اخبار گردشگری, ایران‌ گردی

آبشار وارک لرستان؛ آبشاری دوقلو و پرجوش‌و‌خروش

نمی‌دانم از جاهای دیدنی لرستان چقدر اطلاع دارید؛ اما در صورتی که کمی درباره طبیعت آن می‌دانید حتما از تنوع آبشارهای این استان هم باخبر هستید. اگر قرار باشد بین حدود ۵۰ آبشار بزرگ و کوچک لرستان از زیباترین و باصفاترین آبشارهایش فهرستی تهیه شود، خوش‌سلیقه‌ها حتما آبشار وارک خرم آباد را در این فهرست می‌نویسند. اگر می‌خواهید درباره ویژگی‌های آبشار وارک لرستان و راه و چاه سفر به این آبشار و یک‌سری از جاهای دیدنی خرم آباد کلی اطلاعات کاربردی به‌دست آورید، تا پایان این مقاله با من همراه باشید.

سرفصل‌های مقاله

آبشار های لرستان از جاهای دیدنی خرم آباد هستند که از آب‌و‌هوایی مطبوع و طبیعتی سرسبز برخوردار هستند. آبشار وارک خرم آباد یکی از همین آبشارهاست که ارتفاعی به اندازه ۵۷ متر دارد و با درختان بلوط کهنسالش به‌عنوان یکی از بکرترین و جاهای دیدنی لرستان  شناخته می‌شود.

جریان آب آبشار وارک لرستان همیشه برقرار است، اما گاهی با کم‌و‌زیادشدن میزان بارش ارتفاع و عرض این آبشار تغییر می‌کند. عمق آبشار وارک در حدی است که برای شنا خطرناک است و برای کمپینگ هم به‌خاطر کمبود امکانات رفاهی چندان مناسب نیست.

از آبشار وارک چه می‌دانید؟

یکی از تفاوت‌های مهم آبشار وارک با سایر آبشار های لرستان مثلآبشار بیشه در این است که این آبشار دو طبقه یا قسمت دارد.

آب زلال و سفیدرنگ هر دو طبقه آبشار وارک از دل صخره‌های سنگی می‌جوشد. آبشار دوم وارک زمانی تشکیل می‌شود که ۱۵ متر را طی می‌کند و از صخره دوم به پایین سرازیر می‌شود.

فصل‌هایی که بارش باران کم است، قسمت اول آبشار ۷ متر ارتفاع و ۱۲ متر عرض و قسمت دوم آن ۱۵.۵ متر ارتفاع و ۵ متر عرض دارد. وقتی شدت بارش زیاد شود، آبشار دوقلوی وارک به ارتفاع ۵۷ متر و عرض ۵۰ متر هم می‌رسد.

آبشار وارک کجاست؟

آبشار وارک در ۶۰ کیلومتری روستای وارک و غرب گردنه نوژان قرار دارد. جای دقیق این آبشار در قسمتی به‌نام پاپی در جنوب شرقی خرم‌آباد است که یکی از ایل‌های لری هم اینجا زندگی می‌کنند.

بهترین مسیر دسترسی به آبشار وارک

برای رسیدن به آبشار وارک دو مسیر وجود دارد. یکی از راه روستای وارک است و دیگری جاده کمربندی.

برای رفتن از مسیر روستای وارک باید اول به سمت ۴۸ کیلومتری خرم‌آباد حرکت کنید تا به روستا برسید. از روستای وارک حدود یک ساعت که پیاده‌روی کنید، به آبشار می‌رسید.

مسیر دیگر که فقط حدود ۱۰ دقیقه پیاده‌روی لازم دارد، از جاده کمربندی رد می‌شود. برای رفتن از این مسیر باید به سمت جاده کمربندی حرکت کنید و بعد از جاده حدود ۱۴ کیلومتر به طرف جنوب برانید تا به یک سه‌راهی برسید.

می‌توانید از سه‌راهی تا آبشار بی‌هیچ ابهامی ادامه مسیر را باجود تابلوهای راهنما طی کنید. در نهایت آخرین راه یعنی سمت راست مسیر، شما را به طرف آبشار وارک هدایت می‌کند. قسمت پیاده‌روی این مسیر از جنگل تا آبشار وارک حدود ۵ کیلومتر است و از همین فاصله صدای آبشار به گوش شما می‌رسد.

چرا این آبشار، وارک نام‌گذاری شده است؟

آبشار وارک را از آنجا که در نزدیکی روستای وارک قرار گرفته به نام همین روستا صدا می‌زنند.

آب‌وهوای آبشار وارک چطور است؟

هوای آبشار وارک لرستان در بهار و تابستان گرم است؛ اما گرمایی که برای شما اذیت‌کننده نیست و در حد معتدل حس می‌شود. در زمستان هوای این آبشار جوری سرد می‌شود و باران و برف می‌بارد که مسیر رفتنش را هم سخت می‌کند.

پوشش گیاهی و جانوری آبشار وارک

جانوران و گیاهان آبشار وارک را وقتی ببینید همگی به چشمتان آشنا هستند و احتمالا اسمشان را بدانید. بلوط، گلابی، زالزالک و گون پوشش گیاهی حوالی آبشار وارک هستند و جانورانی مثل بز و قوچ کوهی در اطراف این آبشار زندگی می‌کنند.

شرایط شنا در آبشار وارک

عمق ۱۴ متری آبشار وارک به شما می‌گوید که این آبشار برای شنا چندان امن نیست؛ پس در همین حد که آب این آبشار را به سروصورتتان بزنید و خنک شوید رضایت دهید و جانتان را برای شنا به‌خطر نیندازید.

تفریحات رایج در جوار آبشار وارک

تفریح‌ اطراف آبشار وارک خرم آباد سفر شما را خاطره‌سازتر و هیجان‌انگیزتر می‌کند. اینجا تفریحاتی را گفته‌ام که می‌توانید نزدیک این آبشار تجربه کنید.

– کمپینگ نزدیک آبشار وارک

فصل بهار و تابستان باوجود آب‌و‌هوای گرم و معتدل بهترین زمان برای کمپینگ نزدیک آبشار وارک است. بهتر است چادر مسافرتی شما دور از محل زندگی حیوانات این آبشار باشد و در جایی قرار بگیرد که افراد دیگر هم چادر زده‌اند تا اگر مشکلی پیش آمد بتوانید از چادرهای نزدیک خود کمک بگیرید.

– عکاسی از مناظر

در مسیر آبشار وارک لرستان از صحنه‌های طبیعی متنوعی مثل جوشیدن آب از صخره‌ها، پوشش گیاهی درختان بلوط و حرکت حیوانات عکس بگیرید تا لحظه‌های سفرتان در قابی ماندگار ثبت شود.

– پیاده‌روی در طبیعت

روستای وارک تا آبشار وارک بهترین مسیری است که می‌توانید پیاده‌روی کنید و از تماشای منظره‌های طبیعی و سرسبز لذت ببرید. این مسیر حدود یک ساعت طول می‌کشد.

گزینه‌هایی برای اقامت در آبشار وارک

نوع اقامت شما در آبشار وارک به میزان پول و علاقه شما بستگی دارد. اگر اهل طبیعت‌گردی حرفه‌ای هستید، کمپینگ را به شما پیشنهاد می‌کنم وگرنه اقامتگاه‌ها و هتل‌های خرم‌آباد گزینه‌های بهتری برای اقامتتان هستند

کمپینگ و اقامت حوالی آبشار وارک

اگر می‌خواهید حوالی آبشار وارک چادر برپا کنید، باید تجهیزات و لوازم سفر زیر همراهتان باشد:

 • کیسه‌خواب
 • چادر
 • ظرف غذا
 • خوراکی و آب
 • زیرانداز
 • لباس گرم
 • کفش مناسب پیاده‌روی
 • چراغ‌قوه

اقامت در اقامتگاه‌های نزدیک آبشار

در این قسمت با اقامتگاه‌ها و هتل‌هایی که در اطراف آبشار وارک هستند، آشنا می‌شوید.

۱- اقامتگاه بوم‌گردی داربلوط وارک

شما می‌توانید در فاصله ۲۰ کیلومتری آبشار وارک اقامتگاه بوم‌گردی داربلوط وارک را پیدا کنید. برای اقامت در این اقامتگاه اتاق‌خواب‌های مستر، کف‌خواب و چادرهای سیاه لری را برای شما تدارک دیده‌اند که خب واضح است اتاق‌های مستر امکانات و قیمت بیشتری دارند. اتاق‌های کف‌خواب اتاق‌هایی هستند که به‌جای تخت‌خواب، رخت‌خواب‌های سنتی دارند.

در اقامتگاه داربلوط امکانات زیر وجود دارد.

 • پارکینگ
 • وسایل گرمایشی
 • ظرف برای آشپزی
 • حمام و توالت ایرانی
 • تلویزیون

آدرس: روستای وارک، ۲۸ کیلومتری جاده کمربندی به سمت آبشار وارک، مسیر روستای تاف، بعد از دو راهی دره نصب، روستای وارک (پیراسد)

۲- اقامتگاه بوم‌گردی سنگ‌تراشان

اگر دلتان می‌خواهد یک اقامت سنتی در روستایی بکر و باصفا را با امکاناتی ایدئال تجربه کنید، اقامتگاه بوم‌گردی سنگ‌تراشان چنین جایی است.

نام اقامتگاه بوم‌گردی سنگ‌تراشان از روستای سنگ‌تراشان در لرستان برداشته‌اند. خوبی اقامتگاه سنگ‌تراشان در این است که همه اتاق‌هایش حمام و دستشویی اختصاصی دارند؛ چیزی که در کمتر اقامتگاه بوم‌گردی پیدا می‌شود.

اگر روزی در اقامتگاه سنگ‌تراشان اقامت داشتید، حتما غذاهای محلی و خوشمزه‌اش را مثل آش ترخینه، دلمه، کوفته نخودچی و خورشت قلیه ترش را امتحان کنید.

پارکینگ، بخاری نفتی، کولر آبی، راهنمای محلی و آشپزخانه از امکانات موجود در اقامتگاه بوم‌گردی سنگ‌تراشان است. درضمن این اقامتگاه با آبشار وارک فقط نیم‌ساعت فاصله دارد.

آدرس: روستای سنگتراشان، بخش پاپی، دهستان کشور

۳- هتل دوستاره سراب کیو خرم‌آباد

سراب کیو یک هتل قیمت‌مناسب در ۳۶ کیلومتری آبشار وارک خرم آباد است که به گفته مسافرانش امکانات تروتمیز و مرتب این هتل خیلی بیشتر از قیمتش می‌ارزد.

خوبی اقامت در هتل سراب کیو این است که شانس رفتن به جاهای دیدنی لرستان مثل قلعه فلک‌الافلاک و دریاچه کیو و دریاچه گهر را هم پیدا می‌کنند؛ چون در نزدیکی این مکان‌ها قرار گرفته است.

امکانات اتاق‌های این هتل نزدیک آبشار وارک  شامل وسایل و مکان‌های زیر است.

 • کمدلباس و رخت‌آویز
 • تلفن و تلویزیون
 • وسایل سرمایشی و گرمایشی
 • سیستم تهویه هوا
 • حمام و توالت
 • صبحانه
 • مبلمان
 • پارکینگ

آدرس: خرم آباد، میدان ۲۲ بهمن، جنب صدا و سیما

۴- هتل ۴ ستاره رنگین‌کمان خرم‌آباد

اگر امکاناتی در سطح معمولی و نه خیلی عالی را بخواهید هتل رنگین‌کمان در همین حد از شما پذیرایی می‌کند. نزدیکی به بازار، داروخانه و مرکز شهر، قیمت مناسب و رفتار محترمانه پرسنل از ویژگی‌هایی است که بیشتر مسافران درباره هتل رنگین‌کمان می‌گویند.

البته اگر به مسائل بهداشتی خیلی حساس هستید، باید درباره رعایت تمیزی بیشتر اتاقتان به پرسنل هتل تذکر دهید.

هتل رنگین‌کمان یک رستوران گردان هم دارد که از ویوی آن می‌توانید مناظر زیبایی مثل قلعه فلک‌الافلاک را ببینید. از هتل رنگین‌کمان تا آبشار وارک ۳۳ کیلومتر یعنی حدود ۴۵ دقیقه فاصله است.

امکاناتی که در اتاق‌های هتل رنگین‌کمان می‌توانید استفاده کنید شامل وسایل و مکان‌های زیر می‌شود.

 • حمام و توالت فرنگی
 • یخچال
 • صبحانه
 • سیستم گرمایش و سرمایش
 • مبلمان
 • کمدلباس
 • تلویزیون
 • رخت‌آویز
 • دستگاه تهویه هوا

آدرس: خرم آباد، خیابان شهدای شرقی، نبش خیابان معلم، چهار راه رنگین کمان

۵- هتل سه‌ستاره عطر خرم‌آباد

هتل عطر یک هتل جمع‌و‌جور با امکانات مرتب و دسترسی مناسب به بیمارستان‌ها، پارک و شهربازی است. این هتل در حد قابل‌قبول امکانات زیر را با قیمتی مناسب برایتان فراهم می‌کند.

 • حمام و توالت
 • تلفن و تلویزیون
 • یخچال
 • صبحانه
 • پارکینگ
 • رستوران
 • سیستم تهویه هوا
 • اینترنت

آدرس: خرم آباد، خیابان انقلاب، جنب مصلی الغدیر

جاهای دیدنی اطراف آبشار وارک

اگر دوست دارید علاوه‌بر آبشار وارک از آبشارهای جذاب دیگر و جاهای دیدنی لرستان دیدن کنید، این مکان‌ها را به شما پیشنهاد می‌کنم.

آبشار نوژیان (Nozhian Waterfall)

نوژیان یعنی آب زنده حالا می‌دانید چرا این اسم را روی این آبشار گذاشته‌اند؟ چون آب آبشار نوژیان در فصل‌های پرباران زیاد و در فصل‌های کم‌باران کم می‌شود.

آبشار نوژیان قدی به بلندی ۹۵ متر دارد که کمتر آبشاری را در لرستان با این قدوقامت می‌بینید. خاص‌بودن آبشار نوژیان بین آبشار های لرستان را از این موضوع می‌فهمید که در فهرست میراث طبیعی ایران به‌عنوان یک اثر ملی ثبت شده است.

به مناطق اطراف آبشار نوژیان نزدیک آبشار وارک  مثل کوه تاف که پا بگذارید، می‌توانید انواع گیاهان دارویی متنوعی را ببینید. مسیر رفتن به آبشار نوژیان را با ماشین شخصی خیلی راحت طی می‌کنید چون تمام مسیرش آسفالت است.

برای رفتن به آبشار نوژیان باید از مسیر خرم‌آباد به سمت روستای سنگ‌تراشان حرکت کنید.

آبشار چکان (Chekan Waterfall)

یکی از آبشار های لرستان که در نزدیکی آبشار وارک قرار گرفته، نامش آبشار چکان است. آبشار چکان در شهرستان الیگودرز و جنوب شرقی استان لرستان قرار دارد.

اطراف این آبشار میوه‌های خوشمزه‌ای مثل گردو، بلوط و گلابی را می‌توانید بخورید. کوه‌های نزدیک به آبشار چکان محل زندگی حیوانات وحشی مثل خرس، پلنگ، گرگ و گراز است پس حواستان باشد کمپینگ در اطراف این آبشار امن نیست.

مسیر آبشار چکان حوالی آبشار وارک از خرم‌آباد این‌گونه است که باید به سمت سپیددشت و شول‌آباد بروید تا به آبشار برسید. به ۵ کیلومتری آبشار که رسیدید بهتر است پیاده بروید چون جاده‌اش خاکی و کمی ناهموار است.

آدرس: جنوب غربی الیگودرز، روستای چکان

روستای سنگ تراشان (Sang Tarashan)

روستای سنگ‌تراشان از جاهای دیدنی خرم‌ آباد است که از دلیل نام‌گذاری گرفته تا منظره‌های طبیعی آن همگی جذاب هستند. اول درباره علت نامش می‌گویم.

نام این روستا از زمانی سرزبان‌ها افتاد که در زمان‌های خیلی دور از معدن سنگ آن برای تراشیدن سنگ و ساختن پل‌های راه‌آهن استفاده می‌کردند به همین دلیل نام سنگ‌تراشان را روی این روستا گذاشتند.

باستان‌شناسان وسایل قیمتی و سفالینه‌های قدیمی را در روستای سنگ‌تراشان نزدیک آبشار وارک پیدا کرده‌اند که قدمتشان به عصر آهن (دوره‌ تاریخی که انسان از آهن برای ساختن وسایل دلخواهش مثل ابزار جنگی زیاد استفاده می‌کرد) برمی‌گردد و ارزش تاریخی روستا چندصد برابر کرده‌اند.

روستای سنگ‌تراشان فقط ارزش و جاذبه تاریخی ندارد و معماری خانه‌ها و زیبایی طبیعتش هم تماشایی است. اگر موقع رفتن به روستای سنگ‌تراشان شانس بیاورید که باران ببارد، صحنه شگفت‌انگیزی از آسمانی پر از ابر را می‌بینید که در پایین‌دست روستا به چشم می‌آید.

زیبایی و پلکانی بودن روستای سنگ‌تراشان شما را یاد ماسوله استان گیلان می‌اندازد که حیف است از خانه‌ها و فضای دل‌نشین روستا عکاسی نکنید.

جالب است بدانید روستای سنگ‌تراشان از نظر داشتن گونه جانوری و گیاهی هم جایی دیدنی است و حیواناتی مثل شغال، گرگ، روباه، خرگوش، گراز، کبک و شاهین در این روستا به چشم می‌خورند. درختان بلوط، گلابی وحشی و زالزالک و گیاهان دارویی معروفی مثل گل ختمی، آویشن، گل بنفشه، کنگر و بابونه هم در روستای سنگ‌تراشان رشد می‌کند و قد می‌کشند.

آدرس: بخش پاپی‌ استان لرستان، ۵۵ کیلومتری خرم‌آباد

آبشار آب سفید (Ab Sefid Waterfall)

آب آبشار آب سفید با جوش‌و‌خروش از دل کوهی سنگی به بیرون پرتاب می‌شود و حباب‌های سفیدرنگی را شکل می‌دهد، به همین علت نام این آبشار را آب سفید گذاشته‌اند.

بین مردم محلی لرستان این آبشار به نام اُ اسپید معروف است و لقب عروس زیبای آبشارهای ایران را دارد. دره‌هایی تاریک در جنوب شرقی استان لرستان و دامنه کوه‌های زاگرس موقعیت مکانی آبشار آب سفید است.

آدرس: ۵۰ کیلومتری شهرستان الیگودرز استان لرستان

بهترین زمان بازدید از آبشار وارک

اگر می‌خواهید اوج زیبایی آبشار وارک خرم آباد را در آب‌و‌هوایی خوش‌و‌خنک ببینید، اردیبهشت تا مهرماه به تماشای این آبشار بروید.

توصیه‌هایی برای سفر به یادماندنی در آبشار وارک

برای رفتن به آبشار وارک باید وسایل سفرتان حسابی کامل باشد، چون در نزدیکی این آبشار تقریبا هیچ امکانات رفاهی وجود ندارد.

اگر تجربه زیادی در طبیعت‌گردی ندارید، فصل زمستان به آبشار وارک نروید چون مسیرش در این فصل از گل‌و‌لای پر می‌شود و برای رفتن به این آبشار به دردسر می‌افتید.

اگر اهل خوردن و خریدن خوشمزه‌های محلی هستید، حتما لبنیات و عسل محلی اطراف آبشار وارک لرستان را بخرید.

روزهای اول بهار بااینکه آب‌و‌هوای آبشار وارک خوب است؛ اما شلوغی جمعیت اجازه نمی‌دهد در آرامش از دیدن این آبشار لذت ببرید.

آبشار وارک؛ تجربه تماشای زیباترین آبشار طبقاتی لرستان

آبشار وارک لرستان یک آبشار دوقلو در خرم‌آباد است که از صخره‌ها و دره‌های تاریک می‌جوشد. این آبشار در فصل بهار و تابستان که هوایی معتدل دارد، دیدنی‌تر و زیباتر است. برای اقامت در نزدیکی این آبشار هم می‌توانید چادر بزنید یا هتل‌ها و اقامتگاه‌های بوم‌گردی خرم‌آباد را رزرو کنید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

۱۳ دیدگاه در “آبشار وارک لرستان؛ آبشاری دوقلو و پرجوش‌و‌خروش

 1. pure win گفت:

  Attractive component of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to
  say that I acquire in fact enjoyed account your blog posts.
  Anyway I’ll be subscribing to your feeds or even I success you get entry to consistently rapidly.

 2. The district, which takes in a heavily Black stretch of North Carolina’s rural north as well as some Raleigh exurbs, would have voted
  51-forty eight for Joe Biden, compared to Biden’s 54-forty five margin in Butterfield’s current district, the first.
  But the trendlines right here have been very unfavorable for Democrats, and Butterfield may very nicely lose in a
  tricky midterm setting. Note that the map has been entirely renumbered, so
  we have put collectively our best assessment of the place every current incumbent would possibly seek re-election at
  this link, while statistics for past elections could be discovered on Dave’s Redistricting App.
  So, if you are a homeowner, you may rent out a single room or two
  to strangers, even while the home is still occupied.

  ● Former Gov. Ruth Ann Minner, who in 2000 grew to become the primary girl elected to serve as
  governor of Delaware, has died on the age of 86.
  Minner was a legislative staffer when she first gained a seat in the state House in 1974 as a local model of that 12 months’s “Watergate infants”-reform-minded Democrats elected
  within the wake of Richard Nixon’s resignation. GOP lawmakers sought to pack as many Democrats as attainable into
  just three extremely-Democratic districts based mostly in Charlotte (the ninth) and the region identified as
  the Research Triangle (the 5th in Raleigh and the sixth in Durham/Chapel
  Hill).

  Here is my website https://slottotal777.com/

 3. slottotal777 گفت:

  Listening to a portable CD participant in your car
  looks like a great option, right? With this template,
  you can promote anything from club T-shirts to
  automobile components. And with this template, you can be
  one step forward of your rivals! In as we speak’s world,
  it is important to be one step forward. If you are involved about the difficulty
  of procrastination in the world, and also you want to
  create your own convenient utility for tracking duties, then that is
  your choice! Useful studying (studying good books) expands a
  person’s horizons, enriches his internal world,
  makes him smarter and has a optimistic impact on memory.
  So, that is why, purposes for studying books are most relevant in as we speak’s reading society.

  Reading books increases a person’s vocabulary, contributes
  to the event of clearer thinking, which allows you to formulate and specific ideas more lucidly.
  It’s the kind of consolation that permits you to just
  zone out and play without worrying about niggling key issues.

  my web-site slottotal777

 4. If you are going for most excellent contents like me, only pay a visit this website all
  the time as it presents quality contents, thanks

 5. casinodays گفت:

  Amazing! Its in fact awesome paragraph, I have got much clear
  idea about from this post.

 6. fun88 گفت:

  I really like reading through an article that can make men and women think.
  Also, thanks for allowing for me to comment!

 7. lucky spins گفت:

  Very soon this website will be famous among all blog people, due to it’s good posts

 8. Spot on with this write-up, I honestly think this amazing site needs far more attention. I’ll
  probably be returning to read more, thanks for the info!

 9. Hi there, I do think your website could be having internet browser compatibility issues.
  When I take a look at your site in Safari, it
  looks fine however, if opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues.
  I just wanted to give you a quick heads up! Apart from that, fantastic blog!

 10. It’s really a nice and useful piece of info. I’m happy that you shared
  this helpful info with us. Please keep us informed like this.
  Thank you for sharing.

 11. This is a topic which is close to my heart… Take care!
  Exactly where are your contact details though?

 12. Online Slots گفت:

  Excellent beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog site?
  The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit
  acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

 13. Thanks for sharing your thoughts. I truly appreciate your efforts and I will be waiting for your further write ups
  thank you once again.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *