اخبار گردشگری

تمدید پاسپورت چقدر زمان میبرد؟

تمدید پاسپورت یکی از ضروری‌ترین اقدامات پیش از سفر به کشوری دیگر است که با توجه به زمان‌بر بودن آن باید به موقع انجام شود. تمدید این مدرک مهم که در کنار ویزا، مجوز خروج از کشور و ورود به کشوری دیگر است ، مراحل و قوانین و مدارک مشخصی دارد. در این مطلب از سما اوج در مورد شرایط و هر آن‌چیزی که برای تمدید پاسپورت خود باید از آن مطلع باشید صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

تمدید پاسپورت یا تعویض آن چه زمانی مورد نیاز است؟

برای سفر به کشوری دیگر نیاز به مدارک مختلفی است که یکی از آن‌ها پاسپورت است. پاسپورت یا گذرنامه در واقع مجوز خروج از یک کشور و ورود به دیگر کشورهاست. پاسپورت کشورهای مختلف برای شهروندان همان کشور صادر می‌شود و شرایط آن بسته به قوانین کشوری متفاوت است. در کشور ما سه نوع پاسپورت برای متقاضیان سفر به کشورهای دیگر صادر می‌شود. پاسپورت گردشگری که پاسپورت عادی برای سفرهای توریستی، تحصیل، کار و… در دیگر کشورهاست. پاسپورت دیپلماتیک که برای افراد سیاسی و سران کشور صادر می‌شود و پاسپورت خدمت که برای کارمندان دولتی و مشاغل خاص صادر می‌شود.

پاسپورت در واقع هویت فرد در کشوری دیگر است و بدون آن خروج از کشور امکان‌پذیر نیست و اجازه ورود به کشورهای دیگر داده نمی‌شود. قبل از سفر به کشورهای خارجی به هر علتی ابتدا باید وضعیت پاسپورت خود را بررسی کرد و در صورت نیاز برای تمدید یا تعویض آن اقدام نمود. تمدید پاسپورت یا تعویض آن معمولا به یکی از دلایل زیر انجام می‌شود:

۱. تمام شدن مدت اعتبار پاسپورت

اعتبار پاسپورت در زمان صدور آن مشخص می‌شود. مدت زمان اعتبار پاسپورت بسته به قوانین در کشورهای مختلف، متفاوت است. پاسپورت بعضی از کشورها اعتبار ۱۰ ساله و اغلب کشورها اعتبار ۵ ساله دارد. پاسپورت ایران هم ۵ سال اعتبار دارد و دارندگان آن بعد از این مدت قادر به استفاده از آن نخواهند بود. در صورت نیاز به استفاده از پاسپورت و در شرایطی که اعتبار آن به اتمام رسیده باشد، فرد ابتدا باید پاسپورت خود را تمدید کند.

۲. قبل از سفر طولانی‌مدت

از دیگر زمان‌هایی که فرد باید اقدام به تمدید پاسپورت خود کند، قبل از سفر طولانی‌مدت به کشوری دیگر است. به عنوان مثال اگر فرد قصد سفری ۶ ماهه به کشوری دیگر را دارد و مدت زمان اعتبار پاسپورت او کمتر از این مدت است باید برای تمدید پاسپورت اقدام کند. در صورتی که فرد بدون تمدید پاسپورت اقدام به سفر کند، احتمال بروز مشکلاتی مانند دیپورت شدن یا عدم اجازه ورود به کشور مقصد وجود خواهد داشت.

۳. جدا کردن پاسپورت فرزندان

طبق قوانین کشور ما پاسپورت برای کودکان به دو صورت صادر می‌شود، پاسپورت وابسته و پاسپورت مستقل. پاسپورت مستقل، پاسپورتی جداگانه و عادی مانند سایر پاسپورت‌هاست اما پاسپورت وابسته، وارد شدن نام کودک در پاسپورت قیم قانونی که اغلب پدر یا یکی از اعضای درجه یک خانواده است. در صورتی‌که قیم قصد خارج کردن نام کودک یا فرزند خود از پاسپورت را داشته باشد، نیاز به تعویض پاسپورت است.

۴. مخدوش شدن پاسپورت

از دیگر موارد نیاز به تعویض پاسپـورت که معمولا پاسپـورت با تمدیـد برای متقاضی صادر می‌شود، مخدوش شدن پاسپورت است. هرگونه مشکل فیزیکی، خط خوردگی و آسیب در پاسپورت آن را از اعتبار خارج می‌کند. در چنین شرایطی قبل از سفر باید برای تعویض و دریافت پاسپورت با اعتبار کافی اقدام کرد.

۵. سایر دلایل

دلایل دیگری مانند تغییر مشخصات اصلی صاحب پاسپورت مانند نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد یا گم شدن پاسپورت، پر شدن صفحات آن و… هم می‌توانند از موارد نیاز به تمدید و تعویض پاسپورت باشند.

مدارک لازم برای تمدید پاسپورت

چه مدارکی برای تمدید پاسپورت مورد نیاز است؟

مانند هر مدرک شناسایی دیگری در صورت نیاز به تمدید پاسپورت هم فرد نیاز به مدارکی دارد. این مدارک باید در زمان مراجعه به پلیس +۱۰ آماده باشند و به شرح زیر می‌باشند:

  • فرم درخواست تمدید پاسپورت: این مدرک یکی از مدارک لازم برای تمدید پاسپورت است که به صورت الکترونیکی از سایت سفارت ایران قابل دریافت است و باید به طور دقیق و با مشخصات واقعی فرد تکمیل شود. باید دقت کرد که اطلاعات وارد شده در فرم همان اطلاعاتی باشند که در پاسپورت متقاضی وجود دارند.
  • اصل شناسنامه و کارت ملی و کپی آن‌ها، در صورتی که فرد هر کدام از این مدارک را به دلیل مفقودی و… نداشته باشد باید تاییده ثبت احوال مبنی بر وجود این مدرک و تایید هویت فرد دریافت شود.
  • همراه داشتن اصل پاسپورت در صورتی‌که هنوز اعتبار داشته باشد.
  • عکس مورد تایید و جدید، در مورد عکس قوانین به خصوصی وجود دارد. عکس آقایان باید بدون کلاه، عینک، کراوات باشد و پس‌زمینه باید ساده و ترجیحا سفید باشد، همچنین رنگ لباس نباید با پس‌زمینه یکسان باشد. در مورد خانم‌ها علاوه‌بر موارد فوق، داشتن حجاب کامل، نداشتن زیورآلات، آرایش و داشتن مقنعه ساده و تیره برای عکس تمدید پاسپورت الزامی است. نکته مهم در مورد تصاویر متقاضیان تمدید پاسپورت گرفتن عکس در دفاتر پلیس +۱۰ است.
  • افراد زیر ۱۸ سالی که پاسپورت مستقل دارند برای تمدید پاسپورت نیاز به اجازه محضری قیم قانونی یا پدر خود دارند.
  • علاوه بر مدارک، حضور خود شخص در دفاتر پلیس +۱۰ جهت درخواست تمدید پاسپورت الزامی است. اگر درخواست پاسپورت و تمدید آن برای کودکان زیر ۶ سال است، علاوه بر حضور کودک حضور قیم قانونی هم الزامی می‌باشد.

مراحل تمدید پاسپورت

تمدید پاسپورت چه مراحلی دارد؟

با توجه به مطالب گفته شده، مراحلی که برای تمدیـد پاسپـورت باید طی شوند کاملا مشخص است. متقاضی ابتدا باید مدارکی که در بالا گفتیم را آماده کند. بعد از آماده‌سازی مدارک فرم‌های مربوط به تمدید پاسپورت را دریافت و تکمیل کرده و همراه با مدارک به دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کند. پس از ثبت اطلاعات بیومتریک که شامل عکس جدید متقاضی و اثر انگشت او می‌باشند باید هزینه تمدید پاسپورت پرداخت شود. بعد از اتمام مراحل گفته شده، رسیدی به متقاضی داده می‌شود که تحویل گذرنامه به آن بستگی دارد.

پاسپورت جدید با اعتبار ۵ ساله معمولا ظرف ۷ تا ۲۰ روز به آدرسی که در فرم درخواست متقاضی ثبت شده ارسال می‌شود و در زمان تحویل باید رسید را به مامور پست داد.

تمدید پاسپورت چقدر زمان میبرد؟

پروسه تمدید پاسپورت در صورتی‌که تمام مدارک کامل باشند و فرد مشکلاتی مانند سوپیشینه و… نداشته باشد نهایتا ۳ هفته زمان می‌برد. برای بیشتر افراد صدور پاسپورت جدید و با اعتبار کافی چند روزه انجام می‌شود اما در مواردی ممکن است این مسئله زمان‌بر شود. به همین دلیل به متقاضیان تمدیـد پاسپـورت توصیه می‌شود که حتما مدتی قبل از اتمام زمان اعتبار پاسپورت، برای تمدید آن اقدام کنند. بهترین زمان برای تمدید پاسپورت‌های ایران که اعتباری ۵ ساله دارند یک ماه قبل از اتمام پاسپـورت است. در این شرایط دریافت پاسپورت سریع‌تر انجام می‌شود.

پیگیری زمان و وضعیت صدور پاسپورت

افرادی که برای تمدیـد پاسپـورت خود درخواست کرده‌اند این امکان را دارند که از طریق شماره پیامکی ۱۱۰۰ یا کد مخصوص *۱۱۰# وضعیت پاسپورت خود را پیگیری کنند. آخرین وضعیت پاسپورت مانند صدور یا ارسال آن با استفاده از این دو روش مشخص می‌شود.

عدم تمدید به موقع پاسپورت چه مشکلاتی ایجاد میکند؟

تمدید پاسپورت باید به موقع انجام شود، به عنوان مثال اگر برای درخواست ویزای تحصیلی از طریق پاسپورتی که کمتر از ۶ ماه اعتبار دارد اقدام کنید، حتی در صورت صدور ویزا هم اجازه خروج از کشور و ورود به کشور مقصد را نخواهید داشت. در چنین شرایطی تمام برنامه‌های شما مانند حضور به موقع در کلاس‌ها و… دچار مشکل می‌شود. از دیگر مشکلاتی که در صورت اتمام زمان پاسپورت احتمال آن وجود دارد، دیپورت شدن از کشوری است که در آن حضور دارید، البته این در شرایطی است که امکان تمدید پاسپـورت از طریق سفارت ایران در همان کشور را نداشته باشید. به طور کل مشکلات و عواقب عدم تمدیـد به موقع پاسپـورت بیشتر از سختی‌های پروسه تمدید آن است و بهتر است قبل از اتمام زمان اعتبار آن برای تمدید اقدام کرد.

شرایط تمدید پاسپورت

شرایط خاص تمدید پاسپورت

تمدید پاسپورت برای زنان و مردان شرایط خاصی دارد که عدم برخورداری از آن‌ها، حتی در صورتی‌که فرد دارای پاسپـورت هم باشد موجب عدم تمدید آن می‌شود.

شرایط تمدید پاسپورت برای زنان

خانم‌ها در صورت تاهل، برای تمدیـد پاسپـورت نیاز به اجازه محضری از همسر را دارند. اگر فرد در زمان دریافت پاسپورت قبلی مجرد بوده و در زمان تمدید آن ازدواج کرده باشد، مدارک کامل ازدواج و همسر هم در کنار اجازه محضری مورد نیاز است. در صورتی که همسر متقاضی فوت کرده یا طلاق گرفته باشد تمدید پاسپورت نیاز به مدارک اثبات عدم حضور همسر دارد.

تمدید پاسپورت برای آقایان

آقایان هم علاوه‌بر تمام مدارک گفته شده، برای تمدید پاسپـورت نیاز به کارت پایان خدمت دارند. مطابق آخرین قوانین، برای صدور پاسپـورت جدید یا تمدیـد پاسپـورت، تنها کارت پایان خدمت هوشمند قابل قبول است و کارت‌های قدیمی‌ اعتباری ندارند. همچنین تاییدیه سازمان نظام‌وظیفه برای مشمولین یا کارت معافیت هم برای دریافت یا تمدید پاسپـورت قابل قبول است. آقایانی که بیشتر از ۵۰ سال سن دارند، نیازی به کارت پایان خدمت برای تمدید پاسپورت نخواهند داشت.

هزینه تمدید پاسپورت

آخرین مرحله در تمدید پاسپـورت، پرداخت هزینه‌های آن است. این هزینه‌ها شامل چند بخش مختلف هستند. مبلغ ۱۰۰۰ تومان برای شناسه پاسپورت، حدود ۴۰۰۰ تومان برای شهرداری و ۱۰۰ هزار تومان برای تمدید پاسپورت. همچنین در صورتی‌که پاسپورت دارای شرایط خاصی مانند مفقودی باشد، هزینه‌ای هم برای آن دریافت می‌شود. در مجموع پروسه تمدید پاسپورت با هزینه‌ ارسال آن برای متقاضی چیزی حدود ۱۲۰ هزار تومان هزینه دارد.

نتیجه‌گیری

تمدیـد پاسپـورت قبل از سفر به کشوری دیگر، به خصوص زمانی که کمتر از ۶ ماه به پایان اعتبار آن مانده یکی از اقداماتی است که به داشتن سفری راحت و بدون دغدغه کمک می‌کند. این کار مراحلی دارد و برای انجام آن نیاز به مدارک خاصی است که در این مطلب به طور کامل توضیح داده شد. این مطلب از مجموعه مقالات سما اوج  و به منظور آشنایی با مقدمات اولیه سفر بود. اگر به موضوعات مشابه علاقه دارید، با ما همراه باشید.

سوالات متداول

۱. پاسپورت در چه شرایطی نیاز به تمدید دارد؟

اصلی‌ترین دلیل نیاز به تمدید پاسپورت تمام شدن اعتبار آن است اما در شرایطی مانند سفر طولانی‌مدت به کشورهای دیگر هم نیاز به تمدید پاسپورت است.

۲. تمدید پاسپورت نیاز به چه مدارکی دارد؟

مدارک شناسایی متقاضی شامل شناسنامه، تصویر متقاضی، پرداخت هزینه، گواهی‌هایی مانند عدم سو پیشینه و… برای تمدید پاسپورت مورد نیاز است.

۳. گرفتن عکس در تمدیـد پاسپـورت کجا انجام می‌شود؟

دفاتر پلیس +۱۰ محل تصویربرداری و ثبت اطلاعات بیومتریک برای تمدید پاسپورت هستند.

۴. تمدیـد پاسپورت در ایران بعد از چند سال نیاز است؟

در ایران اعتبار پاسپـورت‌ها ۵ ساله است و قبل از ۵ سال باید برای تمدید آن اقدام کرد.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه