اخبار گردشگری

ایرانگردی را از این شهرها شروع کنید!

اگر به تازگی قصد آغاز سفر کردید ولی هیچ ایده ای راجع به مقصدتان ندارید، بهترین و اقتصادی ترین پیشنهاد، سفر به شهرهای ایران خودمان است. کشوری هزار رنگ که هر گوشه از آن، فرهنگ، رسوم اجتماعی و سنت های متفاوت در عین حال متحد و یکپارچه که در طول تاریخ شاهد آن بودیم وجود دارد. همه ما بارها صفت چهار فصل را درباره کشورمان شنیدیم ولی تنها با ایرانگردی، قدم زدن روی خاک و نفس کشیدن اکسیژن این شهرهای بی نظیر میتوانیم به موهبتی که نسیبمان است و شاید سالها از آن بیخبر هستیم مطلع شویم.

اما برای این که کوله خود را ببندید و سفر را آغاز کنید نیازمند انتخاب بهترین مقصد با برنامه ریزی درست در بهترین زمان است که نه گرمای این کشور چهار فصل ما را کلافه کند نه سرما.

در این مطلب ما سعی داریم مقاصد دانه درشت سفرتان در ایران پهناور را معرفی کنیم تا خاطره ای تکرار نشدنی برایتان به ثبت برسد.

ایرانگردی در جزیره زیبای قشم و هرمز

اگر مقصد سفرتان جزیره های جنوبی ایران است باید بدانید از پاییز تا تقریباً اواسط بهار بهترین زمان برای سفر به این شهرها و جزایر زیباست.

جزیره قشم

بدون اغراق میتوان گفت جزیره قشم از زیباترین جزایر ایران و حتی خاورمیانه است. جزیره ای پهناور که بزرگترین جزیره ایران و حتی بزرگترین جزیره خلیج فارس برجسته ترین مشخصه آن است. قشم حدود ۵/ ۲ برابر کشور بحرین، سنگاپور و سان مارینو مساحت دارد و بزرگ‌ترین جزیره غیرمستقل جهان است و در نقطه استراتژیک خلیج فارس و در دهانه تنگه هرمز واقع شده ‌است. اگر هدفتان از ایرانگردی قدم گذاشتن روی سواحل نیلگون خلیج فارس است اولویت اول حتماً جزیره قشم خواهد بود.

جزیره قشم جاذبه ‌های طبیعی، تاریخی و تفریحی متنوعی دارد که از میان آن‌ ها می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

گنبد نمکی نمکدان، دره چاه‌کوه (تنگه چاه‌کوه)، جنگل های حّرا، دره ستارگان، دژ پرتغالی‌ها، ژئوپارک قشم، چشمه‌ها ، پارک کروکودیل، چاه‌های تلا که به اشتباه طلا به آن میگویند، غذاهای دریایی لذیذ به خصوص شاورمای عربی و بسیاری از جاذبه های دیگر.

جزیره هرمز

هرمز جزیره‌ای بیضی ‌شکل و گنبدی نمکی است. این جزیره را به علت موقعیت جغرافیایی آن و مجاورت با تنگه هرمز، کلید خلیج فارس می‌دانند. جاذبه های منحصر به فرد طبیعی، خاک سرخ خوراکی که داخل نانی به اسن تُموشی ریخته میشود و مردم مهمان نواز، تنها بخشی از شگفتانه جزیره آرامش بخش هرمز در ایرانگردی خاطره انگیز شما می باشد.

از جاذبه های هرمز میتوان به خاکهای صدرنگ (قرمز، آبی، زرد، نقره ای و…)، دره رنگین‌کمان، قلعه پرتغالی‌ها، دره مجسمه، جنگل حرا، جزیره هنگام و خاک‌های درخشان، غار مراقبه یا الهه نمک، فرش خاکی، و… اشاره کرد.

  • راه های دسترسی به جزایر قشم و هرمز

قطار: برای سفر به قشم و هرمز کافی است با قطار خود را به بندر عباس برسانید سپس از آن جا به اسکله بروید، برای هرمز یا قشم، بلیط شناور تهیه کنید و خود را به این جزایر زیبا برسانید.

هواپیما: به علت وجود فرودگاه در خود جزیره قشم میتوانید با هواپیما به قشم بروید و بعد از بازدید از جاذبه های جزیره به اسکله بروید و با شناور خود را به هرمز برسانید.

شهر زیبای رشت در گیلان همیشه سبز

اگر هدفتان از ایرانگری شهرهای شمالی ایران است، ماحصل تمامی زیبایی های این شهرها به مرکز استان گیلان، رشت زیبا می‌رسد. شهری که بیش از چهار قرن است که مرکز این استان سبز است؛ شهری که یکی از قطب های تولید برنج ایران است، شهری که در سال ۲۰۱۵ به عنوان شهر خلاق خوراکشناسی به یونسکو پیوست، شهری که به جز مجاورت با طبیعت بسیار زیبا، از نظر تاریخی و فرهنگی هم جز شهرهای مهم ایران است به حدی که در تقویم روز دوازده دی به عنوان روز شهر رشت به ثبت رسیده است. انتخاب زمان سفر به رشت خیلی انتخاب پیچیده ای نیست، فقط در نظر داشته باشید تابستان رشت به دلیل رطوبت بالا و قرار گرفتن شهر رشت در ارتفاعی پایین تر از شهرهای مجاور، رشت را کمی شرجی تر از شهرهای همسایه آن کرده است.

حالا بر برخی از جاذبه های این شهر تاریخی پر از واقعه می‌پردازیم:

  • میدان شهرداری:

با قدم زدن در میدان شهرداری رشت احساس پیاده روی در کشورهای اروپای شرقی به شما دست می‌دهد. حالا دیگر ایرانگردی شما شکلی برون مرزی پیدا کرده است. کبوترانی که روی سنگفرش این میدان زیبا مشغول دانه خوردن هستند، ساعت مجموعه که سر هر ساعت شروع به زنگ زدن میکند و معماری بینظیر اماکن اطراف از میدان شهرداری رشت، مکانی بینظیر ساخته است.

ساختمان هتل ایران سابق، عمارت کلاه فرنگی، خانه میرزا کوچک‌خان، آرامگاه میرزا کوچک‌خان، کتابخانه ملی رشت، خانه میرزا خلیل (ساختمان استانداری سابق)، عمارت نوبل، مسجد حاج سمیع، مسجد کاسه فروشان، مسجد گلشن، مسجد زرگران، مسجد بادی الله، مسجد حاج صمد خان، مسجد جامع، خانه رحمت سمیعی با قدمت صدو پنجاه ساله، خانه کسمایی، خانه آوانسیانخانه اشکوری، خانه پورعبا، خانه سید علی مقیمی، خانه مؤسس بانک سپه (موسیو لئوپولد گُدار) و …

  • راه های دسترسی به شهر رشت:

اولین راه ارتباطی رفتن به یکی از ترمینال های اتوبوسرانی است و خریدن بلیط رشت و  رسیدن به این شهر زیباست، دومین راه هواپیما است که با زمان بسیار کوتاهی به رشت خواهید رسید و سومین راه قطار است که روی ریل نسبتاً تازه تاسیس رشت حرکت میکند. با دیدن مناظر زیبای مسیر قطار رشت، ایرانگردی شما به سفری بسیار منحصر به فرد تبدیل خواهد شد.

شیراز شهر مهمانوازها

به پرجمعیت ترین شهر جنوب ایران رسیدیم، سومین شهری که بعد از تبریز و تهران، در سال ۱۲۹۶ خورشیدی، نهاد شهرداری در آن تأسیس شد و شهری که در دوران صفاریان، بوییان و زندیان، پایتخت ایران بوده‌ است یعنی همان شیراز که بعد از ادینبورگ اسکاتلند دومین شهر ادبی جهان شناخته شده است.

شما در تمام سال می‌توانید به این شهر زیبا سفر کنید اما اردیبهشت شیراز از تمامی یازده ماه سال متمایز است؛ به هر حال اگر به اردیبهشت شیراز نرسیدین یکی از واجب ترین شهرهایی که ایرانگردی شما را کامل می‌کند شیراز است، اما شاید این سوال در ذهن شما پیش بیاید که وجه تمایز شیراز با بقیه شهرها چیست؟

جواب این سوال را با معرفی برخی از جاذبه های طبیعی و تاریخی شیراز که برای گردشگران داخلی و خارجی شناخته شده است می‌دهیم:

  • جاذبه‌های تاریخی

از جاذبه‌های تاریخی شهر شیراز می‌توان به آتشکده صمیکان، آرامگاه حافظ، آرامگاه سعدی، آرامگاه خواجوی کرمانی، ارگ کریم‌خان، باغ جهان‌نما، باغ ارم، باغ تخت، باغ چهل‌تن، باغ دلگشا، باغ عفیف‌آباد، باغ نارنجستان قوام، باغ هفت‌تن، خانه صالحی، چاه مرتاض علی، حمام باغ نشاط، عمارت باغ ایلخانی، عمارت باغ نشاط، عمارت دیوانخانه، عمارت کلاه‌فرنگی باغ نظر، مسجد نصیرالملک، قصر ابونصر، قلعه کک‌ها، مدرسه آقاباباخان، مدرسه خان، موزه پارس، موزه هفت‌تنان و نقش برجسته بهرام در برم دلک اشاره کرد.

  • جاذبه های طبیعی

آبشار کوهمره سرخی، برم‌دلک، پارک قلعه‌بندر، پارک ملی بمو، باغ پرندگان شیراز، پیربناب، چشمه جوشک، چشمه خارگان، چشمه ریچی، دریاچه دشت ارژن، دریاچه مهارلو، رکن‌آباد، رودخانه قره‌آغاج، روستای قلات، کوه سبزپوشان، گردشگاه آتشکده، گردشگاه چاه‌مسکی، گردشگاه چشمه سلمانی و گردشگاه هفت‌برم اشاره کرد و چشمه‌های طبیعی موجود در اطراف شیراز.

  • راه های دسترسی به شهر شیراز:

اتوبوس: به علت مسافت زیاد شاید مسیر خسته کننده شود ولی هزینه اتوبوس پایین تر از قطار و هواپیما محسوب میشود.

قطار: ایرانگردی با قطار هم هزینه کمتری نسبت به هواپیما را داراست هم بسیار راحت تر از سفر با اتوبوس است

هواپیما: راحت ترین روش رسیدن به شیراز زیبا، هواپیما است. شاید هزینه سفرتان زیاد شود ولی هم خستگی سفرتان کمتر می‌شود هم زمان بیشتری برای سیاحت در این شهر زیبا برای شما فراهم خواهد بود.

ایرانگردی به نخستین شهر تاریخی ایران، یزد

شهر یزد به دلیل معماری تاریخی ارزشمند و بافت سنتی دست نخورده‌اش به عنوان اولین و تنهاترین شهر ایران در ۱۸ تیرماه سال ۱۳۹۶ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. این شهر بیست و دومین اثر تاریخی کشور در فهرست میراث جهانی یونسکو است. یزد به عنوان شهر بادگیرها، شهر آتش و آفتاب، شهر دوچرخه‌ها، شهر شیرینی، شهر قنات و… شهرت دارد. بهترین زمان برای سفر به یزد فصل پاییز و بهار است ولی هر وقت از سال قصد به ایرانگردی گرفتید و تا به حال به این شهرتاریخی سفر نکرده بودین برنامه خود را طوری بچینید تا تنهاترین شهر در فهرست میراث جهانی یونسکو از قلم نیافتد.

در این مطلب ما به پر رنگ ترین جاذبه‌ های یزد اشاره میکنیم:

  • بناها و مکان‌های تاریخی

بادگیر باغ دولت‌آباد، مجموعه باغ خان، مسجد جامع یزد، مسجد امیرچقماق، مسجد سرریگ، مسجد ملااسماعیل، مسجد شاه طهماسب، مسجد فرط، مسجد حظیره، مسجد میر خضر شاه چهار منار، مسجد بیاق خان، مسجد اهرستان، مسجد شاه یحیی(قلعه کهنه)، مسجد بزرگ پشت باغ، موزه مارکار، بازار خان، بازارچه پنجه علی، بازار قیصریه، بازار علاقبندی، بازار کاشی‌گری، بازار چیت سازی، بازار مسجد ملااسماعیل، بازار افشار، بازار حاجی قنبر، بازار محمد علی خان، بازار جعفرخان، بازار صدری (شاهزاده فاضل)، بازار دروازه مهریز، بازار مسگری، بازار نخود بریزی، باغ مشیرالممالک، حمام خان بافقی، خانه کلاهدوزها (موزه آب یزد)، کاروانسرای مشیر، میدان خان، میدان وقت و ساعت، میدان بعثت، میدان قلعه میدان امیرچقماق و …

  • راه های دسترسی به یزد:

اتوبوس: به مانند شیراز، در یزد هم مسیر برای سفر با اتوبوس طولانی اما کم هزینه است.

قطار: سفر به یزد با قطار به مانند شیراز هم هزینه کمتری را نسبت به هواپیما داراست هم نسبت به اتوبوس بسیار راحت تر است.

هواپیما:  با اینکه شاید هزینه نسبت به قطار در این روش بالاتر است ولی باز هم مثل تمامی شهرهای ایران وقت بسیار زیادی صرفه جویی شده و انرژی بیشتری برای بازدید از این همه مکان تاریخی خواهید داشت.

ایرانگردی به نصف جهان:

به اصفهان رسیدیم، شهری که دوران آل بویه، دوره سلجوقیان و دوره صفویان پایتخت ایران بودن است. اصفهان به دلیل صنایع دستی بسیار زیبا و منحصر به فرد، مکان های تاریخی ، فرهنگی و مذهبی شاهکار نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیا زبانزد است.

شما در چهار فصل سال میتوانید به اصفهان سفر کنید اما بهترین زمان برای سفر به این شهر حیرت انگیز بهار و پاییز است. فقط فراموش نکنید هر موقع از سال که به اصفهان رفتید بریانی اصفهان را حتماً امتحان کنید.

  • اکنون به برجسته ترین جاذبه های اصفهان برای این ایرانگری جذاب  می‌پردازیم:

پل چوبی، پل شهرستان، پل مارنان، سی و سه پل یا پل الله وردی خان، پل خواجو، بازار تفنگ سازها، بازار اصفهان، بازار قیصریه اصفهان، بازار شاهی، بازار بیدآباد، بازار ریسمان، بازار غاز و بازارهای اطراف میدان نقش‌جهان: بازار مسگرها، بازار هنر، بازار ترکش‌دوزها، بازار کلاهدوزها، بازار لواف‌ها و بازار آهنگرها، مسجد علی (اصفهان)، مسجد شاه، مسجد حکیم، مسجد جامع، حاج محمد جعفرآباده‌ای، مسجد علیقلی‌آقا، مسجد آقانور، مسجد مقصودبیک، مسجد ایلچی، مسجد آقا نور، مسجد رکن الملک، مسجد سید، مسجد رحیم خان، مسجد صفا، مسجد دروازه نو، مسجد شیخ لطف‌الله، مسجد مصری، مسجد ساروتقی، مسجد لنبان، مسجد سیدالعراقین، حمام شیخ بهایی و …

شما برای ایرانگردی و سفر به اصفهان به جز وسیله نقلی شخصی از سه روش اتوبوس، قطار و هواپیما می‌توانید استفاده کنید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.