جاذبه های گردشگری خارجی

آشنایی با وسایل حمل و نقل عمومی در استانبول

استانبول یکی از شهرهای بزرگ و شلوغ ترکیه است اما برای گشت و گذار در استانبول روش‌های زیادی وجود دارد که در این مطلب می‌خواهیم به طور خلاصه نگاهی به این راه‌ها بیاندازیم. قیمت کرایه وسایل نقلیه مختلف با هم متفاوت است و شما می‌توانید هزینه آن‌ها را با خرید بلیط پرداخت کنید. اگر می‌خواهید برای مدت زیادی در استانبول بمانید بهتر است که از استانبول کارت استفاده کنید، زیرا این کارت در استفاده از تمامی وسایل حمل و نقل عمومی در استانبول کاربرد دارد و کار شما را بسیار آسان می‌کنند. در ادامه با سما اوج همراه باشید تا شما را با راه‌های رفت و آمد در استانبول بیشتر آشنا کنیم.

وسایل حمل و نقل عمومی در استانبول

برای رفت و آمد سریع، راحت و ارزان بین بخش‌های مختلف شهر حتما از حمل و نقل عمومی در استانبول بهره ببرید. به منظور رفتن به بخش‌های باستانی شهر که مملو از آثار باستانی بسیار قدیمی است، سوار ترام (تراموا) شوید. با توجه به ترافیک سنگین خودروها در شهر استانبول در صورت عدم استفاده از مترو، تراموا یا دیگر وسایل نقلیه عمومی که دارای مسیر عبور اختصاصی برای خود هستند، به احتمال زیاد هر روز چند ساعتی را در ترافیک تلف خواهید کرد.

در ساعت‌های پیک، بین ساعت ۸ و ۹:۳۰ الی ۱۷ و ۲۰، رفت و آمد با استفاده از اتومبیل واقعا دشوار می‌شود. برای استفاده از همه وسایل حمل و نقل عمومی در استانبول شامل قایق‌ها، مترو، اتوبوس، تراموا و فونیکولار باید کارت مغناطیسی مخصوصی با نام استانبول کارت همراه داشته باشید. خرید آن از کیوسک‌های واقع در نزدیکی همه ایستگاه‌های مترو و همچنین پایانه‌ها و ایستگاه‌های اتوبوس امکان‌پذیر است.

در نظر داشته باشید بیشتر سفرها حداقل ۲ لیر هزینه دارد، به همین دلیل برای جلوگیری از اتلاف وقت برای سر زدن به کیوسک‌ها به منظور شارژ مجدد استانبول کارت، حتما در همان زمان خرید کارت به اندازه کافی آن را شارژ کنید. خوشبختانه در آخرین روز تور استانبول خود می‌توانید به وسیله پس دادن کارت، ۷ لیر پرداخت شده برای خرید آن را پس بگیرید.

انواع وسایل حمل و نقل عمومی در استانبول

همان‌طور که در ابتدای مقاله نیز گفتیم، سیستم حمل‌ونقل عمومی گسترده در شهرهای ترکیه، علی‌الخصوص شهرهای بزرگی مانند استانبول، حاکم است. شما می‌توانید براساس نیاز، مسیر و مقصدتان یکی از انواع وسایل نقلیه را انتخاب کرده و از دل شهرهای ترکیه به مقصد مورد نظرتان برسید.

 • اتوبوس

اتوبوس‌های شهرداری از جمله پراستفاده‌ترین وسایل نقلیه عمومی در ترکیه هستند. این اتوبوس‌ها در ساعات مختلف روز، آماده خدمات‌رسانی به مشتریان در مراکز شهرها می‌باشند. با اتوبوس شما می‌توانید به بسیاری از نقاط شهر رفته و کمتر جایی وجود دارد که در مسیر دسترسی اتوبوس‌های شهرداری نباشند. در برخی شهرها این خدمات به طور مستقیم از شهرداری به مردم ارائه می‌شود؛ اما در بعضی دیگر از شهرها نیز شرکت‌های شخصی اتوبوس‌رانی این خدمات حمل‌ونقل را به مردم ارائه می‌دهد.

برای این‌که سوار اتوبوس‌های شهرداری یا به قول خودمان خطوط واحد در ترکیه شوید، باید کارت مخصوصی به همراه داشته باشید که این کارت در همه شهرها متفاوت است. برای مثال در استانبول شما باید از استانبول کارت، در آنکارا از آنکارا کارت و در ازمیر از ازمیر کارت برای سوار شدن به وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. در سایه این کارت‌ها شما می‌توانید از تمامی وسایل نقلیه‌ای که شهرداری برای استفاده عموم مردم ساخته، استفاده کنید.

اتوبوس‌های شهری یکی از وسایل حمل و نقل عمومی در استانبول

معمولا اتوبوس‌های استانبول از ساعت ۵ صبح تا ساعت ۱ بامداد مشغول فعالیت‌اند. برآورد تقریبی هزینه بلیط‌های وسایل نقلیه استانبول به شرح زیر است:

 • کارت یکبار مصرف (برای یکبار سوار شدن) : ۵لیر
 • کارت دوبار مصرف (رفت و برگشت و یا دوبار استفاده) : ۸ لیر
 • اولین استفاده از استانبول کارت : ۳.۵ لیر / برای دانش‌آموزان و دانشجویان: ۱.۷ لیر
 • کارت آبی ماهانه: ۲۷۵ لیر/ برای دانشجویان و دانش‌آموزان: ۵۰ لیر

می‌توانید برای دریافت اطلاعات دقیق از هزینه‌های رفت‌وآمد در استانبول به وب‌سایت سایت İett مراجعه کنید.

 • تاکسی

در هر جایی از استانبول که قرار داشته باشید، می‌توانید برای خود تاکسی بگیرید. تاکسی‌ها با رنگ زرد خود شناسایی می‌شوند و شماره پلاک آن‌ها در بالای خودرو است.  همچنین در تاکسی‌ها حرف T در شماره پلاک خودرو قرار دارد.  اگر برایتان ممکن است از تاکسی‌هایی استفاده کنید که در ایستگاه‌های تاکسی به ثبت رسیده‌اند در این صورت شما می‌توانید لوگوی آن ایستگاه را بر روی درب خودرو ببینید. بر طبق داده‌های موجود تاکنون ۱۸ هزار تاکسی در این ایستگاه‌ها ثبت نام کرده‌اند، همچنین در نظر داشته باشید که هزینه کرایه تاکسی از اتوبوس و مترو بیشتر است اما زمان رسیدن به مقصد را کاهش می‌دهد.

 • دولموش (مینی‌بوس)

دولموش وسیله حمل و نقلی است که فقط در ترکیه پیدا می‌شود. آن‌ها مینی‌بوس‌هایی هستند که در مسیرهای مشخص رفت و آمد می‌کنند. هر کسی که سوار دولموش می‌شود مطابق با مقدار مسافتی که می‌خواهد برود هزینه کرایه پرداخت می‌کند و مقدار آن معمولا بین ۱ تا ۳ لیر ترکیه است. وقتی قصد پیاده شدن از این وسایل را دارید کافی است فقط بگویید «Inecek var» که به معنی این است که کسی در اینجا پیاده می‌شود و یکی از وسایل حمل و نقل کارآمد برای رفت و آمد در شهر است. استفاده از دولموش در سیستم حمل و نقل استانبول به سال‌های دهه ۳۰ برمی‌گردد و پس از آن در همه کشور مورد استفاده قرار گرفت.

بعد از اتوبوس، دومین وسیله نقلیه عمومی ترکیه که مورد استفاده و توجه مردم قرار می‌گیرد، مینی‌بوس‌های داخل شهری است. این وسایل نقلیه، در واقع متعلق به اشخاص حقیقی هستند که با دریافت برگه اجازه از شهرداری هر شهری، فعالیت می‌کنند. هزینه‌ای که برای دولموش‌های ترکیه پرداخت خواهید کرد، وابسته به مسافتی است که طی می‌کنید. در هنگام استفاده از این سیستم نمی‌توانید از کارت‌های گفته شده استفاده کنید. پرداخت هزینه به صورت نقد به راننده خواهد بود؛ به همین دلیل قبل از سوار شدن به مینی‌بوس در ترکیه، حتما پول خرد نقد به همراه داشته باشید.

 • وسایل حمل و نقل عمومی در استانبول | مترو

در ۵ شهر بزرگ ترکیه، متروهای مجهز با استانداردهای روز جهان ساخته شده است. این شهرها عبارتند از: آنکارا، استانبول، ازمیر، بورسا و آدانا.

گسترده‌‌ترین و مجهزترین خط مترو ترکیه، متروی استانبول است. خطوط فعال این سیستم در شهر استانبول، در حال حاضر،حدود ۹۲ کیلومتر است. گفته می‌شود در پروژ‌ه‌های آتی دولت ترکیه، گسترش مترو استانبول نیز جای گرفته است. از طرف دیگر، مارمارایی که از زیر تنگه بسفر استانبول می‌گذرد، تنها خط متروی جهان است که دو قاره آسیا و اروپا را به یک‌دیگر متصل می‌کند. شما می‌توانید برای مطلع شدن از ساعت کار و راهنمای خطوط مترو استانبول و ایستگاه‌های پر رفت و آمد آن به مقاله مربوط به خطوط مترو استانبول در سما اوج مراجعه کنید.

 • متروبوس

متروبوس اسمی است که به اتوبوس‌های خاصی که در فرمت و شکل مترو فعالیت می‌کنند، تعلق گرفته است. این وسیله نقلیه خاص تنها در شهر استانبول وجود دارد. همین شباهت به مترو باعث شده است که در مسیرهای خاصی از مرکز شهر استانبول، ریل‌هایی برای عبور این نوع از اتوبوس‌ها ساخته شود.

عمده‌ترین مزیت استفاده از متروبوس‌ها این است که می‌توانید بدون درگیر شدن در ترافیک سنگین استانبول با لذت بردن از منظره شهر، به مقصد مورد نظرتان برسید.

لازم به ذکر است که متروبوس‌های استانبول با متروها، اتوبوس‌ها، کشتی‌ها و سایر وسایل نقلیه عمومی همپوشانی داشته و شما در سایه این همپوشانی می‌توانید برای رسیدن به مقصد از چندین نوع وسیله نقلیه مختلف در مسیر استفاده کنید. متروبوس یکی از وسایل نقلیه منحصربه‌فرد استانبول است که در واقع نامی است که برای اتوبوس‌هایی استفاده می‌شود که در قالب مترو کار می‌کنند. به همین جهت متروبوس‌ها در اکثر بزرگراه‌های استانبول خطوط ویژه خود را دارند و بسیار استفاده گسترده‌ای دارند. متروبوس‌ها ​​برای حمل و نقل سریع در سطح شهر استفاده می‌شوند که در بسیاری از مسیرهای شهری در استانبول به سایر وسایل تردد عمومی مانند کشتی، مترو، اتوبوس های شهری و غیره می‌پیوندند. با این ترکیب وسایل نقلیه، شما به راحتی می‌توانید به وسایل حمل و نقل مختلف دیگر دسترسی داشته باشید و به راحتی به مقصد خود برسید.

 • وسایل حمل و نقل عمومی در استانبول | تراموا Tramvay

تراموا یکی از وسایل حمل و نقل عمومی است که استفاده از آن در استانبول هم به اندازه دیگر شهرها و کشورها محبوب است و در بسیاری از شهرهای ترکیه نیز عمومیت دارد و مسافران زیادی از آن استفاده می‌کنند. حمل و نقل با تراموا خصوصا در شهرهایی مانند کایسری، اسکی شهر، بورسا، آنکارا، استانبول و گازیانتپ بسیار رایج است. همچنین می‌توان گفت که تراموا در پرازدحام‌ترین مکان‌های تاریخی استانبول مانند خیابان استقلال به منظور تفریح و نوستالژی نیز استفاده می‌شود و دسترسی از یک طرف خیابان به سمت دیگر را تسهیل می‌کند.

اگر برنامه سفر به استانبول را دارید، به شما توصیه می‌شود که حتما از خیابان استقلال دیدن کنید و از تراموا استفاده کنید. در قسمت اروپایی شهر، دو خط تراموا مشغول کار است. از طریق خط  اول که T1 نام دارد، می‌توانید از منطقه Kabataş به منطقه Sultanahmet (سلطان احمد) که تعداد زیادی از مکان‌های تاریخی و دیدنی شهر را در خود جا داده است، بروید و خط T4 بین شمال و شرق شهر حرکت می‌کند. ساعت حرکت این قسمت از سیستم وسایل نقلیه عمومی استانبول ۶ الی ۲۳ است. قطارها بسیار تمیز است و به سیستم تهویه مطبوع قدرتمندی مجهز هستند.

همانطور که گفتیم با سوار شدن به خط T1  تراموای استانبول می‌توانید به دیدنی‌ترین مکان‌های توریستی شهر دسترسی داشته باشید. برای رفتن به شهر قدیمی یا همان منطقه سلطان احمد این یکی از بهترین، ارزان‌ترین و سریع‌ترین روش‌ها محسوب می‌شود.

 • کشتی بخار

استانبول یکی از زیباترین شهرهای کشور ترکیه است که به دلیل شرایط جغرافیایی‌ای که دارد، به‌وفور از حمل و نقل دریایی در آن استفاده می‌شود. حمل و نقل دریایی یکی از گزینه‌هایی است که باید به عنوان یک روش حمل و نقل عمومی شهری و بین شهری بیشتر مورد توجه قرار گیرد. البته که از کشتی به عنوان نقلیه عمومی در ترکیه بسیار استفاده می‌شود. ترکیه کشوری است که مرزهای آن از سه طرف توسط دریا احاطه شده است، در شهرهای ازمیر و صد و خصوصا در استانبول حمل و نقل با کشتی کاملا رایج است. با سفر در خطوط کشتی در استانبول، می‌توانید به طرف اروپایی و طرف آسیایی برسید و سیر تحول تاریخی شهر استانبول را به طور واضح و کامل مشاهده کنید.

 • وسایل حمل و نقل عمومی در استانبول | مارمارای

آخرین وسیله نقلیه عمومی که به بررسی آن می‌پردازیم مارمارای استانبول است که بعد از سال‌ها تلاش، سرانجام این پروژه‌ عظیم به ثمر نشست. دولت ترکیه موفق شد به وسیله ایجاد یک تونل، بخش اروپایی و آسیایی استانبول را به وسیله یک قطار زیرزمینی به یکدیگر متصل کند. این تونل از زیر تنگه بسفر می‌گذرد. به لطف مارمارای می‌توانید از ینی‌کاپی یا سیرکسی به ساحل بخش آسیایی شهر بروید. اکنون می‌توان بدون در نظر گرفتن قرارگیری منطقه مورد نظر در بخش آسیایی یا اروپایی استانبول، با استفاده از مترو بین قسمت‌های مختلف جابه‌جا شد. همانند قبل، بخشی از مترو در یک سوی تنگه بسفر و بخشی دیگر، در سوی مخالف فعالیت می‌کند، اما این دو از طریق مارمارای به یکدیگر اتصال دارند.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.