جاذبه های گردشگری خارجی

برج کج پیزا در ایتالیا

یکی از معروفترین دیدنی‌های اروپا و چه بسا دنیا، برج کج پیزاست که در ایتالیا قرار دارد. خریداران تورهای ارزان ایتالیا  و حتی خریداران تورهای لوکس این کشور همواره از برج پیزا دیدن می‌کنند. این برج همانطور که می‌دانید زاویه دار است و همین موضوع سبب شده که همواره آن را به عنوان یکی از عجایب معماری دنیا بشناسند. امروز می‌خواهیم کمی بیشتر شما را با این برج منحصربه‌فرد آشنا کنیم و توضیح بدهیم که علت کج بودن این برج چیست و آیا در آینده فرو خواهد ریخت یا خیر.

برج پیزا در ایتالیا

برج پیزا در حقیقت یک برج ناقوس برای کلیسای جامع شهر پیزا در ایتالیاست که هنوز هم درست روبه‌روی این کلیسای کهن قرار دارد. کلیسای پیزا سومین بنای تاریخی موجود در شهر پیزا محسوب می‌شود و به خودی خود حائز اهمیت است. ماجرای ساخت برج پیزا از این قرار بود که در قرن دوازدهم میلادی مقامات این کلیسای کاتولیک تصمیم گرفتند تا برای عبادتگاه شهرشان یک برج ناقوس ساخته شود بنابراین دستور ساخت چنین سازه‌ای را دادند.
در سال 1173 میلادی کار ساخت برج پیزا آغاز شد و مسئولیت طراحی این پروژه را نیز به بونانو پیزانو Bonanno Pisano سپردند. این فرد یکی از معماران فعال در ایتالیا بود که البته تخصص اصلی وی ساخت مجسمه بود تا برج. کار ساخت برج پیزا ادامه یافت تا این که پس از مدتی معمار برج متوجه شد که برج کمی انحنا دارد.
برج پیزا بر اساس طراحی مناسبی ساخته شده بود اما به دلیل وزن زیاد و نرم بودن خاک موجود در سطح زیرین برج، زاویه دار شده بود. ساخت برج به دلیل کج بودن آن و به نتیجه نرسیدن راه‌کارهایی که برای عمود شدنش به کار بردند، متوقف شد. سرانجام در قرن چهاردهم میلادی گروه دیگری ساخت برج را به دست گرفتند و در سال 1372 کار ساخت برج به پایان رسید.
در حال حاضر ارتفاع برج پیزا 55.86 متر است اما در آن قسمتی از برج که بیشتر داخل زمین فرورفته ارتفاعش به 56.67 متر می‌رسد. عرض دیوارهای برج پیزا نیز در قسمت پائینی آن 2.44 متر می‌باشد. وزن برج پیزا نیز 14،500 تُن برآورد شده است و برای رسیدن به بالاترین قسمت آن باید حدود 296 یا 294 پله را پشت سر بگذارید.
باید بگوییم که زاویه‌ی این برج در سال 1990 میلادی 5.5 درجه بود اما در سال‌های 1993 و 2001 میلادی بازسازی‌هایی برروی آن انجام دادند که شیب آن به 3.97 درجه کاهش یافت و حدود 45 سانتیمتر صاف‌تر شد. 200 میلیون یورو نیز برای بازسازی برج هزینه کردند.
در ادامه به صورت اختصاصی‌تر به بخش معماری برج پیزا و آنچه در داخلش می‌گذرد خواهیم پرداخت.

داخل برج پیزا

در حال حاضر امکان بازدید از داخل برج پیزا برای گردشگران وجود دارد بنابراین خطری بازدیدکنندگان را تهدید نخواهد کرد. بسیاری از افرادی که برای بازدید از برج پیزا اقدام می‌کنند، برای گرفتن عکس یادگاری و بازدید از بخش داخلی آن به سویش رهسپار می‌شوند.
وقتی در قسمت پائینی برج پیزا قرار می‌گیرید تازه متوجه عظمت این سازه خواهید شد زیرا تمامی برج از جنس سنگ است و آن را با ظرافت زیادی برش داده‌اند. اگر با دقت بیشتری به نمای خارجی برج نگاه کنید، هزاران قطعه سنگ مرمر را خواهید دید که به دست هنرمندانی ماهر تراشیده شده‌اند.
شاید تصور کنید که برجی به زیبایی پیزا حتما گنجینه‌ای از ریزه‌کاری‌های معماری را در داخل خود پنهان کرده است اما باید بگوییم که چیزی درون برج پیزا نیست! داخل برج پیزا کاملا خالی می‌باشد و تنها دیدنی آن مختص به پلکانی مرمری است که بازدیدکنندگان را به بالای برج هدایت می‌کند. پله‌های برج نیز باریک هستند و بهتر است که بازدیدکنندگان به صورت تک نفره از آنها بالا بروند. پیشنهاد می‌کنیم که قبل از ورود به برج پیزا از زیبایی‌های موجود در نمایش لذت ببرید و به 192 ستونش توجه کنید که هریک به نوبه‌ی خود جالب هستند.

معماری برج کج پیزا

در رابطه با معمار اصلی برج کج پیزا اختلاف نظر وجود دارد برخی معتقد هستند که پیزانو به عنوان کسی که کار ساخت برج کج پیزا را شروع کرد، معمار اصلی بنا محسوب می‌شود و اما گروهی دیگر نظرشان بر این اساس است که گولیلمو Guglielmo که نقش پررنگی در ساخت این سازه داشت سازنده‌ی بنا است. البته باید بگوییم که در پایه‌ی این برج کتیبه‌ای از جنس برنز کشف شد که روی آن نام پیزانو وجود داشت، این کشف در سال 1820 رخ داد. به نظر می‌رسد بخش‌هایی از کلیسای پیزا مانند درِ اصلی آن از جنس برنز بوده است اما با گذشت زمان، آن دَر برنزی نابود شد و آخرین زمانی که کلیسا دارای چنین دری بود مربوط به سال 1595 میلادی می‌شود.
لازم است ذکر کنیم که پیزانو در سال 1185 میلادی شهر پیزا را ترک کرد و نتوانست به زندگی خود در این شهر ادامه بدهد و تنها در اواخر عمر خود به وطنش بازگشت و همان جا نیز دار فانی را وداع گفت.
از نظر سبک و سیاق معماری برج پیزا نیز باید بگوییم که گفته می‌شود برای طراحی آن از سبک معماری به نام Diotisalvi الگوبرداری شده است و در ساخت برج به بناهای تعمیدگاه فلورانس Florence Baptistery و برج ناقوس سنت نیکولا San Nicola نیز توجه کرده‌اند و در مواردی از آنها الگوبرداری شده است.

تاریخچه برج پیزا

بی‌تردید برج پیزا پیشینه‌ی پرفراز و نشیبی داشته است زیرا افراد بسیاری روی آن کار کردند و تلاش نمودند تا شیب آن را از بین ببرند. بخش اصلی تاریخچه‌ی برج پیزا به سعی برای عمود کردن این سازه باز می‌گردد و با نگاه جزئی‌تر به این داستان‌ها متوجه خواهید شد که افراد بسیاری سبب شدند تا شیب برج پیزا بیشتر از قبل شود.
در جنگ جهانی دوم متحدان مظنون بودند که آلمانی‌ها از برج پیزا برای جاسوسی استفاده می‌کنند به همین خاطر ماموران زیادی را برای نگهبانی از این برج گماردند که سبب شد تا چهره‌ی بنا مخدوش شود اما با این حال از تخریب برج کج پیزا جلوگیری کردند.
در 27 فوریه سال 1964، دولت ایتالیا از جامعه‌ی بین‌المللی کمک خواست تا در راستای جلوگیری از سقوط برج پیزا به این دولت کمک کنند زیرا این بنا از نظر تاریخی و گردشگری برای مردم ایتالیا اهمیت زیادی داشت. با این درخواست یک گروه چند ملیتی از مهندسان، ریاضیدانان و مورخان گردهم آمدند تا در مورد روش‌های تثبیت برج پیزا باهم به تبادل نظر بپردازند. پژوهش‌های این گروه نشان داد که آن بخش از برج که فرورفتگی بیشتری دارد، همچنان در حال فرورفتن است زیرا سطح زمین در آن قسمت بسیار نرم‌تر می‌باشد.
یکی از راه حل‌هایی که برای رفع معضل کج بودن برج پیزا در نظر گرفتند، آویزان کردن وزنه‌های سنگین به بخشی از برج بود که در نهایت به صورت افزودن 800 تُن وزنه از سطح زیرین برج اجرایی شد. این راه کار توانست مشکل کج بودن برج را برطرف نمایند و حالا گردشگران می‌توانند با خیالی آسوده از برج پیزا دیدن کنند.
نام برج پیزا در سال 1987 در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسید و حالا به عنوان یکی از مهمترین بناهای دیدنی دنیا شناخته می‌شود. باید بگوییم که تثبیت وضعیت برج پیزا به همین آسانی نبود بلکه در تاریخ 7 ژانویه 1990 بازدید از برج پیزا ممنوع شد زیرا کارشناسان پیش بینی کردند که امکان فروپاشی برج وجود دارد؛ این موضوع در حالی بود که پیزا در حدود 2 دهه حرکتی نداشت. در این زمان به وضعیت وزنه‌ها رسیدگی شد و آنها را با کابل‌هایی مخصوص محکم کردند. همچنین مکان‌هایی که امکان داشت با فروریختن برج آسیب ببینند را نیز خالی کردند. در تاریخ 15 دسامبر 2001 دوباره بازدید از برج پیزا برای عموم امکان پذیر شد. در ماه می سال 2008 میلادی مهندسان و کارشناسان برج پیزا اعلام کردند که کج شدن برج پیزا برای اولین‌بار در طول تاریخ متوقف شده است.
بد نیست بدانید که برج پیزا به دلیل آن که افراد بسیاری در رابطه با چرایی کج بودنش سوال پرسیده‌اند نیز مشهور است و این موضوع همواره برای بیشتر کردن اشتیاق گردشگران برای بازدید از این جاذبه‌ی دیدنی استفاده می‌شود.

برج پیزا در فهرست رکوردهای گینس

درست است که افراد بسیاری معماران برج پیزا را مقصر دانستند و ناکارآمدی آنها را باعث کج شدن برج می‌دانند اما همین کج بودن برج سبب شد تا نامش در فهرست رکوردهای گینس به ثبت برسد. در گینس آمده که برج پیزا با انحراف 3.97 درجه کج‌ترین برج ناقوس در دنیاست.
بد نیست بدانید که در ابوظبی (در کشور امارات متحده عربی) برجی ساخته‌اند که انحراف آن 5 برابر بیشتر از برج پیزا می‌باشد اما این برج را از ابتدا با برنامه به صورت کج ساختند. همچنین در نیوزلند نیز بنایی وجود دارد که 53 درجه به سمت زمین انحراف پیدا کرده است.

حقایق جالب درباره برج پیزا

• از زیباترین برج‌های دنیاست.
• از مشهورترین ساختمان‌های جهان است.
• آن را با استفاده از سنگ مرمر ساخته‌اند.
• ساخت آن بیش از 1 قرن طل کشید.
• بر سر تعداد پله‌های برج اختلاف نظر وجود دارد اما عدد 251 به واقعیت نزدیکتر است.

برج پیزا کجاست؟

پیزا Pisa یکی از شهرهای مرکزی ایتالیاست که به دلیل وجود برج کج پیزا در آن به شهرت رسید. برای بازدید از برج پیزا باید به این شهر بروید سپس باید خود را با استفاده از یکی از روش‌های زیر به مقصد برسانید:
رسیدن به برج پیزا با مترو
نزدیکترین ایستگاه مترو به برج پیزا Pisa S. Rossore نام دارد که فاصله‌ی آن تا برج 1.5 کیلومتر است و اگر بخواهید به صورت پیاده از این ایستگاه به مقصد بروید حدود 18 دقیقه طول می‌کشد.
رسیدن به برج پیزا با اتوبوس
آسان‌ترین راه برای رسیدن به برج پیزا استفاده از اتوبوس است زیرا 3 ایستگاه اتوبوس نزدیک به این مکان دیدنی وجود دارد. ایستگاه‌های اتوبوس و اتوبوس‌هایی که به آنها می‌روند، به شرح زیر هستند:
ایستگاه Cammeo: اتوبوس‌های LAM rossa و Linea 21 و Navetta E
ایستگاه Torre 1: اتوبوس‌ شماره‌های 070 و071 و 080 و 081 و 110 و 120 و 140 و 190 و 840 و 875 و E3 و E25 و LAM rossa و Linea 21 و Navetta E
ایستگاه Via Bonanno 113: اتوبوس‌های E3 و E25
آدرس برج پیزا: ایتالیا، شهر پیزا، بزرگراه Via Contessa Matilde، برج پیزا

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه