ایران‌ گردی

جاهای دیدنی ماسال و غوطه‌ور شدن در اقیانوس ابر

جاهای دیدنی ماسال

اگر در گرمای تابستان و زل آفتاب، هوس یک هوای خنک و هندوانه‌ای کرده‌اید که در آب رودخانه خنک شده، ماسال بهترین انتخاب است. این شهر باورنکردنی‌ترین ییلاق‌ها را دارد و از مهم‌ترین جاهای دیدنی گیلان به‌حساب می‌آید. آب‌وهوایی پاک و پُر از اکسیژن، فضایی مه‌آلود با ابرهای متراکم، آرامشی بی‌انتها، دشت‌ها و مراتع سرسبز و آبشارهای فراوان از شگفتی‌های این شهر است. ماسال را همه مردم ایران می‌شناسند و این نشان‌دهنده اهمیت و جذابیت گردشگری جاهای دیدنی ماسال است.

جاهای دیدنی ماسال: طبیعت‌گردی

خیلی از گردشگرها، ماسال را با ییلاق اولسبلنگاه می‌شناسند. اما نباید در حق بقیه جاهای دیدنی ماسال کم‌لطفی کرد. ماسال مثل یک انگشتری الماس است که هر زاویه نگین آن یکی از زیبایی‌های این شهرستان را نشان می‌دهد.
اگر این تراش‌ها و زاویه‌ها روی الماس نباشد، ظاهر این سنگ ‌گرانقیمت مثل دیگر سنگ‌هاست. پس اگر چند روزی وقت آزاد دارید و یک‌جورهایی بعد از یک سال و اندی بالاخره مرخصی گرفته‌اید، حیف است که فقط یک‌جا را ببینید. بیایید که می‌خواهم غیر از جاهای طبیعی و عروس ماسال، جاهای تاریخی و مذهبی این شهر را هم نشانتان دهم.

– ییلاق سوئه چاله

ییلاق سوئه چاله یکی از جاذبه های گردشگری ماسال است که در جنوب این شهرستان قرار گرفته. ییلاق‌های ماسال انگار رقیب قدیمی هم هستند، یک‌جوری عشوه می‌آیند و در طلوع و غروب نازه و کرشمه حواله چشم‌ها می‌کنند که آدم می‌ماند برود به دیدن آن یکی ییلاق یا همین‌جا اتراق کند.

 

ییلاق سوئه‌ چاله بعد از اولسبلنگاه، معروف‌ترین جاذبه های گردشگری ماسال است. این ییلاق در فاصله ۱۹۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته و آب‌وهوایی حداقل ۱۲ درجه خنک‌تر از جاهای دیگر است. کوه‌های مه‌آلود و پُر از درخت‌های سبز، باعث بوجود آمدن هاله‌ای از نور بی‌جان روز به رنگی عجیب می‌شود. مسیر این ییلاق کمی سخت است و همیشه برای من سوال بوده چطور از این جاده خاکی و پُرپیچ با خودشان مصالح برای ساخت خانه‌ها برده‌اند.
جاده پُرپیچ‌وخم این ییلاق، وسایل روشنایی ندارد، پس صبح زود بروید و قبل از غروب برگردید یا اینکه شب را در کلبه‌ها بمانید. طلوع و غروب آغشته به خون، آسمانی پُر از ستاره و پدیده اقیانوس ابر شما را وسوسه می‌کند شبانه‌روز پلک‌روی‌پلک نگذارید.

آدرس ییلاق سوئه چاله

استان گیلان، شهرستان ماسال، ۴ کیلومتری ییلاق اولسبلنگاه، ییلاق سوئه چاله

– ییلاق خشکه دریا

ییلاق خشکه دریا یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی ماسال است که در دره قرار گرفته. این منطقه محل ملاقات چند رود پُرآب است و برای همین طبیعی شاداب و سرسبز دارد. این ییلاق در ارتفاع ۱۵۰۰ متری از سطح دریا جا خوش کرده و دمای آن حداقل ۱۰ درجه پایین‌تر از جاهای دیگر است. فقط برای رفتن به خشکه دریا باید بعد از کمی رانندگی (۲ ساعت)، حدود ۴ کیلومتر پیاده‌روی کنید. یعنی نمی‌شود تا پیش ییلاق را با ماشین رفت.
خوشبختانه همین مسیر سخت باعث شده تا این منطقه از دست افرادی که با طبیعت سر جنگ دارند، در امان باشد. البته غیر از عشایری که تابستان گرم خودشان را در ییلاق خشکه دریا می‌گذرانند و آسیب زیادی به چهره ییلاق نمی‌زنند.
وقتی به میان دره برسید، می‌شود جاپای یک دریاچه قدیمی را دید که حالا خشک شده. اما خب به لطف رودهای کناری، این ییلاق هنوز هم سرپاست و جانی برای ادامه حیات دارد.
تپه‌های دل‌انگیز، درخت‌هایی که از دور مثل نوک مداد رنگی سبز به‌نظر می‌رسند، گل‌های وحشی و خودرو و نسیم خنکی که راه خودش را از لابلای کوه‌ها پیدا می‌کند تا به صورت شما بخورد، یک تکه از بهشت را به نمایش می‌گذارد.

آدرس ییلاق خشکه دریا

استان گیلان، شهرستان ماسال، ییلاقات غربی ماسال، منطقه خشکه دریا

– ییلاق شالما

کوه‌های البرز، ییلاق شالما را مثل یک گروه نظامی، محاصره کرده‌اند. پس اینجا هم مثل ییلاق‌های دیگر و جاهای دیدنی ماسال ترکیبی از کوه و تپه و دره دارد. از دل مهربان و بخشنده این ییلاق، ۵ چشمه می‌جوشد و همین باعث شده تا مردم محلی به شالما، «سرچشمه آب‌ها» بگویند.
اینجا غیر از طبیعتی زیبا و آب‌وهوایی خنک و دلچسب، یک بقعه دارد که مردم برای زیارت به آن می‌روند. بقعه آقا سید مهرعلی و سیدرضاعلی همان جایی است که دل محلی‌ها آرام می‌گیرد و بعد از چند ساعتی انگار سبک می‌شوند.

 

در شالما، خانه‌ها را طوری ساخته‌اند که میزبانِ اولین بارقه‌های نور خورشید از همان دم‌دم‌های صبح باشد. سقف‌های شیروانی می‌گویند که اینجا پاییز و زمستان سختی دارد و باید با خودتان لباس گرم ببرید. البته نباید به هوای خنک و مطبوع روزهای تابستان هم اعتماد کرد. شب که از راه برسد، هوا جوری تغییر می‌کند که مجبور می‌شوید لباس گرم بپوشید.

ابنجا جادو می‌شوید چون تلفیقی از هوای خوش و خنک، مناظر زیبا و مه، صدای پرنده‌ها و آوای کوه نمی‌گذارد لحظه‌ای به چیز دیگری فکر کنید.

آدرس ییلاق شالما

استان گیلان، شهرستان ماسال، ۱۲ کیلومتری غرب ماسال، ییلاق شالما

– اولسبلنگاه از جاهای دیدنی ماسال

– اولسبلنگاه از جاهای دیدنی ماسال
اولسبلنگاه گلِ‌سرسبدِ ییلاق‌ها و جاهای دیدنی ماسال است. هر چیزی از زیبایی و طبیعتی بکر را که تابحال دیده‌اید، بگذارید کنار. اینجا جای دیگری از داستانِ بازی زمین و آسمان است.
اولین‌بار در ییلاق اولسبلنگاه بود که با اقیانوس ابر ملاقات کردم. تا قبل از آن اصلا نمی‌دانستم چطور ابرها با هم جمع می‌شوند و اقیانوس تشکیل می‌دهند. اولسبلنگاه در بین ارتفاعات کوه‌های تالش جا خوش کرده و حدود ۱۴۸۹ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.
آب‌وهوای گرم در زِل آفتاب تابستان تهران را نبینید که مستقیم می‌زند به فرق سر آدم. اولسبلنگاه با این ارتفاعی که از سطح دریا دارد حداقل ۱۰ درجه خنک‌تر از جایی مثل تهران است. اینجا زمستانش هم فریبنده است و شاید بتوانید حیواناتی دوست‌داشتنی مانند روباه را ببینید. اما خب بگویم که سرمای زمستانش تا مغر استخوان پیشروی می‌کند. اگر دلتان یک هوای خنک در منظره‌ای سرسبز و زیبا می‌خواهد، بهار و تابستان بهترین انتخاب است.
گل‌های لاله صورتی و گل‌های وحشی زرد و نارنجی در زمینۀ سبز سبزه‌های دشت یک جوری چشم را خیره می‌کنند که یادتان می‌رود جلوی پایتان را ببینید. من خودم چند بار اینجوری زمین خورده‌ام، البته نگاهم بیشتر بین زمین و آسمان می‌دوید، چون آسمانش هم چیز دیگری است.
خورشید که آخرای کارش باشد و می‌رود طرف دیگر زمین را روشن کند، رنگی نارنجی و قرمز را در هوا پخش می‌کند که در برخورد با ابرهای به‌هم‌پیوسته تصویری از تابلوهای آبرنگی را نمایش می‌دهند. کلا اینجا همه چیز طبیعت با هم هماهنگ هستند و یک جوری کارشان را خوب انجام می‌دهند که فکر می‌کنی برنامه روزانه دارند.

آدرس ییلاق اولسبلنگاه

استان گیلان، شهرستان ماسال، ۲۵ کیلومتری غرب ماسال، ییلاق اولسبلنگاه

 ادامه دارد…

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه