شده اند.

منطقه پالم جمیرا دبی شامل سه جزیره است، که جزایر نخل دبی را تشکیل می دهند. نخل جمیرا، نخل جبل علی و نخل دیره، اما تنها جزیره ای که برای بازدیدکنندگان باز است، نخل جمیرا است.

پالم جمیرا امارات دارای جاذبه توریستی محبوب و هتل های مجلل معروف مانند برج العرب است، همچنین در اطراف آن ملک های مسکونی افراد مشهوری مانند دیوید بکهام است.

شهرک جمیرا دبی دارای 5000 آپارتمان ساحلی، 4000 ویلا مسکونی، هزار خانه روی آب، 60 هتل مجلل و همچنین تعدادی اسکله تفریحی، مراکز اسپا، مراکز خرید، رستوران ها، سینماها، امکانات ورزشی و مکان های غواصی است.

تاریخچه ی ساخت جزیره پالم جمیرا

جزیره پالم  جمیرا در سراسر جهان به عنوان زیبایی و ظرافت شناخته می شود. پالم جمیرا که به عنوان جدیدترین و بزرگترین جاذبه گردشگری امارات در نظر گرفته می شود، و بسیاری از مقاصد برتر دبی مانند آتلانتیس، آکواریوم Lost Chambers و پارک آبی Aquaventure را در خود جای داده است.
قسمت ‌های اصلی نخل جمیرا با نام‌ های هلال، ستون فقرات، تنه شناخته می ‌شوند. ورودی پالم جمیرا از طریق تنه بزرگی است که پلی بین جزیره و سرزمین اصلی ایجاد می کند.
مجموعه توریستی نخل جمیرا دبی در زمان شیخ محمد بن راشد آل مکتوم ساخته شده است. هدف از ساخت این جزیره چشم انداز زیبا برای جذب گردشگران و کمک به آب و هوای بیابانی دبی بوده است.
ساخت پالم جمیرا در سال 2001 آغاز شد. سازنده جزیره پالم جمیرا یک سازمان ساختمانی عرب است. اولین جزیره مصنوعی جهان پس از 2 سال در خلیج فارس ظاهر شد.
چند سال بعد، هتل ها، مراکز خرید، سینما، رستوران و … در اطراف آن شروع به ساخته شدن کرد. کار در سال 2001 آغاز شد و زمین و زیرساخت های اساسی تا سال 2004 ایجاد شد.
ساخت و ساز ساختمان ها در سال 2006 آغاز شد در پایان سال 2006، قلمرو جزیره مصنوعی برای انتقال متوالی برای ساخت مسکن و تأسیسات تجاری و همچنین برای اسکان آماده شد. و اولین ساکنان در سال 2007 وارد این جزیره شدند.
جزیره پالم جمیرا با هتل های مجلل، ساختمان های بلند و رستوران های مجلل از اینرو توجه سرمایه گذاران را به خود جلب می کند.

طراحی جزیره جمیرا در دبی

طراحی اصلی این جزیره توسط هلمن هرلی چاروات طاووس، یک شرکت معماری آمریکایی انجام شده است. این جزایر بیشتر از شن و ماسه لایروبی شده از کف خلیج فارس ساخته شده اند، اما سمت هلال که در معرض دریای آزاد قرار دارد با سنگ ها و تخته سنگ های خشکی پوشیده شده است.
جزایر نخل تنها در چهار سال تکمیل شد و هر جزیره از بیش از 53 میلیون شن و 12 میلیون سنگ استفاده شده است. تنه، ستون ، برگ ها و هلال های آن بخش های اصلی نخل جمیرا هستند.
تنه پهن این نخل که توسط یک پل به مرکز شهر متصل می شود، به عنوان ورودی عمل می کند. پل دیگری تنه را به ستون فقرات متصل می کند.
پهنای هلال 650 نخل 200 متر و طول کل آن حدود 17کیلومتر است. در مجموع حداقل 560 هکتار زمین جدید در منطقه ای به قطر 5 کیلومتر ایجاد شده است.

جزایر مختلف در پالم جمیرا

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم جزایر پالم جمیرا شامل سه جزیره با نام های نخل جمیرا، نخل جبل علی و نخل دیره است.

جزیره نخل دیره

جزیره دیره در ابتدا قرار بود بخشی از جزایر نخل باشد و سپس به عنوان “پالم دیره” شناخته شد. این جزایر به عنوان مکان مسکونی برای پذیرایی از گردشگرانی است که با تور دبی به این جزیره بی نظیر می روند.
کنار هتل ‌ها و استراحتگاه‌ های مجلل که در 21 کیلومتری خط ساحلی قرار دارند، یک بازار شبانه ساحلی و یک آمفی ‌تئاتر بزرگ نیز وجود دارد که می ‌تواند حدود 30 هزار نفر را در خود جای دهد.
بسیاری از افراد مشهور بالیوود و هالیوود، بازیکنان کریکت خانه ای در اینجا دارند که این محله را به مکانی جالب برای زندگی تبدیل کرده است.

نخل جبل علی

یکی از سه جزیره مصنوعی در دبی، پالم یا نخل جبل علی است، که به عنوان مهم ترین و جزیره نزدیک دبی در بین این سه جزیره است. ساخت و ساز در سال 2002 در پالم جبل علی آغاز شد و انتظار می رفت که جبل علی بیش از 250 هزار نفر را در خود جای دهد.
این جزیره به گونه‌ ای طراحی شده است که شش اسکله تفریحی خیره‌ کننده، یک پارک آبی بزرگ به نام «دهکده دریا» و پیاده‌ روهایی با کتیبه‌ هایی از اشعار شیخ محمد روی را در خود دارد. در حال حاضرجزیره جبل علی هنوز در حال ساخت است و در حال حاضر به روی بازدیدکنندگان بسته است.

نخل جمیرا

نخل جمیرا شامل یکی از یکی از مجلل ترین هتل های 5 ستاره به نام آتلانتیس پالم است. وقتی صحبت از حقایق و ارقام پالم جمیرا می شود، یکی از چشمگیرترین جزئیات هزینه ساخت این پروژه است. بنا بر گزارش ها، ساخت شگفت انگیز این جزیره در طول توسعه آن ۱۲ میلیارد دلار هزینه داشته است.
یک واقعیت جالب در نخل جمیرا این است که چندین غواص متخصص برای بررسی صخره ‌ها و بستر دریا فرستاده شدند تا از امکان ‌سنجی پروژه اطمینان حاصل کنند.

حقایق جالب در مورد پالم جمیرا دبی

• در جزایر پالم دبی یا وجود طراحی نخل، لیکن هیچ نخل واقعی در جزایر نخل دیده نمی شود.
• یکی از جالب ترین حقایق مهندسی نخل جمیرا این است که در طول ساخت این جزیره دست ساز در دبی از فولاد یا بتن استفاده نشده است.
• ساختار منحصر به فرد پالم جمیرا شامل 120 میلیون متر مکعب شن و ماسه است که از بستر دریا برای ساخت و ساز آورده شده است. همچنین 7 میلیون تن سنگ از کوه های هاجر به دست آمد و برای ساخت پایگاه حمل شد.
• برای ساخت این جزایر تا بالای خلیج فارس در 10 مایل از جزیره لایروبی شد.
• سیستم موقعیت یاب جهانی (GPS) در ارتفاع حدود 676 کیلومتری در فضا بالای آن قرار گرفت تا طراحی آن با دقت انجام شود
• یکی از حقایق جالب در مورد مهندسی پالم جمیرا این است که معماران مجبور بودند موج شکن هایی را برای محافظت از جزیره طراحی کنند.
• یکی از جالب ترین حقایق نخل جمیرا این است که 5.72 کیلومتر مربع را پوشش می دهد. مساحتی که برابر با 600 زمین فوتبال است.
• گفته می شود که ماسه و سنگ مورد استفاده در توسعه نخل جمیرا می تواند یک دیوار 2 متری را تشکیل دهد که می تواند سه بار دور زمین بچرخد.
• توسعه نخل جمیرا در دبی نیز افراد مشهوری را از سراسر جهان به خود جذب کرده است. دیوید بکهام، فوتبالیست سرشناس انگلیسی، عمارتی 16 میلیون دلاری در پالم جمیرا دارد که اخیراً آن را به همسر خود داده است.
• شاهرخ خان، فوق ستاره بالیوود، یک عمارت 6 خوابه در پالم جمیرا دارد و از دیگر افراد مشهوری که عاشق هتل های جزیره نخل دبی هستند می توان به کیم کارداشیان، پریانکا چوپرا، رابرت دنیرو و غیره اشاره کرد.

تفریحات جذاب در پالم دبی

در اطراف جزیره پالم جمیرا در دبی شما می توانید از تفریحات جذاب متنوعی لذت ببرید.

تور کشتی کروز

با سوار شدن تور کشتی کروز می توانید از مناظر باورنکردنی نخل جمیرا و همچنین خط افق دبی مارینا لذت ببرید. شما تور خود را در غرب مارینا در پالم جمیرا آغاز می ‌کنید و مسیری را دنبال می ‌کنید که شما را به دور دایره داخلی و شاخه ‌های نخل دست ‌ساز می ‌برد. در راه، مناظری از خانه های جزیره و هتل های پنج ستاره را خواهید دید.

پارک آبی آتلانتیس

پارک آبی آتلانتیس یکی از برترین پارک‌ های موضوعی دبی است و برای خانواده‌ هایی که دارای فرزند هستند بسیار جای مناسب و هیجان انگیزی است. بچه‌ها سواری ‌ها و سرسره‌ های مناسب سن را دوست خواهند داشت و شما از حال ‌وهوای آرام گرمسیری لذت خواهید برد.

آکواریوم نخل دبی

آکواریوم نخل دبی میزبان هزاران گونه مختلف از گونه ‌های آبزی و جانوران گیاهی، چتر دریایی، تازی، پیرانا، کوسه و ماهی‌ های رنگارنگ دیگر است.

کایاک سواری در نخل جمیرا

در این تور دو و نیم ساعته شما می توانید از امواج روان و آب ‌های آبی شفاف خلیج فارس لذت ببرید. شما بهترین منظره را از تمام نقاط دیدنی پالم دبی با کایاک سواری خواهید دید.
از افق خیره‌ کننده، آسمان ‌خراش ‌های دبی مارینا و از افق آتلانتیس و برج العرب نمادین می ‌گذرید. این تور هیجان انگیز راه خوبی برای گشت و گذار در محیطی آرام است.

چگونه به جزیره پالم جمیرا دبی برویم ؟

برای رفتن به جزیره پالم جمیرا راه های مختلفی وجود دارد.

توسط مترو

احتمالاً ساده ‌ترین راه برای رسیدن به جزایر پالم جمیرا، استفاده از مترو است. نخیل نزدیکترین ایستگاه به جزایر پالم است که در فاصله ای بسیار کم با مترو با کمی پیاده روی قرار دارد. مدت زمان سفر با مترو به جزیره پالم دبی 45 دقیقه و هزینه ی آن 5 درهم می باشد.

با تاکسی

یکی دیگر از روش های راحت ولی پر هزینه ی رفتن به جزیره پالم دبی استفاده از تاکسی است، هزینه رفتن به پالم دبی با تاکسی  بین 175 تا 225 درهم می باشد.
همچنین می توانید از تاکسی های تلفنی اوبر نیز استفاده کنید، که هزینه کمتری پرداخت کنید. هزینه استفاده از اوبر نیز میانگین 125 درهم می باشد.

چکیده مطلب

اگر قصد سفر به شهر مدرن و زیبای دبی را دارید، حتما از جزایر پالم دبی دیدن کنید. این جزیره که به هشتمین عجایب جهان مشهور است. نام خود را از نخیل به معنای درخت خرما گرفته است.
ساخت این جزیره در سال 2001 آغاز شد و زمین و زیرساخت های اساسی تا سال 2004 ایجاد شد. ساخت و ساز ساختمان های اطراف آن نیز در سال 2006 آغاز شد در پایان سال 2006، قلمرو جزیره مصنوعی دبی برای انتقال متوالی برای ساخت مسکن و تأسیسات تجاری و همچنین برای اسکان آماده شد. و اولین ساکنان در سال 2007 وارد این جزیره شدند.
جزیره پالم جمیرا دارای هتل های مجلل، ساختمان های بلند و رستوران های مجلل، 5000 آپارتمان ساحلی، 4000 ویلا مسکونی، تعدادی اسکله تفریحی، مراکز اسپا، مراکز خرید، رستوران ها، سینماها، امکانات ورزشی و مکان های غواصی و … است.
همچنین شما می توانید در این منطقه به تفریحات مهیجی همچون غواصی، کایاک سواری، تور کشتی کروز، پرش، پاراگلایدر و دیگر ورزش های مهیج بپردازید.
برای اطلاع از قیمت های تور امارات به آژانس مسافرتی سما اوج مراجعه کنید و  خرید های خود را با کمترین هزینه و صرف کمترین زمان انجام دهید.

سوالات متداول درباره ی جزیره پالم جمیرا دبی

امکانات تفریحی اطراف جزیره پالم دبی چیست؟

از امکانات تفریحی جزیره پالم دبی می توان به تور کشتی کروز، گشت و گذار با تور اتوبوس، بازدید از آکواریوم، غواصی و غیره نام برد.

دلیل شهرت جزیره پالم جمیرا چیست؟

جزیره پالم جمیرا به دلیل اینکه بزرگ ‌ترین مجموعه ساخت‌ دست بشر در دنیا است، معروف است.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه