جاذبه های گردشگری خارجی

جاذبه های شهر ترابزون

جاذبه های شهر ترابزون

جاهای دیدنی شهر ترابزون ترکیه به قدری زیبا هستند که از تماشایشان سیر نخواهید شد. مرکز استان ترابزون به خاطر وجود بقایای تاریخی فراوان و مناظر طبیعی زیبا به یکی از مهم‌ ترین شهرهای ترکیه تبدیل شده است؛ از صومعه ‌ها و روستاهای دیدنی گرفته تا قلعه ‌ها و کلیساهای تاریخی. گردشگران هنگام خرید بلیط هواپیما باید آمادگی لازم جهت تماشای این حجم از زیبایی را در یک منطقه داشته باشند. ترابزون در گذشته به عنوان پایتخت امپراتوری بوده و شهر بندری مهمی محسوب شده دارای موقعیت جغرافیایی عالی در جاده تاریخی ابریشم همواره مورد توجه گردشگران و تاجران قرار گرفته است. اکنون بعد از گذشت سال ها هنوز هم ترابزون اهمیت خود را از دست نداده و پذیرای گردشگران و توریست های زیادی از سراسر جهان است. ما نیز در این مقاله قصد داریم تا شما را با مکان های دیدنی شهر ترابزون آشنا کنیم

 

صومعه سوملا (Sumela Monastery)

صومعه‌ سوملا در درون غار در کنار کوه ها و جویبارها واقع شده است که راه دسترسی به این غار بسیار شگفت‌انگیز است. چشم‌ انداز فوق العاده زیبای این صومعه همگان را تحت تاثیر قرار می دهد؛ بدین جهت صومعه سوملا یکی از مهم ترین جاهای دیدنی شهر ترابزون محسوب می شود. این صومعه‌ ارتدوکس یونانی ۳۸۶ سال پس از میلاد در ارتفاع ۱۲۰۰ متری ساخته شده است. برای دسترسی به این صومعه باید راه پرپیچ و خمی را طی کنید که در این مسیر بهتر است دوربین عکاسی تان را فراموش نکنید تا بهترین لحظات را ثبت کنید. به گفته اهالی، این صومعه در منطقه امنی از ترابزون ساخته شده است؛ همچنین در ورودی صومعه سوملا نقاشی های دیواری از انجیل، حضرت عیسی و حضرت مریم به چشم می خورند. صومعه سوملا شامل دو بخش است که بخش اول مربوط به عبادتگاه و چشمه مقدس و بخش دوم شامل چهار طبقه است.

موزه ایا صوفیه ترابزون (Trabzon Hagia Sophia Museum)

موزه ایاصوفیه در قرن ۵ به عنوان یک کلیسای ارتودوکس یونانی به دستور امپراتور کنستانتین اول ساخته شده و در قرن ۶ به دستور ژوستینیانوس امپراطور روم مورد مرمت قرار گرفته است و به مدت ۹۱۶ سال به عنوان کلیسا مورد استفاده قرار گرفت تا اینکه در نهایت بعد از فتح استانبول توسط سطان محمد فاتح در سال ۱۵۸۴ به مسجد تبدیل گردید و به مدت ۴۸۲ سال به عنوان مسجد مورد استفاده قرار گرفت. سپس به دستور کمال آتاترک این مسجد در سال ۱۹۳۵ به موزه تبدیل شد و امروزه موزه ایا صوفیه با قرار گرفتن در نزدیکی دریا به عنوان یکی از موزه های مشهور شهر و یکی از زیباترین نمونه ‌های معماری بیزانس محسوب می‌ شود

قلعه ترابزون (Trabzon castle)

یکی دیگر از جاذبه ‌های زیبای شهر ترابزون، قلعه ای بسیار زیبا به نام خود شهر است. قدمت قلعه ترابزون به دوران بیزانس برمی‌ گردد و این مجموعه تاریخی در مرکز شهر ترابزون واقع شده و شامل سه قلعه دیگر است. قلعه ترابزون یکی از آثار به یادگار مانده از دوران امپراطوری روم به شمار می رود، همچنین از دیوار این قلعه به عنوان ساختمان نظامی استفاده می شده است. قلعه ترابزون دقیقا در کنار پارک زاگنوس قرار دارد.

صومعه وازلون (Vazelon Monastery)

صومعه وازلون ۲۷۰ سال پس از میلاد ساخته شده است. این صومعه یکی از ثروتمندترین صومعه ‌های ارتدوکس یونانی در منطقه‌ شناخته می شود. بر روی دیوارهای صومعه وازلون نقاشی ‌های دیواری زیبایی وجود دارند که زیبایی این سازه را دوچندان کرده ‌اند. با اینکه صومعه وازلون بارها توسط ایرانی‌ ها و ترک ‌ها تخریب شده است؛ در نهایت در سال ۱۹۲۲ به طور کامل ویران گردیده اما هنوز هم بر روی بقایای این جاذبه جذابیت هایی وجود دارند.

قصر آتاتورک (Atatürk pavilion)

قصر آتاتورک در سال ۱۸۹۰ به‌ عنوان یک خانه‌ ییلاقی برای فرد معروف یونانی ساخته شده است که بعدها در سال ۱۹۲۴ به عنوان محل اقامت مصطفی کمال آتاتورک مورد استفاده قرار گرفت، سپس در سال ۱۹۸۷ این قصر به موزه‌ باستان ‌شناسی و مردم ‌شناسی تبدیل شد. مردم ترکیه ارادت خاصی به رهبر فقیدشان آتاتورک دارند، این بنا نیز به نام ایشان در آمده است که همه ساله بازدیدکنندگان زیادی برای تماشای این قصر عازم ترابزون می شوند. ساختمان قصر آتاتورک شامل دو طبقه است.

اوزون گول (Uzungöl)

روستای اوزون گول در جنوب شهر ترابزون قرار دارد و جزو معروف ترین جاهای تفریحی محسوب می شود تا در دل طبیعت به گشت و گذار بپردازید. این روستای دوست ‌داشتنی با کوهستان ‌های سرسبز احاطه شده و دریاچه ای بزرگ در وسط آن وجود دارد که مطمئن باشید چنین آرامش و سکوتی را در هیچ جایی از جهان پیدا نخواهید کرد، اطراف دریاچه اوزون گول محل مناسبی برای استراحت و کوهنوردی است. طبیعت بکر این منطقه شامل جنگل های زیبایی است، همچنین چندین مسجد در بین جنگل های این روستا به چشم می خورند که جلوه وصف ناپذیری دارند.

بازار سرپوشیده بدستن (Bedesten)

بازارهای سرپوشیده جزو جاهای دیدنی جذاب هر شهری محسوب می شوند که نشانه تاریخ و فرهنگ آن شهر هستند. ساختار بازار نیز دارای قدمتی تاریخی و ارزشمند است که از عصر عثمانی به یادگار مانده است که در مرکز شهر ترابزون قرار دارد و یکی از قدیمی ‌ترین قسمت های شهر محسوب می شود. در این بازار سر پوشیده می توانید انواع مختلفی از خوراکی‌ ها، ادویه‌جات، صنایع‌ دستی خریداری کنید. بازار بدستن ترابزون از ۶۰ راهرو و ۵۵۰۰ مغازه تشکیل شده است؛ این بازار به دستور گلبهار خاتون، همسر سلطان محمد فاتح، ساخته شده و در میان بازارهای ترکی حرف اول را می زند، تک گنبد موجود در این بازار با معماری بی نظیر عثمانی برای گشت و گذار و خرید مکان مناسبی است.

موزه ترابزون

موزه ترابزون یا عمارت «کوستاکی تئوفیلاکتوس» خانه‌موزه‌ای تاریخی با نمایشگاه‌های باستان‌شناسی و قوم‌نگاری است؛ موزه‌ای که در آن می‌توانید به تماشای تاریخ، فرهنگ و هنر مردم ترابزون و سبک معماری ساکنان حوزه دریای سیاه در دوره عثمانیان بنشینید.عمارت کوستاکی، در اوایل دهه ۱۹۰۰ میلادی به‌عنوان اقامتگاهی خصوصی برای کوستاکی، یک بانکدار برجسته یونانی، ساخته شد. طراحی داخلی و مصالح به‌کار رفته نشان می‌دهند که معمار بنا، ایتالیایی بوده است. از عمارت کوستاکی بعدها به‌عنوان مقر نظامی، محل سکونت مصطفی کمال، بنیان‌گذار جمهوری ترکیه و همسر وی، خانه فرماندار، دفتر بازرسی و دبیرستان دخترانه استفاده شد. سرانجام در سال ۱۹۸۷ میلادی این بنا به وزارت فرهنگ و گردشگری واگذار شد تا به موزه تبدیل شود. عمارت کوستاکی بین سال‌های ۱۹۸۸ تا ۲۰۰۱ مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و در نهایت در سپتامبر سال ۲۰۰۱ به‌عنوان موزه افتتاح شد.

مسجد و آرامگاه گلبهار خاتون

مسجد و آرامگاه گلبهار خاتون از قدیمی‌ترین و اصیل‌ترین بناهای اسلامی و از مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی ترابزون است؛ بنایی که سبک معماری اوایل دوره عثمانی را به بیننده نشان می‌دهد و به یاد سلطان سلیم اول و مادرش گلبهار حاتون (همسر بایزید دوم و مادربزرگ سلطان سلیمان) ساخته شده است؛ بانویی که در دوره حکومت فرزندش در ترابزون به‌مدت ۲۴ سال در این شهر زندگی کرد. پادشاه سلیم دوم، پس از مرگ مادرش دستور داد که بنایی شامل مسجد، حمام، مدرسه و نوانخانه به‌همراه آرامگاه برای وی در ترابزون ساخته شود. طبق منابع تاریخی ساخت این مجموعه در سال ۱۵۱۴ میلادی به اتمام رسید.در حال حاضر، تنها مسجد و آرامگاه از مجموعه گلبهار خاتون باقی مانده‌ و دیگر بناها تخریب شده‌اند. سنگ‌های خاکستری تیره و سفید مایل به زرد طاق‌ها و مناره‌های مسجد، محراب سنگ مرمر و تزیینات مسجد از جذابیت‌های مجموعه گلبهار خاتون به شمار می‌روند. آرامگاه گلبهار در پارک سمت راست مسجد قرار دارد.

پارک دره زاگنوس

ترابزون طبیعت سرسبز و زیبایی دارد؛ با این وجود، پیدا کردن پارک و فضای سبز بزرگ در مرکز شهر در میان سازه‌های تاریخی، خیابان‌های پرپیچ‌وخم، باریک و سنگ‌فرش و بلوارهای جدید و عریض مشکل است. پارک دره زاگنوس استثنایی  در قلب ترابزون و ساختمان‌های قدیمی است؛ پارکی که اهالی شهر و گردشگران برای پیک‌نیک، پیاده‌روی و تفریح به آن می‌روند. در پارک طویل زاگنوس یک پل پایه بلند (پل زاگنوس)، بلوار سلطان یاوز سلیم اول و چندین حوض و جویبار، حیواناتی چون اردک و خرگوش و تعدادی کافه به چشم می‌خورند.پل زاگنوس پارک دره زاگنوس را به آتاپارک متصل می‌کند و نمونه‌ای فوق‌العاده از ترکیب معماری‌های بیزانس، عثمانی و رومی به شمار می‌آید. قدمت این پل به دوره امپراتوری روم شرقی (بیزانس) بازمی‌گردد؛ پلی که در قرن پانزدهم میلادی به نام یکی از پاشاهای ترک نامگذاری شد؛ فردی که مبلغ زیادی را صرف تعمیر این سازه کرد.

 

 

روستای همسیکوی

روستای همسیکوی در ۵۲ کیلومتری جنوب مرکز شهر ترابزون از زیباترین مناطق ترکیه و مکانی مناسب برای تجربه اسکی در فصل زمستان است؛ زیرا برف‌های سنگینی در این منطقه می‌بارد. البته سفر به روستای همسیکوی در فصل تابستان نیز به‌منظور لذت بردن از آب و هوای خنک و بسیار مطلوبی، به‌شدت توصیه می‌شود. همسیکوی در زبان ترکی به‌معنای پنج روستا است. این روستا در واقع متشکل از پنج روستای کوچک است که در کنار یکدیگر قرار دارند. تماشای مناظر حیرت‌انگیز، خرید محصولات لبنی محلی، پیاده‌روی و عکاسی از جمله تجربیاتی هستند که در سفر به همسیکوی نباید از دست بدهید.

 

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه